Autor: Reklama
Tagi: Wydarzenia, Reklamy, Historia społeczna, II wojna światowa, Europa
Opublikowany: 2022-06-28 05:01
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Na Zachodzie bez zmian? Komunizm i faszyzm w wyobraźni europejskiej – spotkanie Instytutu Pileckiego

28 czerwca o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Instytutu Pileckiego odbędzie się spotkanie promujące książkę „Wroga bliskość. Komunizm i faszyzm w XX wieku”. Zebrani goście dyskutować będą o współczesnych konsekwencjach ujęć, które zdominowały pamięć o faszyzmie, komunizmie i nazizmie na zachodzie Europy. Czy kształtują one reakcje na współczesne wydarzenia takie jak wojna w Ukrainie?
REKLAMA

„Ścieżki myślenia”. Seria wydawnicza Instytutu Pileckiego

Każda ścieżka ma swój początek i koniec, ale… czy od celu nie jest ważniejsza sama podróż? Jakimi drogami podąża myśl człowieka, który stara się zrozumieć świat i samego siebie? Na te pytania odpowiedzi poszukiwali autorzy książek ukazujących się w ramach serii „Ścieżki myślenia”, wydawanej przez Instytutu Pileckiego. Co łączy te publikacje, jakich dziedzin nauk humanistycznych dotyczą poruszane przez autorów problemy, a także kogo zainteresuje tematyka książek – tego wszystkiego można się dowiedzieć z materiału filmowego, który prezentuje ideę serii. A już 28 czerwca zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Wroga bliskość. Komunizm i faszyzm w XX wieku", której autorami są François Furet oraz Ernst Nolte.

„(…) obsesja faszyzmu, a zatem i antyfaszyzmu, została zinstrumentalizowana przez ruch komunistyczny jako narzędzie pozwalające ukryć przed opinią publiczną jego prawdziwe oblicze” – tak francuski historyk François Furet opisywał podwójne standardy w ocenie zbrodni nazistowskich oraz komunistycznych, stosowane na Zachodzie. Wymiana korespondencji między Furetem a niemieckim historykiem Ernstem Noltem, zawarta w książce „Wroga bliskość. Komunizm i faszyzm w XX wieku", jest zapisem spotkania dwóch wybitnych intelektualistów. W osobistym tonie, dalekim od chłodnych akademickich wywodów, dyskutują oni o genezie i istocie totalitarnych ideologii.

Przeczytaj więcej o książce i kup ją w księgarni internetowej Instytutu Pileckiego.

W trakcie spotkania poświęconego książce porozmawiamy nie tylko o tym, jak Furet i Nolte rozumieli tragiczną historię XX wieku. Chcemy także zastanowić się nad współczesnymi konsekwencjami ujęć, które zdominowały pamięć o faszyzmie, komunizmie i nazizmie na zachodzie Europy, przede wszystkim we Francji i w Niemczech. Czy do dziś mają one wpływ na to, jak elity krajów zachodnioeuropejskich patrzą na Europę Środkową oraz obszar byłego Związku Sowieckiego? Czy kształtują one reakcje na współczesne wydarzenia takie jak wojna w Ukrainie?

O tym wszystkim dyskutować będą:

prof. Marek Cichocki – historyk idei, specjalista od stosunków polsko-niemieckich oraz integracji europejskiej, wykładowca Collegium Civitas,

dr Anna Kwiatkowska - kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej w Ośrodku Studiów Wschodnich,

dr Łukasz Maślanka - analityk ds. Francji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych,

Aleksandra Rybińska – dziennikarka i publicystka, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dyskusję poprowadzi red. Filip Memches (TVP), publicysta i eseista.

Spotkanie odbędzie się 28 czerwca o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Instytutu Pileckiego (ul. Foksal 17 w Warszawie, III piętro, wejście klatką schodową w bramie). W jego trakcie będzie można nabyć nasze książki w promocyjnych cenach. Wydarzenie będzie również transmitowane na profilu Instytutu Pileckiego na portalu Facebook.

Zobacz inne książki z serii „Ścieżki myślenia”.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy