Najstarsza „Biblia” w całości w internecie

opublikowano: 2009-07-06 23:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Jakiś czas temu informowaliśmy o trwającej digitalizacji jednego z najstarszych kodeksów zawierających chrześcijańską „Biblię” Proces ten udało się niedawno zakończyć i cały tekst dostępny jest online zarówno w postaci zdjęć, jak i zwykłego tekstu.
REKLAMA

Zaczęty w 2005 roku wspólny projekt czterech bibliotek z Anglii, Niemiec, Rosji i Egiptu pozwolił rzucić nowe światło na proces powstania kodeksu. Udało się m.in. ustalić, że pracowało nad nim czterech skrybów, a więc o jednego więcej, niż dotąd uważano. Niektóre z zamieszczonych w internecie stron opublikowano po raz pierwszy. Wiele zagadek związanych z manuskryptem pozostaje jednak niewyjaśnionych: nie wiadomo, kto go zamówił, gdzie został spisany, ani ile czasu to zajęło.

Mamy nadzieję, że uda nam się pobudzić nowe badania nad kodeksem, jako że zaczął on już budzić wielkie zainteresowanie – powiedział Juan Garces, jeden z pracowników British Library, która odpowiadała za digitalizację manuskryptu.

Z tekstem można zapoznać się za darmo pod adresem http://www.codexsinaiticus.org/ – całość jest przetłumaczona na współczesny jężyk grecki, a fragmenty również na angielski.

Źródło: Reuters (yahoo.com).

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone