Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Archeologia, Ujęcia przekrojowe, Polska
Opublikowany: 2020-06-25 10:54
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Młodzi archeolodzy z całego świata spotykają się na rozmowy online

Kilkudziesięciu archeologów z kilkunastu krajów świata spotyka się dziś na wirtualnej konferencji naukowej „Keeping Archaeology Together”, której celem jest integracja młodych badaczy przeszłości. Organizują ją badacze z Uniwersytetu Warszawskiego.

Badacze z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali międzynarodową konferencję dla młodych badaczy. Jak wyjaśniają, w dobie kryzysu globalnego, nie tylko swobody czy możliwości, którymi cieszymy się na co dzień ulegają ograniczeniom. „Dotyczy to również rozwoju badawczego, czego najlepszym przykładem jest archeologia, jedna z dyscyplin najbardziej dotkniętych przez szerzącą się pandemię koronawirusa. Zamknięte granice i uniwersytety, uniemożliwiają prowadzenie badań w dotychczas znanej formie. Jednak nic tak nie rzutuje na rozwój nauki, jak brak dyskusji” – podkreślają organizatorzy.

fot. StartupStockPhotos, Pixabay License

Dlatego w związku z brakiem przestrzeni do rozmów nad archeologią, tak istotną w pracy i rozwoju młodego badacza, doktoranci Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, we współpracy z doktorantami Wydziału Historycznego i Wydziału Orientalistycznego, wsparci przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, zorganizowali to sympozjum. Jego tytuł „Keeping Archaeology Together" („Archeolodzy razem") wskazuje na jego integracyjny charakter.

„Zaskoczyła nas skala zainteresowania naszym wydarzeniem. Zgłosiło się na nie kilkadziesiąt osób z kilkunastu krajów, m.in. z Egiptu, Anglii, Rosji, Meksyku, Holandii, Hiszpanii, Australii czy Niemiec" – powiedziała Nauce w Polsce jedna z organizatorek, Julia Chyla. W jej ocenie jest to aktualnie jedyna konferencja archeologiczna, której „udało się rozrosnąć" do poziomu dużych międzynarodowych sympozjów.

Wydarzenie składa się z dziewięciu sesji tematycznych. Wśród nich są: Archeologia Nowego Świata, Pradzieje Europy, Archeologia Egiptu i Bliskiego Wschodu, Archeologia basenu Morza Śródziemnego, ale też bloki związane z szerszą problematyką: Archeologia cyfrowa czy Archeologia kryzysu. Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są na stronie: http://www.novae.uw.edu.pl/polskie/konferencja%20doktorancka%202020.htm

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Wesprzyj nasz portal kupując w sklepie Histmag.org:

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy