Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Książki
Opublikowany: 2021-12-02 06:07
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Monika Szewczyk-Wittek – „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” i Kalendarz „Zdzierak Warszawski” na 2022 rok

Książka Moniki Szewczyk-Wittek „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” to opowieści fotografek, które pokazywały różne oblicza Polski od peerelowskich dekad – lat 70. i 80., przez okres transformacji ustrojowej po czasy współczesne. Z kolei „Zdzierak warszawski” to bogato ilustrowana publikacja formatem nawiązująca do klasycznego kalendarza zdzieranego.
REKLAMA
Monika Szewczyk-Wittek
„Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”
45 zł
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 292
Format: 155 x 225 [mm]
ISBN: 978-83-66068-33-9
EAN: 9788366068339

Książka „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” to opowieści kobiet, fotografek. Ciekawe życia, ambitne, odważne – Jedyne, wyróżniły się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn – miały siłę mówić własnym głosem. Pokazywały różne oblicza Polski od peerelowskich dekad – lat 70. i 80., przez okres transformacji ustrojowej po czasy współczesne.

Bohaterkami książki są: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska. Ich fascynujące historie – zawodowe biografie opowiedziane Monice Szewczyk-Wittek – odsłaniają przed nami kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu, życiowych wyborów, marzenia i pasje, tematy, które je pociągały, czasy w których im przeszło pracować i żyć.

Poruszały się w szerokim spektrum tematów i różnych rodzajach fotografii – od zaangażowanych reportaży społecznych, przez fotografię polityczną, studyjną, naukową i artystyczną, sportową. Pracowały także jako fotoedytorki, szefowe działów foto w redakcjach dzienników. Publikowały w cenionych tytułach prasowych polskich i zagranicznych, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. Dla wielu z nich fotografia jest sposobem  na życie.

Nieopowiedziane historie polskich fotografek to książka bogato ilustrowana zdjęciami z archiwów jej bohaterek oraz z zasobów czasopism i agencji fotograficznych. To lektura dla miłośników fotografii i fotoreportażu, dziennikarzy, studentów, historyków i badaczy. To książka dla wszystkich, którzy w historiach innych ludzi i w obrazach fotograficznych szukają opowieści o nas samych i naszych czasach.

Autorką książki jest Monika Szewczyk-Wittek, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Książkę „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” zamówicie pod tym linkiem!

Kalendarz „Zdzierak Warszawski” na 2022 rok
35 zł
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Rok wydania: 2021
Okładka: miękka
Liczba stron: 734
EAN: 5904673510512

Zdzierak warszawski to bogato ilustrowana publikacja formatem nawiązująca do klasycznego kalendarza zdzieranego. W najnowszej trzeciej edycji Zdzieraka dowiemy się, jak i czym żyli mieszkańcy Warszawy w ciągu minionych 150 lat. Na kolejnych kartkach kalendarza znajdziemy wspomnienia i anegdoty z życia warszawiaków, archiwalne i współczesne zdjęcia, grafiki, dawne reklamy, zapomniane przepisy z książek kucharskich, wycinki z prasy stołecznej, słownik gwary warszawskiej, informacje o sklepach i modzie.

Zdzierak warszawski to propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać Warszawę i przyłączyć się do wspólnego codziennego zdzierania kolejnych kartek i odkrywania stolicy na nowo.

Koncepcja: Agnieszka Tomasińska

Autorzy tekstów: Agnieszka Tomasińska (DSH), Dariusz Krajewski (DSH), Iwona Makowska (DSH), Ryszard Mączewski (Fundacja „Warszawa1939.pl”), Martyna Goździuk i Janusz Dziano (Stowarzyszenie Gwara Warszawska), Urszula Zielińska-Meissner (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m. st. Warszawy)

Projekt graficzny: to/studio

Format bloku: 100x150 mm

Format zawieszki: B5 (176x250 mm)

Kalendarz „Zdzierak Warszawski” zamówicie pod tym linkiem!

Polecamy również pozostałe książki, które Dom Spotkań z Historią ma w swojej ofercie!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy