Autor: Roman Sidorski
Tagi: Internet, Newsy, Historia kultury i sztuki, Historia religii
Opublikowany: 2009-07-06 23:08
Licencja: wolna licencja

Najstarsza „Biblia” w całości w internecie

Jakiś czas temu informowaliśmy o trwającej digitalizacji jednego z najstarszych kodeksów zawierających chrześcijańską „Biblię” Proces ten udało się niedawno zakończyć i cały tekst dostępny jest online zarówno w postaci zdjęć, jak i zwykłego tekstu.
REKLAMA

Zaczęty w 2005 roku wspólny projekt czterech bibliotek z Anglii, Niemiec, Rosji i Egiptu pozwolił rzucić nowe światło na proces powstania kodeksu. Udało się m.in. ustalić, że pracowało nad nim czterech skrybów, a więc o jednego więcej, niż dotąd uważano. Niektóre z zamieszczonych w internecie stron opublikowano po raz pierwszy. Wiele zagadek związanych z manuskryptem pozostaje jednak niewyjaśnionych: nie wiadomo, kto go zamówił, gdzie został spisany, ani ile czasu to zajęło.

Mamy nadzieję, że uda nam się pobudzić nowe badania nad kodeksem, jako że zaczął on już budzić wielkie zainteresowanie – powiedział Juan Garces, jeden z pracowników British Library, która odpowiadała za digitalizację manuskryptu.

Z tekstem można zapoznać się za darmo pod adresem http://www.codexsinaiticus.org/ – całość jest przetłumaczona na współczesny jężyk grecki, a fragmenty również na angielski.

Źródło: Reuters (yahoo.com).

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy