Autor: Redakcja
Tagi: Newsy, Polska, Kraków, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2021-09-05 10:19
Licencja: wolna licencja

Muzeum Narodowe w Krakowie wprowadza „ciche godziny”

Muzeum Narodowe w Krakowie zdecydowało się na wprowadzenie „cichych godzin”. Obowiązują od 1 września w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału MNK. Podobne dobre praktyki przyjęło wiele innych instytucji kultury oraz popularne sklepy.

(fot. FB Muzeum Narodowe w Krakowie)
(fot. FB Muzeum Narodowe w Krakowie)

Zwiedzanie Muzeum kojarzy się z ciszą, ale co gdybyśmy jeszcze bardziej wyciszyli dźwięki na wystawach, wyłączyli multimedia i przygasili światła? Od 1 września będziemy tak robić w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału MNK! Wszystko po to, żeby pozwolić naszym widzom na odpoczynek od nadmiaru bodźców - poinformowali przedstawiciele Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Ciche godziny”, czyli co się zmieni?

Pomysł MNK skierowany jest do osób wysoko wrażliwych, osób w spektrum autyzmu oraz wszystkich, którzy poszukują w Muzeum spokoju. W czasie obowiązywania „cichych godzin” zarówno muzyka, jaki i multimedia na wystawach będą wyłączone, a pomieszczenia znajdujące się poza przestrzenią wystawową będą wyciemnione.

W trakcie „cichych godzin” zwiedzanie w grupach i oprowadzanie z przewodnikiem nie będzie możliwe. Przygotowujemy też „strefy wyciszenia”, które będą znajdować się w kilku oddziałach. O wszelkich zmianach i ewentualnych wyjątkach od tych zasad pracownicy MNK będą informować na bieżąco na stronie internetowej i w mediach społecznościowych - podkreślają pracownicy MNK.

Jak przekonują pracownicy Muzeum, wprowadzenie „cichych godzin” stanowi kolejny etap dostosowywania instytucji do szczególnych potrzeb widzów. Takie rozwiązanie ma ułatwić zwiedzanie osobom wysoko wrażliwym, w tym również widzom w spektrum autyzmu.

Nad udogodnieniami dla tej grupy pracuje zespół międzynarodowego projektu "Spektrum", realizowanego w ramach "Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne". Ideą projektu, w którym MNK jest liderem, jest wypracowanie strategii, dzięki której muzea staną się bardziej przyjaznym miejscem dla osób z autyzmem - informuje MNK.

Wdrażane rozwiązania konsultowane są z lokalnymi organizacjami i specjalistami, m.in.: ze Stowarzyszeniem JestemZA, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Autyzmem "Zacisze", Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie, Fundacją Autyzm Up oraz dr Andrzejem Wolskim.

„Ciche godziny” w innych miejscach publicznych

  • Muzeum Emigracji

Gdyńskie Muzeum Emigracji także zdecydowało się na ten krok i to już kilka miesięcy temu. Jak podano na stronie internetowej instytucji, udogodnienie to dostępne jest dla zwiedzających wystawę „Klimaks".

W każdy wtorek w godz. 10:00-11:45 na wystawie „Klimaks" obowiązują tak zwane „ciche godziny” zwiedzania. We wrześniu i w październiku zaplanowano dwa oprowadzania po ekspozycji w polskim języku migowym. Tłumaczone na ten język są także inne wydarzenia towarzyszące wystawie - czytamy na stronie Muzeum Emigracji.

To jednak nie wszystko, ponieważ instytucja zapewniła także bezproblemowy dostęp do swoich zbiorów dla osób poruszających się na wózkach. Jak podkreślono, wszystkie przestrzenie wystawy są dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Można go również bezpłatnie wypożyczyć na miejscu. Aby to zrobić, należy wysłać e-mail na adres: kasa@muzeumemigracji.pl lub zadzwonić pod numer tel.: +48 58 670 41 61. Na wystawie znajdują się też turystyczne krzesła, na których zwiedzający mogą sobie w każdej chwili odpocząć.

Co więcej, osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą bezpłatnie wypożyczyć szkła powiększające. Pomyślano także o osobach niedosłyszących i wszystkie wyświetlane filmy opatrzono napisami. Dodatkowo, spotkania towarzyszące wystawie będą tłumaczone na język migowy. Z kolei w holu Dworca Morskiego emitowane są dźwięki lasu tropikalnego.

Natomiast w sali wystaw czasowych prezentowany jest film z dźwiękiem. Na ekspozycji jest naturalne światło, a niektóre obiekty są dodatkowo oświetlone. Poza tym w kasach można bezpłatnie wypożyczyć słuchawki wyciszające (dla dzieci i dla dorosłych) - czytamy na stronie instytucji.

  • Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie zdecydowało się na wprowadzenie „cichych godzin” podczas zwiedzania galerii stałych w każdą środę od 17.00 do 20.00.

W tym czasie będą wyłączone ścieżki dźwiękowe w galeriach. Oprócz tego w kasach muzealnych będzie można pobrać słuchawki wyciszające, które są dostępne w rozmiarach dla dorosłych i dzieci. A przy wystawach czasowych znajdują się informacje o rodzaju bodźców możliwych do doświadczenia podczas zwiedzania - czytamy na stronie internetowej Muzeum Śląskiego.

Warto też wspomnieć o tym, że w przestrzeni Galerii sztuki polskiej utworzono strefę wyciszenia Interim, która umożliwia odseparowanie się od bodźców osobom o szczególnej na nie wrażliwości.

  • Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK już w maju wprowadziło w każdą środę od godziny 16 do 19 „ciche godziny”. W tym czasie w przestrzeni ekspozycyjnej nie będą organizowane wydarzenia, oprowadzania czy warsztaty, a prace emitujące głośne dźwięki oraz intensywne światło zostaną ściszone lub wyłączone.

Goście Muzeum proszeni są w tym czasie o porozumiewanie się szeptem, wyłączenie dzwonków w urządzeniach elektronicznych i ograniczenie innych czynności związanych z generowaniem hałasu, które mogą powodować dyskomfort u innych zwiedzających - czytamy na stronie MOCAKu.

To nie wszystkie instytucje, które zdecydowały się na ten krok, a do ich grona sukcesywnie dołączają kolejne.

Ciche godziny w sklepach

„Ciche godziny” obowiązują nie tylko w instytucjach kultury, ale także w sklepach. Przykładowo, w Lidlu w każdy piątek od 10:00 do 12:00 oraz w soboty od 19:00 do 21:00 w sklepie zostanie wyciszona muzyka. Z kolei w Aldi wprowadzono godziny bez muzyki w sklepie, które obowiązują we wtorki od 8:00 do 10:00 i soboty w godzinach 18:00-20:00. Analogiczna sytuacja występuje w marketach sieci Stokrotka, gdzie „ciche godziny” obowiązują w środy od 8:00 do 10:00 i w każdą sobotę od 17:00-19:00, a także w sieci Auchan - we wtorki w godzinach 15:00-17:00.

Źródło:

www.mnk.pl, www.gdynia.pl, www.muzeumslaskie.pl

Polecamy e-book pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”

praca zbiorowa pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek
„Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”
9,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 183
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-44-0

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy