Autor: Karolina Frydel
Tagi: Newsy, Zabytki, II wojna światowa, Polska, Kraje Europy środkowo-wschodniej
Opublikowany: 2020-07-22 13:48
Licencja: wolna licencja

Muzeum Auschwitz-Birkenau: wyjątkowe odkrycie w dziecięcych butach

Konserwatorzy z Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau natrafili na poruszające znalezisko. W dziecięcych bucikach prezentowanych na ekspozycji głównej Muzeum odkryto dokumenty.

Brama obozu Auschwitz-Birkenau (fot. PerSona77, CC BY-SA 3.0 pl)

Podczas prac konserwatorskich w jednym z dziecięcych bucików odkryto dokumenty w języku węgierskim.

„W naszych Zbiorach mamy już buty z tego typu znaleziskami, jednak przeważnie są to gazety, których często używano jako wkładek, czy też dodatkowego ocieplenia. To znalezisko jest bardzo wartościowe i ciekawe, ponieważ dokumenty zachowały się w dobrym stanie. Widnieją na nich daty, nazwiska osób, których dotyczyły opisane sprawy, a także odręczne podpisy. Pochodzą one z 1941 i 1942 roku” – powiedziała Hanna Kubik z Działu Zbiorów Muzeum.

Jak możemy przeczytać na stronie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, odnalezione dokumenty najprawdopodobniej należały do osób mieszkających w Budapeszcie oraz Mukaczewie (dawniej Munkaczu).

„Część z nich to dokumenty urzędowe, znajduje się tam również fragment broszury oraz skrawek papieru z nazwiskiem. Pojawiają się nazwiska Ackermann, Brávermann i Beinhorn. Zapewne osoby te zostały deportowane do Auschwitz wiosną lub latem 1944 r. podczas akcji zagłady węgierskich Żydów. Mam nadzieję, że dokładniejsze badania pozwolą na ustalenie szczegółów dotyczących poszczególnych osób. Odnalezione dokumenty poddane zostaną konserwacji i wraz z bucikiem trafią do Zbiorów” – dodała Kubik.

Główna faza deportacji węgierskich Żydów trwała od 14 maja do 9 lipca 1944 r. Do Auschwitz przyjechały wówczas 142 pociągi z łączną liczbą osób wynoszącą około 420 tysięcy.

W innym z dziecięcych butów odkryto natomiast na odręczne napisy, zawierające informacje o imieniu i nazwisku dziecka, oznaczenie transportu, a także numer, pod którym posiadacz obuwia został zarejestrowany na liście transportowej (transport Ba 541). Dzięki tym informacjom wiadomo, że był to urodzony 26 czerwca 1938 roku Amos Steinberg, mieszkający w Pradze. 10 sierpnia 1942 r. wraz z ojcem Ludwigiem i matką Idą został osadzony w getcie Theresienstadt niedaleko Pragi. Następnie wszystkich deportowano do Auschwitz.

„Z zachowanych dokumentów wynika, iż matka z synem zostali deportowani do Auschwitz w jednym transporcie 4 października 1944 r. Prawdopodobnie oboje zostali zamordowani w komorze gazowej po selekcji. Możemy się domyślać, że najprawdopodobniej to właśnie ona zadbała o to, żeby podpisać bucik swojego dziecka. Natomiast ojciec został deportowany w innym transporcie. Wiemy, iż 10 października 1944 r. został przeniesiony z Auschwitz do obozu Dachau. Został wyzwolony w podobozie Kaufering” – poinformowała wcześniej wspomniana pracowniczka Działu Zbiorów Muzeum.

Niemcy z Theresienstadt wywieźli do Auschwitz w 24 transportach ponad 46 tysięcy Żydów. Około 18 tysięcy z nich zostało umieszczonych w obozie rodzinnym (obszar odcinka BIIb obozu Auschwitz II-Birkenau).

Źródło: auschwitz.org, profil "Auschwitz Memorial Muzeum Auschwitz na Facebooku

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 116
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-23-5

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Karolina Frydel
Studentka historii oraz historii w przestrzeni publicznej (Public History) - oba kierunki na II roku studiów magisterskich, na Uniwersytecie Wrocławskim. Moimi ulubionymi epokami historycznymi są nowożytność oraz XX wiek po roku 1945. Interesuję się zagadnieniami związanymi z: pamięcią historyczną (pamięć zbiorowa, kultura pamięci) oraz teorią miejsc pamięci, rodziną Kennedych (szczególnie postaciami Jacqueline Kennedy oraz Johna Fitzgeralda Kennedy'ego), dziejami Ziem Zachodnich i Północnych (Ziem tzw. "Odzyskanych") oraz historią kultury.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy