Mokotów walczący...

opublikowano: 2008-08-09 21:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Mokotów był obok Śródmieścia i Żoliborza jedną z najdłużej broniących się w Powstaniu Warszawskim dzielnic. Inscenizacje wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku zaprezentowały liczne grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.
REKLAMA
Niemcy, mimo sukcesów Armii Czerwonej w końcu lipca wzmacniali swoje siły w Warszawie, przeczuwając zbliżające się powstanie.
1 sierpnia żołnierze Armii Krajowej ruszyli do ataku na pozycje niemieckie. To był początek powstania w Warszawie
Nie tylko żołnierze, ale i sanitariuszki dzielnie pełniły swoją służbę. Jedną z nich, niosącą pomoc na Mokotowie była Krystyna Krahelska, autorka piosenki Hej chłopcy, bagnet na broń oraz modelka pomnika warszawskiej Syrenki. Zginęła drugiego dnia powstania w wyniku ran odniesionych podczas ratowania kolegi.
Pierwsze szturmy oddziałów Zgrupowania Baszta nie odniosły zakładanych celów, dlatego zdziesiątkowane oddziały wycofały się w celu przegrupowania do Lasów Kabackich.
Po kilku dniach powstańcy na nowo ruszyli do ataku...
W wyniku tej ofensywy Polakom udało się usadowić na znacznym obszarze Mokotowa.
Powstańcy przeszli do obrony – wznoszono barykady, organizowano zaplecze i obronę przeciwlotniczą.
Nowi żołnierze Armii Krajowej składają przysięgę wojskową, obiecując walkę aż do zwycięstwa.
Z końcem września, napierający od dłuższego czasu na powstańców Niemcy ruszyli do generalnego szturmu na Mokotów.
Ich przewaga jest miażdżąca – dysponują sprzętem pancernym, artylerią i lotnictwem.
Polacy bronią się dzielnie, na samych barykadach dochodzi często do walki wręcz.
Jednak 27 września Mokotów kapituluje...

Zobacz także:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone