Na pewno kojarzysz te nazwiska z lekcji historii, ale czy wszystkie?

opublikowano: 2023-06-06 07:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Droga ku demokracji była trudna i wyboista. Przypominamy najbardziej zsłużonych w kwestii uchwalenia Konstytucji 3 maja.
REKLAMA

Tym razem zapytaliśmy, która postać związana z czasami uchwalenia Konstytucji 3 maja budzi Waszą największą sympatię. Sprawdźcie wyniki poniżej i zagłosujcie w kolejnej sondzie. Pytamy w niej o stan ochrony polskich zabytków!

Kliknij, aby powiększyć!

W głosowaniu wzięło udział ponad 1300 osób!

 „Która z postaci z czasów uchwalania Konstytucji 3 maja budzi Twoją największą sympatię?” - na tak postawione pytanie najwięcej ankietowanych (26%) odpowiedziało, że Hugo Kołłątaj. 21% Czytelników wskazało Ignacego Potockiego. Na trzecim miejscu znalazł się August Stanisław Poniatowski (18% głosów). 

Dalsze miejsca zajęli kolejno: Stanisław Małachowski (10% głosów), Julian Ursyn Niemcewicz (7% głosów). Warto zauważyć, że taką samą ilość głosów, co Niemcewicz otrzymała kategoria inny”.

Adama Stanisława Krasińskiego wskazało 4% ankietowanych, natomiast po 3% głosów otrzymali Kazimierz Nestor Sapieha oraz Stanisław Kostka Potocki.

Najmniej, bo tylko 1% głosów zdobył Tadeusz Matuszewicz.

  Jan Matejko, Konstytucja 3 maja 1791 roku

Hugo Kołłątaj stał się jednym z najważniejszych reformatorów polskiego Oświecenia i symbolem walki o wolność i postęp. Był współzałożycielem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, które miało na celu propagowanie edukacji i nauki w Polsce. To właśnie dzięki Towarzystwu opracowano „Ustawy Komisji Edukacji Narodowej”, czyli w skrócie prawo szkolne, które zawierało przepisy organizacyjne dla szkół wszystkich szczebli. (Zaczynając na szkołach parafialnych, a na uniwersytetach kończąc.)

Kołłątaj był zwolennikiem radykalnych reform politycznych, społecznych i gospodarczych, które miały na celu modernizację Polski.Jego idee koncentrowały się na równości obywateli, zapewnieniu edukacji dla wszystkich warstw społecznych, a także na przemianach w strukturze feudalnej.

To on opracował teoretyczne podstawy Konstytucji 3 maja. Do jego zasług należy też m.in. zreformowanie Akademii Krakowskiej, której był rektorem i umożliwienie studiowania na niej mieszczanom.

Tu obejrzysz ciekawe video nt. konstytucji 3 maja!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie. (Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).  

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone