Na rocznicę? Stalin, Stalin i jeszcze raz Stalin

opublikowano: 2010-02-22 22:11
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Ledwo przebrzmiały echa poprzednich inicjatyw mających na celu upamiętnienie zbrodniczego dyktatora, a już pojawiła się nowa. Kto ma być głównym bohaterach zbliżających się moskiewskich obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej? Nietrudno zgadnąć.
REKLAMA

Stalin na butelkach oranżady, Stalin w metrze, Stalin w podręcznikach, a nawet Stalin jako recepta na kryzys gospodarczy. Aż strach otworzyć lodówkę, ale tym razem to nie o lodówkach będzie mowa.

Władze Moskwy zdecydowały, że z okazji rocznicy obchodzonej 9 maja, na ulicach rosyjskiej stolicy pojawią się plakaty ze Stalinem. Jak podała komisja ds. reklamy moskiewskiego merostwa, zostaną one rozwieszone na żądanie kombatantów II wojny światowej. Lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadij Ziuganow uznał inicjatywę za bezdyskusyjnie celną. Zresztą nie tak dawno sami komuniści podobne billboardy umieścili na ulicach Woroneża. Co ciekawe, wówczas m.in. „Echo Moskwy” nazwało pojawienie się plakatów skandalem. Także administracja lokalna była oburzona. Tym razem głosy sprzeciwu słychać głównie ze strony organizacji pozarządowych, choć zaniepokojenie wyraził też przewodniczący parlamentu Boris Gryzłow.

Stalin ma pojawić się nie tylko na plakatach, ale i... medalach. Nie wiadomo jeszcze komu zamierzają je wręczyć władze Moskwy, ale jak widać rosyjskie rozmiłowanie w odznaczeniach ponownie daje o sobie znać.

Źródło: TVN24 (1, 2)

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone