Autor: Michał Przeperski
Tagi: Gry, Historia wojskowości, Recenzje, II wojna światowa, Francja, Europa
Opublikowany: 2011-05-25 09:41
Licencja: wolna licencja

Memoir’44 (gra planszowa) – recenzja i ocena gry

Jest lato 1944. Żołnierze alianccy szykują się na podbój okupowanej przez hitlerowców Europy. Pierwszym celem: ufortyfikowana Normandia. To tam właśnie graczom przyjdzie mierzyć się ze sobą w serii bitew, które zdecydują o losach II wojny światowej.

169,95 zł
Wydawca: Days of Wonder
Gatunek: gry planszowe

Do wyboru gracze mają 17 autentycznych scenariuszy bitew i potyczek, które miały miejsce w ciągu dwóch miesięcy walk w północnej Francji w lecie 1944 r. Można zostać dowódcą wojsk niemieckich lub połączonych sił alianckich. Każda z armii składa się z wojsk pancernych, piechoty i artylerii. Wspomagane są one przez umocnienia z drutu kolczastego czy worki z piaskiem. Niekiedy na planszy pojawiają się też jednostki specjalne: niemieckie doborowe dywizje SS, amerykańscy Rangersi czy też oddziały francuskiego ruchu oporu.

Gra przypomina najlepsze tradycje strategicznych planszówek opartych na heksach, stanowiących podstawową jednostkę terenu na placu boju. Ten ostatni jest urozmaicony. W zależności od rozgrywki możemy napotkać plaże, góry, lasy, rzeki, mosty, czy też jedną z form terenu charakterystyczną dla północnej Francji, dość niefortunnie opisaną jako żywopłot. Wszystko to powoduje, że rozgrywka jest dynamiczna, a ukształtowanie terenu potrafi mieć daleko idące konsekwencje dla przebiegu rozgrywki. Piechocie zawsze łatwiej będzie się bronić w lesie, a wojskom pancernym bardzo trudno będzie opanować miasto.

Każdy scenariusz ma konkretne zasady ustalające kto rozpoczyna rozgrywkę i z jaką ilością kart gry. To właśnie te ostatnie są kluczowe. Dzięki nim nasze jednostki w trzech sektorach planszy, prawoskrzydłowym, centralnym i lewoskrzydłowym mogą brać udział w walce. Wszystkich kart jest sześćdziesiąt, a poza kartami umożliwiającymi ruch jednostek, znaleźć można te pozwalające na atak lotniczy, skoncentrowany ostrzał artyleryjski czy też uzupełnienie strat osobowych i materiałowych w oddziale. Trzeba podkreślić, że karty są pewnym elementem losowym w rozgrywce. Można bowiem zaplanować genialną operację na centralnym odcinku frontu, jednak skończy się ona na niczym, jeżeli wylosujemy karty, umożliwiające jedynie podejmowanie działań na prawym skrzydle. Zasadniczym elementem losowym stanowią jednak ostatecznie rzuty kostką, które umożliwią lub sparaliżują skuteczny atak.

Zwycięzcą zostaje gracz, któremu uda się zebrać wystarczającą ilość punktów zwycięstwa. Można je zdobyć dzięki zniszczeniu wrogiego oddziału lub osiągnięciu określonego punktu na planszy, a następnie utrzymaniu go do końca rozgrywki. W zależności od wybranej planszy, należy zdobyć od czterech do ośmiu punktów zwycięstwa. Zaręczam, to tylko pozornie łatwe zadanie!

Gra jest ogromnie grywalna, a zasady są intuicyjne. Poszczególne rozgrywki nie trwają długo, co może być dużym plusem. Innym wielkim plusem jest możliwość rozbudowywania teatru działań wojennych o dodatki, poświęcone między innymi wojnie na Pacyfiku czy na froncie wschodnim. Ilość kart gry powoduje, że nie sposób popaść w rutynę i swoje ulubione scenariusze można rozgrywać wielokrotnie na różne sposoby. Nie mówiąc już o tym, że mapę można skonstruować samemu, choć przyznam, że trudno samemu zbudować planszę wiernie oddającą warunki historycznego pola walki.

Trzeba też podkreślić trzy zauważalne słabości Memoir’44. Po pierwsze gra jest tak nieskomplikowana, że wręcz zbyt prosta. Koneserom gier strategicznych raczej bym jej nie polecił, bo w porównaniu np. do legendarnej gry Ardeny 1944 wyprodukowanej w latach 90. przez Dragon, recenzowana gra jest szkółką dla początkujących. Po drugie, w grę zagrają tylko osoby posługujące się angielskim. Nie tylko dołączona do gry polska instrukcja obsługi niczego nam tak naprawdę nie objaśni, ale przede wszystkim podstawowe narzędzie gry, karty, są w całości po angielsku. W końcu, biorąc pod uwagę wymienione słabości, cena: ponad 150 zł wydaje mi się jednak być za wysoka. Pomimo to, wszystkich tych których na taki wydatek stać, zachęcam, żeby spróbować. Wiele niezapomnianych godzin gwarantowanych.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękujemy sklepowi Rebel.pl. Ze strony sklepu pochodzą również dołączone ilustracje.

Zobacz też:

Prezentację gry w języku angielskim

Zredagował: Michał Świgoń

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: m.przeperski@gmail.com

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy