Najlepsze książki historyczne lata wybrane!

opublikowano: 2011-07-19 09:46
wolna licencja
poleć artykuł:
Sześć znakomitych, wydanych w ostatnich miesiącach publikacji zostało wyróżnionych w plebiscycie “Historia zebrana”, organizowanym przez redakcje portalu historycznego Histmag.org i wortalu literackiego Granice.pl we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym.
REKLAMA

Czytelnicy interesują się książkami historycznymi, chcą o nich dyskutować i rozmawiać – opowiada Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl, organizator plebiscytu. Mimo trwających wakacji, na najlepsze książki historyczne oddano ponad 2 tysiące głosów. Dla głosujących dodatkową zachętą do wzięcia udziału w plebiscycie były nagrody książkowe, przekazane przez wydawców biorących udział w przedsięwzięciu. Co ciekawe, pozycje, na które najczęściej oddawali głosy internauci, nie zawsze spotykały się z wysoką oceną jury – dodaje Krempa. W skład decydującego o werdykcie jurorów grona weszli redaktorzy naczelni serwisów organizujących konkurs, dziennikarze - doświadczeni recenzenci książek: Małgorzata Gołaszewska i Łukasz Grzesiczak, oraz historycy: Roman Sidorski z redakcji Histmag.org i prof. Jacek Wijaczka z Polskiego Towarzystwa Historycznego. Najlepsze pozycje wybierano w trzech kategoriach.

„Okiem Badacza” to książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków-zawodowców lub pasjonatów danego tematu. „Kreta” (Wydawnictwo Znak) opisuje dokładnie, przejrzyście i intrygująco wydarzenia mające miejsce na wyspie w okresie II wojny światowej, nie ograniczając się do suchego opisu faktów. Beevor tworzy z ciekawostek, biografii, opisów akcji militarnych i politycznych niełatwy, ale przyjemny w czytaniu koktajl, w którym zasmakować powinni wszyscy miłośnicy historii – argumentuje wybór jury Małgorzata Gołaszewska.

Największym zainteresowaniem internautów w tej kategorii cieszyła się publikacja Polskiego Wydawnictwa Naukowego „Bohaterowie najdłuższych dni. Desanty morskie II wojny światowej”. Pozycja ta to opis najważniejszych bitew czasu XX wojny światowej na plażach całego świata: planowanego, ale nigdy nie zrealizowanego desantu wojsk niemieckich na Półwysep Helski w 1939 r., niemieckich lądowań w Skandynawii rok później, japońskich operacji desantowych na Pacyfiku i w Azji Południowo-Wschodniej czy wreszcie walk Armii Czerwonej i aliantów zachodnich podczas operacji desantowych w różnych częściach świata: w Europie, Azji, Afryce i na Pacyfiku.

W kategorii „W rolach głównych” wybrano najlepsze biografie i wspomnienia. „Hamlet w stanie spoczynku” (Wydawnictwo Iskry) wydaje się idealną propozycją dla wszystkich. Starsi Czytelnicy z pewnością przypomną sobie bohaterów swoich czasów, ludzi, którzy rozpalali ich wyobraźnię. Młodsi odnajdą tu kompendium polskiego teatru i filmu XX wieku. Świetnie podane, okraszone anegdotami, napisane niczym romans – opowiada o nagrodzonej przez jurorów książce Łukasz Grzesiczak.

Najwięcej głosów otrzymała zaś publikacja wydawnictwa Replika: „Niedźwiedź Wojtek”. Napisany przez obywatelkę Szkocji, daje szansę na zapoznanie się z ułamkiem historii Polski ludziom innych narodowości. Orr stara się ocalić i upamiętnić fragmencik naszej historii w przystępny, atrakcyjny dla czytelników sposób – mówi Lilianna Guzowska, która oddała głos na tę właśnie książkę.

W kategorii „Historia niebanalna” wyłoniono najciekawsze publikacje popularyzujące wiedzę historyczną. Książka Macieja Zaremby Higieniści. Z dziejów eugeniki (Wydawnictwo Czarne) jest nie tylko dobrze napisaną publikacją historyczną, opartą na dosyć obszernej literaturze przedmiotu – podkreśla prof. Jacek Wijaczka. W jego opinii jest ona również ostrzeżeniem dla współczesnego społeczeństwa przed zbyt daleko idącą globalizacją – w negatywnym tego słowa znaczeniu. To praca wciągająca, a zarazem przerażająca – kwituje.

Uznanie internautów zdobyli „Królowie przeklęci” Maurice'a Druona. To jeden z najlepszych cyklów powieści historycznych. Ma wszystko, czego potrzeba dobrej książce: arcyciekawą, fabularyzowaną historię, wyraziste postacie, które darzymy sympatią lub antypatią, lecz które nigdy nie pozostają nam obojętne, napisane ze swadą i lekkością dialogi, wartką, absolutnie nie nużącą akcję – uzasadnia wybór w kategorii „Historia niebanalna” jeden z głosujących internautów, Dariusz Wierzański. To bardzo dobra powieść historyczna, jakiej można się spodziewać po laureacie nagrody Goncourtów – dodaje juror, Roman Sidorski.

Kolejna, jesienna edycja plebiscytu będzie realizowana w październiku. Będziemy intensyfikować nasze działania, by o dobrej książce historycznej było głośno! – zapowiada Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org.

Szczegółowe informacje o wszystkich książkach nagrodzonych, nominowanych i zgłoszonych znaleźć można na stronie internetowej plebiscytu: http://www.historiazebrana.pl.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone