Na tropach archiwalnych tajemnic!

opublikowano: 2023-04-17 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Czym jest archiwum i jakie kryje skarby? Gdzie znaleźć tę przedziwną krainę pełną drzwi do poznania dawnych dziejów? Jak poruszać się po jej krętych korytarzach? Czym pisali nasi przodkowie i jak wyglądały dawne księgi? To tylko kilka pytań, na które odpowiedź można znaleźć w kierowanej do dzieci, nauczycieli i rodziców książeczce „Na tropach archiwalnych tajemnic”, przygotowanej przez pracowników Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
REKLAMA

W 2021 roku Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie pozyskał dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” realizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki na realizację projektu „Na tropach archiwalnych tajemnic”. Głównym celem projektu było opracowanie i wydanie publikacji elektronicznej (e-booka) oraz towarzyszącego mu zeszytu ćwiczeń w formie drukowanej. W publikacji w przystępny i atrakcyjny sposób zaprezentowano zagadnienia związane z szeroko pojętą archiwistyką i naukami pomocniczymi historii. Wynikiem projektu jest udostępnienie w Internecie e-booka i zeszytu ćwiczeń wzbogaconych o gry i ćwiczenia skierowane do najmłodszych. To świetna okazja do nauki poprzez zabawę. Autorzy przygotowali m.in. zadania polegające na stworzeniu domowego archiwum dokumentującego historię własnej rodziny, naukę dawnej kaligrafii na przykładach zaczerpniętych ze zdigitalizowanych przez UPJPII ksiąg przechowywanych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, wcielenie się w rolę iluminatora pracującego nad dekoracją kart tytułowych i inicjałów wybranych manuskryptów, czy pracę nad własnymi herbem i pieczęcią.

Spis treści

W archiwalnym labiryncie

– Archiwum – co to takiego?

– Co można znaleźć w archiwum?

– Wirtualne archiwa

Historia zapisana w dawnych pismach

– Przodkowie e-booka

– Z ilu krów składa się książka? 

– Nie tylko gęsie pióro. Czym pisali nasi przodkowie?

– Świat pieczęci

Bogactwo rękopiśmiennych ogrodów

– Trudna sztuka kaligrafii

– Zawód: iluminator

– Nie oceniaj książki po karcie tytułowej

– Ogród zoologiczny i botaniczny

– Przepis na herb

W ramach projektu „Na tropach archiwalnych tajemnic” odbyły się także warsztaty edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych, a także nauczycieli, edukatorów i rodziców prowadzących naukę domową. Uczniowie podczas warsztatów poznawali m.in. tajniki produkcji dawnych ksiąg, mogli dowiedzieć się czym i o czym pisali skrybowie oraz w jaki sposób rękopisy dekorowali iluminatorzy – słowem poznawali tajemnice skrywane w przepastnych archiwach. Nauczyciele, edukatorzy i rodzice, którzy wzięli udział w warsztatach metodologiczno-merytorycznych poznali metody i narzędzia pracy, jakimi będą mogli posługiwać się w czasie lekcji historii lub języka polskiego, by w przystępny sposób przybliżyć dzieciom dziedzictwo kulturowe zgromadzone w archiwach.

Na tropach archiwalnych tajemnic

Autorzy: Justyna Kuska, Piotr Kołpak

Opracowanie redakcyjne i korekty: Gabriela Marszałek, Towarzystwo Naukowe “Societas Vistulana”

Projekt graficzny i skład: Sebastian Łuczywo i Natalia Noszczyńska, Black Dog Studio

Publikację w formie elektronicznej (PDF) będzie można bezpłatnie pobrać ze strony: https://bpn.upjp2.edu.pl/projekty/ze-srodkow-budzetu-panstwa/realizowane 

___

Publikacja finansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu realizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki” (nr projekt SONP/SP/513211/2021, kwota dofinansowania 51 750 zł, całkowita wartość projektu 57 500 zł).

Odwiedź stronę Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone