Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciło się o nieznane dotąd zdjęcia z 1944 roku

opublikowano: 2021-12-03 05:44
wolna licencja
poleć artykuł:
Zrządzenie losu? Przypadek sprawił, że Muzeum Powstania Warszawskiego znalazło się w posiadaniu 59 unikatowych fotografii dokumentujących sytuację panującą w Warszawie w 1944 roku. Wyjątkowe zdjęcia zostały wykonane przez niemieckiego fotografa, a ich zakup był możliwy dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
REKLAMA
(fot. screen z filmu Muzeum Powstania Warszawskiego)

Jak wskazują przedstawiciele warszawskiego muzeum, w czasie okupacji zdjęcia w stolicy Polski wykonywali fotoreporterzy z tzw. kompanii propagandowych, działający na zlecenie niemieckiej armii. Okazuje się, że 59 fotografii, które instytucja kupiła to zdjęcia dokumentacyjne, które pozbawione są ideologicznej wymowy, a ukazujące przebieg walk w 1944 roku.

Jak udało się pozyskać zdjęcia?

Przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowali, że kilka tygodni temu otrzymali „informację, że na zagranicznej aukcji internetowej są wystawione zdjęcia z Powstania”. Postanowili to sprawdzić. Po dokonaniu analizy skontaktowali się ze sprzedawcą i zaproponowali wykup całej kolekcji.

Po wstępnej zgodzie ruszyliśmy finalizować transakcję pod Pilzno - tam właśnie mieszkał sprzedawca. Na miejscu wszystko poszło sprawnie i bezcenne zdjęcia dotarły do Warszawy, a konkretnie na ul. Grzybowską 79. Wszystko zajęło 48 godzin. Wielkie brawa dla naszych ludzi, którzy byli w to zaangażowani oraz dla naszego partnera - Grupa PGE - bez którego całe przedsięwzięcie by się nie udało – czytamy w komunikacie opublikowanym na facebookowym profilu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Co przedstawiają zdjęcia?

Na fotografiach możemy zobaczyć niemieckie stanowiska ulokowane w różnych miejscach Warszawy – od Pragi, przez Starówkę, po Wolę i Ochotę, a także pałac Saski i pałac Brühla przy placu Piłsudskiego. Do wzruszających fotografii na pewno należą te ukazujące ludność cywilną ewakuowaną ulicami Ochoty oraz zdjęcia słynnego płotu obok Dulagu 121 w Pruszkowie, obwieszonego karteczkami osób poszukujących swoich bliskich.

Widać na nich przygotowania Niemców do obrony przed sowieckimi oddziałami zbliżającymi się do prawego brzegu Wisły: Wehrmacht obsadzający stanowiska artyleryjskie m.in. w ogrodach Zamku Królewskiego, na moście Gdańskim czy przy ul. 11 Listopada. Intrygują fotografie z torowiska kolejowego, gdzie wysocy funkcjonariusze formacji kolejowych Bahnschutz podpalają składy butelek w skrzynkach – czytamy na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wszystkie zdjęcia można zobaczyć na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło:

www.1944.pl

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-27-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone