Opublikowano
2019-06-12 13:51
Licencja
Wolna licencja

Muzeum Polin nadal czeka na dyrektora

Jedna z popularnych placówek muzealnych w Polsce wciąż bez kierownika. 10 maja komisja rozstrzygnęła konkurs na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od tego czasu minął już miesiąc, a minister wciąż zwleka z powołaniem zwycięzcy na to stanowisko. Nie bez znaczenia jest fakt, że z uwagi na brak poparcia Piotra Glińskiego kadencja Dariusza Stoli nie została przedłużona...


Gmach muzeum od strony ul. Zamenhofa. Widoczne główne wejście w kształcie hebrajskiej litery taw (fot. Wojciech Kryński, domena publiczna)

Zobacz też:
Dariusz Stola nowym dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich
Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin bez poparcia ministra kultury
Dariusz Stola - starym nowym dyrektorem Muzeum Polin

Profesor Dariusz Stola okazał się bezkonkurencyjny i z łatwością wygrał konkurs, zdobywając poparcie 11 spośród 15 członków komisji. Tymczasem jego rywalka – Monika Krawczyk pełniąca od stycznia 2019 r. rolę przewodniczącej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce – zgromadziła zaledwie trzy głosy.

Jednakże, jak pisaliśmy, wynik ten nie jest ostateczny, ponieważ zdanie komisji stanowi jedynie rekomendację. Finalna decyzja należy do ministra kultury, który powołuje dyrektora Muzeum Polin w porozumieniu z m.st. Warszawą i stowarzyszeniem ŻIH. Ten jednak nie spieszy się z zatwierdzeniem Stoli na stanowisku dyrektora.

Kto zatem teraz kieruje pracami muzeum? Do czasu powołania nowego dyrektora instytucją zarządza wicedyrektor Zygmunt Stępiński. Jednakże taki stan rzeczy może trwać jedynie do końca lutego 2020 roku. Czy tak długo będziemy czekać na decyzję ministra?

Przypomnijmy, że konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich został ogłoszony 27 lutego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Powodem był brak poparcia dla przedłużenia kolejnej kadencji prof. Dariuszowi Stoli przez ministra Glińskiego, o czym pisaliśmy na łamach Histmaga w felietonie Macieja Gacha Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin bez poparcia ministra kultury.

Źródła:

www.polin.pl,
www.warszawa.wyborcza.pl,
tvnwarszawa.tvn24.pl, www.tvp.info

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Autor: Michał Przeperski
Tytuł: „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-3-9

Stron: 86

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

5,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Jk |

A moze nalezy rozwazyc sens istnienia tej....placowki. Dlaczego tylko jedna mniejszosc doczekala sie swojego muzeum, dlaczego ekspozycja przemilcza praktycznie role tej mniejszosci w eksterminacji Polakow 1939-1956, dlaczego nie ma tam nazwisk przedstawicieli tej mniejsxosci kolanorujacych z okupantem, Szecher vel Michnik, Urbach vel Urban, Berman vel Borowski, Luna Bristiger, Wolanska vel Danielak, Bauman, Minc, Czy jest sens finansowania tego czegos.....Odpowiedz

Gość: Dynio |

@ Gość: Jk Popieram przedmówcę, tak samo trzeba zastanowić się nad dalszą polityką wobec muzeum w Auschwitz, gdzie prowadzona jest narracja historyczna niezgodna z polsk a racją stanu..Odpowiedz
Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org