Muzeum w Mariupolu zostało zbombardowane przez Rosjan

opublikowano: 2022-03-24 22:12
wolna licencja
poleć artykuł:
Mariupol to miasto-ruina. Położona we wschodniej Ukrainie miejscowość w marcu 2022 otrzymała miano ukraińskiego Miasta-Bohatera. Rosjanie zbombardowali tu wiele ważnych obiektów, w tym m.in. teatr, a ostatnio także muzeum.
REKLAMA
  Portret Archipa Kuindży autorstwa Wiktora Wasniecowa

Zobacz także:

Od wybuchu wojny na terenie Ukrainy muzealnicy zabezpieczają zbiory przechowywane w muzeach. W mediach wielokrotnie pokazywano materiały ukazujące to, jak pracownicy instytucji muzealnych dbają o znajdujące się w ich pieczy dziedzictwo kulturowe. Swoistym symbolem tej troski o zabytki stanowi ukrycie rzeźby Jezusa z Katedry Ormiańskiej we Lwowie.

Mariupol to jedno z najbardziej zniszczonych ukraińskich miast. Sytuacja jest tragiczna. Rosjanie nie zbombardowali tu już wiele ważnych obiektów, w tym szkołę. Mieszkańcy głodują. 16 marca bomby spadły na gmach Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego, będący symbolem Mariupola. Z kolei w czwartek, 24 marca, media obiegła informacja o zniszczeniu Muzeum Sztuk Pięknych w Mariupolu. W secesyjnym budynku z przełomu XIX i XX wieku, który zaadaptowano na muzeum (otwarte w 2010 roku), znajdowała się kolekcja obrazów XIX-wiecznego artysty Arkhipa Kuindzhiego. Gmach został zniszczony w wyniku bombardowania, lecz obrazy miały zostać ocalone. Prawdopodobnie zostały zabezpieczone i ukryte już na początku wojny. 

Artysta urodził się w Mariupolu w 1841 roku, ale zmarł już w Petersburgu w 1910 roku. Mówi się o nim, że był rosyjskim malarzem greckiego pochodzenia. Specjalizował się w malowaniu pejzaży. Swoją karierę zawodową rozpoczął od retuszowania fotografii. Początkowo był malarzem-samoukiem. Wszystkie zmieniło się w 1868 roku, kiedy został przyjęty do Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W muzeum przechowywano także obrazy m.in. Iwana Ajwazowskiego, Mikołaja Głuszczenki, Tetiany Jabłońskiej, Mychajły Derehusa i innych twórców. W sumie znajdowało się tam ok. 2 tys. eksponatów. Ich los jest nieznany.

Źródła:

www.niezalezna.pl, www.turystyka.wp.pl, www.wnp.pl, www.se.pl, www.radio.opole.pl

Polecamy e-booka Konrada Ruzika „Oblicza leninizmu”

Konrad Ruzik
„Oblicza leninizmu”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
129
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-51-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone