Nadav Eyal – „Rewolta”

opublikowano: 2021-05-26, 05:44
wszelkie prawa zastrzeżone
Nadav Eyal, jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy, łącząc reporterską narrację z oryginalną analizą, w książce „Rewolta” przedstawia fascynujący, a zarazem niepokojący obraz współczesnego świata, w którym – w miarę zanikania obietnic globalizacji – nacjonalizmy i ekstremizmy różnego typu rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie.
reklama
Nadav Eyal
„Rewolta”
cena:
52,99 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
W.A.B.
Tłumaczenie:
Magdalena Sommer
Rok wydania:
2021
Okładka:
twarda
Liczba stron:
496
Premiera:
2 czerwca 2021
Format:
150x225 [mm]
ISBN:
978-83-280-8780-4
EAN:
9788328087804

Fundamentalizmy, populizm, nacjonalizm, brexit, kryzys imigracyjny i klimatyczny, ekstremizmy, wojny handlowe i zaburzenie globalnego porządku. Witaj w XXI wieku. W epoce rewolty.

Nadav Eyal, jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy, łącząc reporterską narracje z oryginalną analizą, przedstawia fascynujący, a zarazem niepokojący, obraz współczesnego świata, w którym – w miarę zanikania obietnic globalizacji – nacjonalizmy i ekstremizmy różnego typu rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie. Na fascynujących przykładach pokazuje, że lewica i prawica maja ze sobą dziś o wiele więcej wspólnego, niż mogłoby się wydać. Poznajemy więc historie żyjących na skraju ubóstwa górników z Pensylwanii, komun anarchistycznych na przedmieściach Aten, japońskiego miasta o malejącej dzietności, neonazistów w Niemczech czy rodzin syryjskich uchodźców, którym towarzyszył w ucieczce. Do tych przerażających raportów z teraźniejszości Eyal wplata lekcje z przeszłości, od wojen opiumowych w Chinach, przez kolonialne Haiti, aż po plan Marshalla. Sięgając po historyczne powiązania, udowadnia, że korzenie buntów zawsze były głębokie – i że zamiast postrzegać rewoltę jako przemijające zjawisko, powinniśmy uznać ją za nowe status quo.

Doskonale napisane i skłaniające do refleksji podsumowanie obecnego kryzysu globalizacji. Nie wszyscy zgodzą się z interpretacją Eyala, lecz niewielu pozostawi ona obojętnymi.

Yuval Noah Harari

Łącząc fakty z całego świata, Nadav Eyal bada, dlaczego tak wielu ludzi odrzuca wspólnotowość, nawet w czasach, gdy potrzebujemy siebie nawzajem bardziej niż kiedykolwiek. Przesłanie jego książki jest jasne – musimy przedefiniować nasze stosunki międzynarodowe, tak aby zminimalizować problemy świata, bardziej skupić się na wspólnych korzyściach i tym samym zbudować globalną społeczność gotową do stawienia czoła wyzwaniom współczesności.

Prezydent Bill Clinton

Fragment książki:

Buntownicy tworzą niejednorodne zbiorowisko wyrzutków. Niektórzy twierdzą, że globalizacja i związane z nią liberalne wartości oraz technologia, którą jednocześnie zrodziła i którą się karmi, wywarły toksyczny wpływ na ich życie, życie ich społeczności i drogie ich sercom wartości i przekonania. Inni zbroją się, niekiedy dosłownie, przeciwko klasie politycznej, która obiecywała, że globalne rozwiązania przyniosą dobrobyt wszystkim, gdy w rzeczywistości okazały się kochanką garstki najbogatszych. Biorą udział w rewolcie, bo powiedziano im, że dzięki globalizacji świat stanie się płaski – wszystko leży przed nami, natychmiastowe, zawsze na wyciągnięcie ręki. To naturalnie slogan bez znaczenia, bo międzynarodowa gospodarka jest oparta bardziej na nierówności niż równości. Buntownicy widzą, jak ich dzieci porzucają swoją kulturę i jak rozchodzące się coraz szerzej wymogi poprawności politycznej nie pozwalają im na wyartykułowanie zrozumiałej frustracji. Buntują się, bo zagrożone jest ich bezpieczeństwo osobiste, tożsamość i miejsca pracy. W każdej chwili mogą paść ofiarą ataku terrorystycznego, imigranci wpychają się wszędzie, a pracodawcy bezustannie planują zwolnienia. Pandemia COVID-19, która w 2020 roku objęła zasięgiem cały glob, ujawniła degenerację polityki w stylu XX wieku i jej niezdolność do radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami, jak rozprzestrzenianie się nowych chorób w tak ściśle połączonym ze sobą świecie. Rzecz jasna systemy polityczne i ich przywódcy tradycyjnie chowają się za fasadą kontroli, pewności i bezpieczeństwa. Ale w dziejach świata zdarzało się już, że epidemie kruszyły podobne fasady. Ujawniały, którzy władcy są skuteczni i kompetentni, a którzy nieudolni i niebezpieczni. Luchino I Visconti, panujący w Mediolanie w XIV wieku, nakazał objęcie kwarantanną domów, w których doszło do zachorowań na czarną śmierć, ratując w ten sposób życie wielu mieszkańców w czasie pierwszej fali epidemii. Inni władcy uciekali do swoich letnich posiadłości, gdy ich poddani umierali, co nieco przypomina zachowanie Donalda Trumpa, grającego w golfa, gdy szalał koronawirus.
fot. Danny Bar Adon, prawa zastrzeżone

Nadav Eyal – jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy, zdobywca nagrody Sokolova zwanej izraelskim Pulitzerem, międzynarodowy korespondent „Israel’s Reshet News”, felietonista największego izraelskiego dziennika „Yediot Aharonot”.

Książkę „Rewolta” zamówicie pod tym linkiem!

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Grupy Wydawniczej Foksal.

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone