Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Archeologia, Prehistoria, Bałkany, Europa
Opublikowany: 2020-05-12 16:13
Licencja: wolna licencja

Najstarsze szczątki Homo sapiens w Europie odnalezione w Bułgarii

W bułgarskiej jaskini Baczo Kiro odnaleziono najstarsze w Europie ślady po przedstawicielach Homo sapiens – archeolodzy odkryli zęby, kości, narzędzia oraz ozdoby, które mogą pochodzić nawet sprzed 47 tys. lat. Jednak nie tylko z tego powodu odkrycie to jest niezwykłe.

Od 2015 roku na terenie Bułgarii trwały badania archeologiczne grupy naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku, której przewodził Francuz Jacques Hublin. Dziś można już rzec, że prace te okazały się przełomowe.

Jaskinia Baczo Kiro (fot. Nenko Lazarov, CC BY 2.5).

Brytyjskie czasopismo naukowe „Nature” opublikowało niedawno wyniki wspomnianych badań, według których odnalezione w jaskini Baczo Kiro szczątki oraz przedmioty świadczą o tym, że Homo sapiens pojawili się na Starym Kontynencie nawet 47 tysięcy lat temu – do tej pory sądzono, że w tym przypadku data graniczna to ok. 45 tys. lat. W jaskini odkryto kości piątki ludzi, a do tego kości zwierzęce, kamienne narzędzia i co szczególnie istotne – wisiorki wykonane z niedźwiedzich zębów.

Dlaczego akurat te ozdoby są takie ważne? Były one charakterystyczne przede wszystkim dla neandertalczyków, a to oznacza, że kontakty Homo sapiens i Homo neanderthalensis w Europie trwały również dłużej, niż dotychczas zakładano (neandertalczycy wyginęli ostatecznie ok. 39 tys. lat temu). Być może w przyszłości pozwoli to nieco wyraźniej nakreślić wpływ, jaki miały na siebie obie grupy.

Jaskinia Baczo Kiro znajduje się w środkowej Bułgarii, w okolicy miasta Drjanowo i jest na liście krajowych atrakcji turystycznych. Nazwana została na cześć bułgarskiego działacza niepodległościowego Baczo Kiro (wł. Kiro Petrowa Zanewa).

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.wp.pl, nature.com

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy