Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia kultury i sztuki, Historia życia codziennego i obyczajowości, Europa Wschodnia
Opublikowany: 2022-03-24 22:12
Licencja: wolna licencja

Muzeum w Mariupolu zostało zbombardowane przez Rosjan

Mariupol to miasto-ruina. Położona we wschodniej Ukrainie miejscowość w marcu 2022 otrzymała miano ukraińskiego Miasta-Bohatera. Rosjanie zbombardowali tu wiele ważnych obiektów, w tym m.in. teatr, a ostatnio także muzeum.
REKLAMA
  Portret Archipa Kuindży autorstwa Wiktora Wasniecowa
Domena publiczna

Zobacz także:

Od wybuchu wojny na terenie Ukrainy muzealnicy zabezpieczają zbiory przechowywane w muzeach. W mediach wielokrotnie pokazywano materiały ukazujące to, jak pracownicy instytucji muzealnych dbają o znajdujące się w ich pieczy dziedzictwo kulturowe. Swoistym symbolem tej troski o zabytki stanowi ukrycie rzeźby Jezusa z Katedry Ormiańskiej we Lwowie.

Mariupol to jedno z najbardziej zniszczonych ukraińskich miast. Sytuacja jest tragiczna. Rosjanie nie zbombardowali tu już wiele ważnych obiektów, w tym szkołę. Mieszkańcy głodują. 16 marca bomby spadły na gmach Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego, będący symbolem Mariupola. Z kolei w czwartek, 24 marca, media obiegła informacja o zniszczeniu Muzeum Sztuk Pięknych w Mariupolu. W secesyjnym budynku z przełomu XIX i XX wieku, który zaadaptowano na muzeum (otwarte w 2010 roku), znajdowała się kolekcja obrazów XIX-wiecznego artysty Arkhipa Kuindzhiego. Gmach został zniszczony w wyniku bombardowania, lecz obrazy miały zostać ocalone. Prawdopodobnie zostały zabezpieczone i ukryte już na początku wojny. 

Artysta urodził się w Mariupolu w 1841 roku, ale zmarł już w Petersburgu w 1910 roku. Mówi się o nim, że był rosyjskim malarzem greckiego pochodzenia. Specjalizował się w malowaniu pejzaży. Swoją karierę zawodową rozpoczął od retuszowania fotografii. Początkowo był malarzem-samoukiem. Wszystkie zmieniło się w 1868 roku, kiedy został przyjęty do Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W muzeum przechowywano także obrazy m.in. Iwana Ajwazowskiego, Mikołaja Głuszczenki, Tetiany Jabłońskiej, Mychajły Derehusa i innych twórców. W sumie znajdowało się tam ok. 2 tys. eksponatów. Ich los jest nieznany.

Źródła:

www.niezalezna.pl, www.turystyka.wp.pl, www.wnp.pl, www.se.pl, www.radio.opole.pl

Polecamy e-booka Konrada Ruzika „Oblicza leninizmu”

Konrad Ruzik
„Oblicza leninizmu”
11,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 129
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-51-8
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy