Muzeum „Cafe Jerozolima” w Będzinie znika z kulturalnej mapy Polski

opublikowano: 2021-01-04 10:36
wolna licencja
poleć artykuł:
Po pięciu latach działalności dobiegła końca historia Muzeum „Cafe Jerozolima” w Będzinie, nazywanym „Jerozolimą Zagłębia”. To pierwsza żydowska kawiarnia w Zagłębiu i na Górnym Śląsku, która powstała w 2015 roku. Organizowano tam rozmaite wydarzenia przybliżające historię Żydów będzińskich.
REKLAMA
Będzin: synagoga i zamek, początek XX wieku (domena publiczna).

Zobacz także:

Po 5 latach, żegnamy Modrzejowską i Będzin. Sentyment, nostalgia, pamięć oraz historia przegrała z ostrymi prawami rynku i pandemią. Od kilku miesięcy wynajmującym lokal, była Fundacja Rutki Laskier. Staraliśmy się uratować to miejsce. Nie udało się. Ale kiedy doszło do pakowania rzeczy, kolejny raz okazało się, że Muzeum Cafe to nie tylko przedmioty – to ludzie, to nasi klienci i miłośnicy historii - napisali przedstawiciele Fundacji Centrum Kultury Żydowskiej im. Rutki Laskier. w mediach społecznościowych.

Dodali też, że w planach jest odtworzenie Muzeum „Cafe Jerozolima” w innym miejscu.

Chcielibyśmy, by Muzeum zostało odtworzone w Zagłębiu, tutaj gdzie społeczność Żydowska była najliczniejsza, choć propozycje padają z innych miast - dodają przedstawiciele instytucji.

Tuż obok „Cafe Jerozolima” miało powstać Muzeum Historii Żydów Zagłębia, a w przedsięwzięcie to zaangażowana była Fundacją Rutki Laskier. Warto zaznaczyć, że w Sosnowcu, Będzinie i Dąbrowie Górniczej, a więc w Zagłębiu Dąbrowskim, mieszkało najliczniejsze skupisko Żydów w skali całej rejencji katowickiej. Natomiast po 1942 roku, kiedy rozpoczęto masowe wysiedlenia do Oświęcimia, sukcesywnie likwidowano skupiska żydowskie występujące poza Zagłębiem. Ludność żydowska egzystowała wówczas niemal jedynie w getce będzińskim i sosnowieckim.

Źródła:

FB Muzeum Cafe Jerozolima, www.dziennikzachodni.pl

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Anna Wójciuk
Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-41-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone