„Moja Lady Jane” – nowy serial Amazon Prime osadzony w realiach XVI-wiecznej Anglii

opublikowano: 2024-07-10 07:12
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Alternatywna historia lady Jane Grey na małym ekranie. Amazon Prime stworzył serial nawiązujący do dziejów „dziewięciodniowej królowej” i oparty na powieści „Moja Lady Jane”. Produkcja dostępna jest już na platformie streamingowej. Wiadomo też, że pierwszy sezon liczy 8 odcinków.
REKLAMA
Paul Delaroche, Egzekucja lady Jane Grey (1883), National Gallery.

Zobacz także:

Serial powstał na bazie powieści autorstwa Cynthii Hand, Brodi Ashton i Jodi Meadows o tym samym tytule. To fantastyczno-romantyczna opowieść, której bohaterką jest Lady Jane Grey, królowa Anglii zwana „dziewięciodniową królową” lub „królową dziewięciu dni”. Jej serialowa historia, jak to w filmie bywa, nie jest jednak w pełni prawdziwa, a dostosowana do popkulturowej konwencji. Główną bohaterkę poznajemy jako 16-latkę, która niebawem ma poślubić obcego mężczyznę. Przypadkiem wplątuje się w konspirację, której celem jest pozbawienie tronu jej kuzyna, króla Edwarda. Co więcej, produkcja ta przybliża też historię angielskiej rodziny królewskiej, w której syn króla Henryka VIII, Edward, nie umarł na gruźlicę, a Lady Jane Grey oraz jej mąż Guildford nie zostają ścięci na szubienicy.

Lady Jane Grey w historii

Przypomnijmy, że lady Jane Grey została królową Anglii po śmierci chorowitego króla Edwarda VI Tudora (syna króla Henryka VIII i jego trzeciej żony Jane Seymour oraz brata królowej Marii i królowej Elżbiety I), który zmarł 6 lipca 1553 roku. Choć proklamowano ją 10 lipca wspomnianego roku, nigdy nie doszło do koronacji. Z kolei Guildford Dudley był jej mężem od 1553 roku. Kiedy okrzyknięto ją królową, ten zażądał korony i dla siebie. Grey się jednak na to nie zgodziła, obiecując mu za to tytuł księcia Clarence. Bohaterka tej opowieści nazywana jest „dziewięciodniową królową”, ponieważ bardzi szybko władzę odebrała jej Maria, zwana Krwawą. Niezaprzeczalnie jednak lady Grey była pierwszą kobietą, która rządziła samodzielnie Anglią. Po zwycięskim marszu Marii na Londyn aresztowano zarówno królową, jak i jej męża.

REKLAMA

Finalnie Guildford został skazany na śmierć, a wyrok wykonano 2 lutego 1554 roku o godzinie 10.00 na wzgórzu Tower. Przyglądała się temu Jane, która pół godziny później sama straciła życie.

Czy jesteście gotowi na epicką opowieść o prawdziwej miłości, wielkiej przygodzie, oszalałych królobójcach, beznamiętnym bohaterstwie, przebiegłych intrygach i brawurowej szermierce, z odrobiną magicznego realizmu i całym mnóstwem seksu? No przecież. Oto Moja lady Jane - brzmi zapowiedź Amazon Prime.

Zobacz zwiastun serialu!

Serial „Moja Lady Jane”

Historia lady Jane doczekała się wielu ekranizacji. Należy wspomnieć choćby o takich produkcjach jak: „Lady Jane Grey; Or, the Court of Intrigue” z 1923 roku, „Tudor Rose”  z 1936 roku czy „Lady Jane” z 1986 roku, w której w tytułową bohaterkę wcieliła się Helena Bonham Carter. Teraz przyszedł czas na kolejną produkcję. Tym razem rękawicę podjął Amazon Prime, tworząc serial wykorzystujący wątki historii alternatywnej.

Za reżyserię odpowiadają: Jamie Babbit i Stefan Schwartz. W obsadzie występują m.in. tacy aktorzy jak: Emily Bader, Dominic Cooper, Edward Bluemel, Jordan Peters czy Kate O'Flynn. Produkcją zajmuje się wytwórnia filmowa Amazon Studios.

Amazon nakręcił jeden sezon odcinków opowiadających o lady Grey. Czy powstanie kolejny? Byłoby to trudne wyzwanie, ponieważ seria opiera się na powieści, a ta nie ma kontynuacji. Jednakże jak podało RMF FM, jedna z showrunnerek Gemma Burgess podczas wywiadu dla Entertainment Weekly powiedziała, że ma pewien pomysł na dalsze dzieje Jane Grey. 

Źródła:

www.filmweb.pl,

www.filmweb.pl,

www.theguardian.com,

www.rmf.fm

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone