Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, II wojna światowa, Warszawa
Opublikowany: 2018-07-30 08:18
Licencja: wolna licencja

Mike Tyson w kampanii dot. Powstania Warszawskiego

Były amerykański bokser Mike Tyson wziął udział w kampanii dotyczącej Powstania Warszawskiego. „Żelazny Mike” wystąpił w krótkim filmiku zamieszczonym m.in. na YouTube
REKLAMA

Zobacz też: Tyson i Powstanie Warszawskie – ile reklamy w historii, ile historii w reklamie?

Kampania promująca wiedzę o warszawskim zrywie z 1944 r. powstała z inicjatywy FoodCare, polskiej firmy działającej w branży spożywczej. W ramach całej akcji przed kamerą wystąpił były wielokrotny mistrz wagi ciężkiej, Mike Tyson, który swoją mowę zakończył słowami „nie wolno nam nigdy o tym zapomnieć”. Na ramieniu Amerykanina widoczna jest biało-czerwona opaska z literami AK:

Mike Tyson jest postacią bardzo kontrowersyjną. Kontrowersje nie wiążą się tylko z karierą bokserską i jego zachowaniem w trakcie walki z Evanderem Holyfieldem, któremu odgryzł kawałek ucha. Problemy z prawem miał od dzieciństwa, a w wieku 13 lat po jednym z rozbojów trafił do szkoły z poprawczakiem. W 1992 został skazany na sześć lat więzienia za gwałt, ale wyszedł na wolność w 1995 roku za dobre sprawowanie. Po zakończeniu kariery bokserskiej zasłynął z hulaszczego życia i nie stronił od wszelkich używek. W ostatnich latach Tyson informuje w wywiadach o swoim „wyjściu na prostą” i ustabilizowaniu swojego życia. Jednak wybranie tej właśnie postaci do kampanii dotyczącej Powstania Warszawskiego wywołuje skrajne emocje, co widać w komentarzach w internecie pod tym nagraniem.

Na kanale FoodCare znajdują się dwa filmy zawierające wystąpienie Tysona. W momencie pisania tekstu miały one odpowiednio ok. 5 500 i 51 500 wyświetleń.

Ponadto w ramach kampanii wykupiona została strona strona w jednym z wydań „The New York Times”:

„The New York Times” jest jednym z czołowych dzienników w Stanach Zjednoczonych, to trzecia pod względem nakładu tego typu gazeta w całym kraju.

Mike Tyson pozuje przy szacie Muhammada Alego w Bokserskiej Galerii Sławy w Las Vegas (fot. Steve Lott, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Mike Tyson (ur. 1966) ma na swoim koncie 58 walk, z czego wygrał 50 (44 przez nokaut), 6 walk przegrał, 2 z nich uważa się za nieodbyte. Tyson jest najmłodszym w historii zawodowego boksu mistrzem świata wagi ciężkiej (zdobył ten tytuł mając 20 lat, 4 miesiące i 22 dni), zasłynął też m.in. kontrowersyjnym zachowaniem w trakcie walki z Evanderem Holyfieldem (1997), kiedy to odgryzł przeciwnikowi kawałek ucha. Bokser dorobił się przydomków „Żelazny Mike”, czy „Bestia”.

Źródła: rp.pl, wprost.pl

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
Wydawca: Histmag.org
Okładka: miękka
Liczba stron: 334
Format: 140x195 mm
ISBN: 978-83-925052-9-7
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy