NKWD a polskie podziemie. Zobacz nowy odcinek programu „Polihistor”!

opublikowano: 2021-06-02 09:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Jakie jednostki NKWD Stalin posłał do walki z polskim podziemiem? Dlaczego Sowieci zorganizowali obławę augustowską? Czy Polska w 1944 roku znalazła się pod okupacją? Na te i inne pytania odpowiada profesor Grzegorz Motyka w nowym odcinku „Polihistora”.
REKLAMA

„Polihistor” to nowy cykl na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W piątym odcinku historyk Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Bartek Gajos rozmawia z profesorem Grzegorzem Motyką, dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk na temat NKWD i polskiego podziemia.

„Jest taki wstrząsający moment w trakcie procesu »Łupaszki«, kiedy na pytanie czy wydał rozkaz egzekucji, czy zabicia jakiejś osoby - on odpowiada, że nie. I w tym momencie sędzia mówi, że przecież ma tutaj zeznania jego podwładnego, który mówi, że dokonał takiej egzekucji na jakimś funkcjonariuszu na rozkaz »Łupaszki«. I wtedy »Łupaszka« mówi, składa oświadczenie, że on może pewnych rzeczy nie pamiętać, ale jeżeli ktoś z jego żołnierzy zeznaje, że wykonał pewne rzeczy na rozkaz, to rzeczywiście tak było. Niby złożył zwykłe oświadczenie, ale on w gruncie rzeczy mówi »sądźcie mnie, a nie moich ludzi«. Ja widziałem setki akt procesowych. Zapewniam pana, że to jest postawa absolutnie wyjątkowa”. – opowiada w rozmowie gość, dodając w inny miejscu – „Starano się schować wojska sowieckie w takim tle, w miarę możliwości, dlatego kładziono bardzo duży nacisk na tworzenie tych formacji KGB-iackich, które były gotowe do zwalczania podziemia za wszelką cenę i prowadzenia niekiedy bardzo brutalnych represji wobec własnego przecież społeczeństwa. I to jest ciekawe, że potem przez całe lata PRL-u tworzono taki mit, że własnymi siłami dokonaliśmy tutaj rewolucji społecznej i narodowej. W rzeczywistości to jest tak, że dopiero wybory ze stycznia 1947 roku - do Sejmu Ustawodawczego - zostały sfałszowane przez polskich komunistów samodzielnie”. Całą rozmowę można zobaczyć poniżej:

Zapis rozmowy jest dostępny w formie podcastu również na:

Spotify

Google Podcasty

Apple Podcasts

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone