Autorzy: Sebastian Adamkiewicz , Tomasz Leszkowicz
Tagi: Historia wojskowości, Ciekawostki i rocznice, Zabytki, Polska
Opublikowany: 2011-07-11 08:13
Licencja: wolna licencja

Najpiękniejsze zamki w Polsce! [Galeria]

Które polskie zamki lub ich ruiny są najpiękniejsze w Polsce? Przedstawiamy propozycje najczęściej typowane przez naszych Czytelników. Z pewnością każde ze wskazanych miejsc wciąż warto odwiedzić!
Miejsce 10: Zamek w Chudowie – Chudów to miejscowość w powiecie gliwickim. Tamtejszy zamek zbudowany został przez Jana Gierałtowskiego, który w 1532 r. kupił posiadłość Chudów-Paniówki wraz ze znajdującym się tam drewnianym dworem obronnym, w którego miejscu rozpoczął budowę renesansowego zamku. Rodzina budowniczego obiektu była w posiadaniu warowni do 1622 r. Największy rozkwit chudowski zamek przeżywał w pierwszej połowie XVIII wieku, kiedy znajdował się w rękach rodziny Foglarów. Uchodził wtedy za jeden z piękniejszych obiektów tego typu na Górnym Śląsku. W XIX w. rozpoczął się powolny upadek świetności zamku. Zły wpływ na architektoniczną spójności budowli miał jeden z właścicieli – Aleksander von Bally – który dokonując licznych remontów i renowacji, zatarł jej renesansowy charakter. Po pożarze z 1847 r. pozostałości zamku pozostawiono w stanie malowniczej ruiny w otoczeniu przepięknego parku. W 1995 r. powstała Fundacja „Zamek Chudów”, której celem jest odbudowanie obiektu i przywrócenie mu dawnej świetności. Siedem lat temu zrekonstruowano zamkową wieżę. Zwiedzając budowlę, warto zwrócić uwagę również na tamtejszy park, w którym znajduje się galeria drewnianych figurek przedstawiających lokalne zjawy i duchy. (fot. Marcin Szala na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Kup książkę „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Okładka: miękka
Liczba stron: 234 Wymiary: 145 x 210
Format: 145 x 210
ISBN: 978-83-66022-95-9 Oprawa: miękka

Książka dostępna również jako e-book. Część 1 Część 2

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Członek redakcji portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy