Międzynarodowa sesja naukowa „Grunwald i inne muzea pobitewne w Europie”
12 i 13 października w Olsztynie muzealnicy z Polski, Czech, Niemiec i Rosji będą wymieniać się doświadczeniami z prowadzenia muzeów pól bitewnych. Na zakończenie konferencji planowane jest podpisanie porozumienia o utworzeniu Europejskiej Sieci Muzeów Pól Bitwy. Organizatorem konferencji jest m.in. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Narodowe Centrum Kultury.
reklama
Sesja zorganizowana została w ramach programu uroczystości 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Program sesji
Wtorek, 12 października 2010
- 10.30 Uroczyste otwarcie.
- 10.45 – 13.00
- Szymon Drej (Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej), Bitwa pod Grunwaldem. Przebieg, rezultaty, etos.
- Janusz Cygański (Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie), Obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Muzeum Warmii i Mazur.
- Maria Vorontsova (Muzeum Kulikowe Pole, Rosja), Kulikowe Pole. Historia. Muzealizacja. Warunki i możliwości ukazywania historii, dziedzictwa kulturowego.
- Olga Szczegłowa (Muzeum Historyczno-Artystyczne w Kaliningradzie, Rosja), Muzea i pola bitew na terenie obwodu kaliningradzkiego. Doświadczenia i perspektywy.
- 13.00 – 13.30 Przerwa kawowa.
- 13.30 – 16.00
- Josef Večeřa (Muzeum Brněnska, oddział Kopiec Pokoju, Czechy), Pomnik Pokoju w Austerlitz. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość.
- Jaromír Hanák (Muzeum Brněnska, Czechy), Wojna i pokój lub niekonwencjonalna prezentacja muzealna historii wojskowej nawiązująca do Kopca Pokoju, poświęconego ofiarom bitwy pod Austerlitz.
- Jelena Aleksandrowna Łomakina (Muzeum Bitwy Stalingradzkiej, Rosja), Znaczenie obiektów Muzeum Bitwy Stalingradzkiej w rozwoju rosyjskiej i międzynarodowej turystyki.
Środa, 13 października 2010
- 11.00 – 14.00
- Achim Rost (Uniwersytet w Osnabrück, Niemcy), Archeologia bitewna, nowa dyscyplina archeologii i jej perspektywy.
- Susan Wilbert-Rost (Varus Battle Museum, Niemcy), Bitwa w lesie Teutoburskim, badania archeologiczne i muzeum na polu bitewnym Kalkriese w pobliżu Osnabrück.
- Romuald Odoj (Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie), Badania archeologiczne pól grunwaldzkich.
- Aleksey Vorontsov (Muzeum Kulikowego Pola, Rosja), Kompleksowe badania obszaru bitwy na Kulikowym Polu.
- Swietłana Uspienska Wasilewna (Muzeum w Sankt Petersburgu, Rosja), Wojskowo-historyczne muzeum artylerii, wojsk inżynieryjnych i wojsk łączności jako skarbnica relikwii wojskowych zebranych z pól bitewnych.
- 14.00 Podpisanie porozumienia o powołaniu Europejskiej Sieci Muzeów Pól Bitewnych.
Źródło: muzeum.olsztyn.pl
Zobacz też:
reklama
Komentarze