Autor: Piotr Bejrowski
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Książki, Ujęcia przekrojowe, Historia współczesna
Opublikowany: 2021-06-18 09:04
Licencja: wolna licencja

Nadav Eyal – „Rewolta” – recenzja i ocena

Nadav Eyal przekonuje, że jesteśmy świadkami śmierci pewnej epoki. Czy faktycznie mamy dziś do czynienia z końcem okresu stabilizacji i początkiem globalnej rewolty?

Nadav Eyal – „Rewolta” – recenzja i ocena

Nadav Eyal
„Rewolta”
Ocena: 7,5
52,99 zł
Wydawca: W.A.B.
Tłumaczenie: Magdalena Sommer
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 496
Premiera: 2 czerwca 2021
Format: 150x225 [mm]
ISBN: 978-83-280-8780-4
EAN: 9788328087804

Pandemia COVID-19, która w 2020 roku objęła zasięgiem cały glob, ujawniła degenerację polityki w stylu XX wieku i jej niezdolność do radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami, jak rozprzestrzenianie się nowych chorób w tak ściśle połączonym ze sobą świecie. […] COVID-19 to kolejny katalizator powstania przeciwko pękającemu porządkowi świata.

Na wstępie wypada powtórzyć za Yuvalem Noahem Hararim, że choć nie każdy zgodzi się ze wszystkimi poglądami i interpretacjami izraelskiego dziennikarza, to niewielu przejdzie obok jego książki obojętnie. Dlaczego? Recenzowana pozycja jest aktualna, tłumaczy złożoność kształtującego się porządku, wymienia najważniejsze czynniki jego pęknięcia, została napisana sprawnym piórem i – co chyba najistotniejsze – skłania Czytelnika do refleksji nad czekającymi świat wyzwaniami.

Autor uważa, że w XXI wieku „ludzie na całym globie przeżywają radykalny moment”. Analiza Eyala jest „próbą wsłuchania się w ich głos” i „wyprawą do okopów rewolty, zarówno wzdłuż jej wyraźnych zarysów, jak i w ciemne zakamarki”. Globalizacja z jednej strony poprawiła warunki życiowe większości społeczeństwa i doprowadziła do integracji państw, z drugiej strony mamy dziś do czynienia z kryzysem klimatycznym, rozkwitem fundamentalizmów, populizmów i nacjonalizmów. Obserwujemy globalny bunt przeciwko postępowi i koniec powojennej epoki odpowiedzialności. Zdaniem dziennikarza punktem przełomowym był atak na World Trade Center. Jaka czeka nas przyszłość? Po pierwsze, dzisiejsza globalizacja „nie jest możliwa do utrzymania”. Po drugie, każdy postęp można odwrócić i „optymistyczny scenariusz nie jest ani oczywisty, ani nieuchronny”. Po trzecie, zadaniem naszego pokolenia jest wykorzystanie pojawiającej się szansy – „ukształtowanie bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata”.

Diagnoza pisarza jest więc w założeniach pesymistyczna, ale na zakończenie swoich rozważań Izraelczyk zauważa nadarzającą się sposobność na „zbudowanie nowego domu”, a więc znacznie lepiej przystosowanego do trendów i wyzwań kształtujących współczesny ład międzynarodowy. Przesłanie Rewolty jest jasne i klarowne. Należy jednak w tym miejscu zadać pytanie: czy tezy przedstawione przez Eyala są aż tak odkrywcze i oryginalne? Czy też książka przełożona przez Magdalenę Sommer jest jedynie zgrabną kompilacją wciągających reportaży z całego świata, które autor okrasił wcale nierewolucyjnymi podsumowaniami?

Nie ulega wątpliwości, że będąca efektem ponad dwudziestu lat pracy dziennikarskiej pozycja jest lekturą inspirującą i skłaniającą Czytelnika do zastanowienia się nad naturą współczesnych stosunków międzyludzkich. Kolejne rozdziały sięgają po historyczne porównania i opisują elementy determinujące ład światowy w epoce przełomu. Bohaterami „Rewolty” są zarówno syryjscy uchodźcy, przedstawiciele chińskiej klasy średniej i pakistańscy dziennikarze, jak i możni tego świata, Donald Trump oraz… słonie z północnej Sri Lanki. Wśród atutów recenzowanego reportażu należy również wskazać mnogość wątków poruszanych i łączonych przez autora. Dzięki przyjęciu tak rozległej perspektywy geograficznej i społecznej mamy okazję lepiej poznać proces globalizacji i miejsca jego erozji.

Czy zatem warto sięgnąć po recenzowany tytuł? Z pewnością myśl Nadava Eyala nie jest tak przełomowa, jak teksty pisane po zakończeniu zimnej wojny przez takich intelektualistów jak Francis Fukuyama, Benjamin Barber czy też Samuel Huntington. Chcąc jednak lepiej zrozumieć obraz współczesnego świata i wyzwań przed nim stojących warto sięgnąć także po „Rewoltę” – pozycję może nie wybitną, ale we wciągający i interesujący sposób prezentującą kluczowe dla naszej przyszłości zjawiska.

Książka zostawi Czytelnika z ważnymi pytaniami, na które odpowiedzi otrzymamy już niedługo... Lektura niewielu pozostawi obojętnymi na diagnozowany kryzys. Polecam uwadze!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Nadava Eyala „Rewolta” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy