NKWD a polskie podziemie. Zobacz nowy odcinek programu „Polihistor”!

Jakie jednostki NKWD Stalin posłał do walki z polskim podziemiem? Dlaczego Sowieci zorganizowali obławę augustowską? Czy Polska w 1944 roku znalazła się pod okupacją? Na te i inne pytania odpowiada profesor Grzegorz Motyka w nowym odcinku „Polihistora”.

„Polihistor” to nowy cykl na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W piątym odcinku historyk Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Bartek Gajos rozmawia z profesorem Grzegorzem Motyką, dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk na temat NKWD i polskiego podziemia.

„Jest taki wstrząsający moment w trakcie procesu »Łupaszki«, kiedy na pytanie czy wydał rozkaz egzekucji, czy zabicia jakiejś osoby - on odpowiada, że nie. I w tym momencie sędzia mówi, że przecież ma tutaj zeznania jego podwładnego, który mówi, że dokonał takiej egzekucji na jakimś funkcjonariuszu na rozkaz »Łupaszki«. I wtedy »Łupaszka« mówi, składa oświadczenie, że on może pewnych rzeczy nie pamiętać, ale jeżeli ktoś z jego żołnierzy zeznaje, że wykonał pewne rzeczy na rozkaz, to rzeczywiście tak było. Niby złożył zwykłe oświadczenie, ale on w gruncie rzeczy mówi »sądźcie mnie, a nie moich ludzi«. Ja widziałem setki akt procesowych. Zapewniam pana, że to jest postawa absolutnie wyjątkowa”. – opowiada w rozmowie gość, dodając w inny miejscu – „Starano się schować wojska sowieckie w takim tle, w miarę możliwości, dlatego kładziono bardzo duży nacisk na tworzenie tych formacji KGB-iackich, które były gotowe do zwalczania podziemia za wszelką cenę i prowadzenia niekiedy bardzo brutalnych represji wobec własnego przecież społeczeństwa. I to jest ciekawe, że potem przez całe lata PRL-u tworzono taki mit, że własnymi siłami dokonaliśmy tutaj rewolucji społecznej i narodowej. W rzeczywistości to jest tak, że dopiero wybory ze stycznia 1947 roku - do Sejmu Ustawodawczego - zostały sfałszowane przez polskich komunistów samodzielnie”. Całą rozmowę można zobaczyć poniżej:

Zapis rozmowy jest dostępny w formie podcastu również na:

Spotify

Google Podcasty

Apple Podcasts

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy