Najstarszy hebrajski napis

opublikowano: 2008-11-01 14:13
wolna licencja
poleć artykuł:
Izraelscy archeolodzy twierdzą, że znaleźli najstarszy znany nam tekst zapisany w języku hebrajskim.
REKLAMA

Odkrycia dokonano w czasie wykopalisk prowadzonych w dolinie Elah, gdzie miała się odbyć biblijna walka Dawida z Goliatem. Wśród ruin twierdzy Khirbet Qeiyafa Archeolodzy z Uniwersytetu Hebrajskiego odkopali fragment ceramiki, na której czarnym atramentem zapisano po hebrajsku pięć linijek. Co prawda nie udało się jeszcze odcyfrować całej inskrypcji, odczytano jednak takie wyrazy jak „sędzia”, „niewolnik” i „król”. Naukowcy mają nadzieję, że napis pozwoli rzucić światło na proces rozwoju alfabetu hebrajskiego.

Przedmioty znalezione na tym samym stanowisku archeologicznym wydatowano metodą radiowęglową na ok. 2000 rok p.n.e., co oznacza, że nowo odkryty napis może być o 1000 lat starszy od słynnych zwojów znad Morza Martwego.

Naukowcy mówią, że badania w Khirbet Qeiyafa wskazują, iż w czasie, gdy starożytnym Izraelem miał rządzić król Dawid, w Jerozolimie rezydował silny władca sprawujący władzę centralną nad Palestyną. Niepozorny kawałek ceramiki może mieć zatem duże znaczenie dla przyszłości dzisiejszej Jerozolimy. Odkrycia dokonane w dolinie Elah posłużą zapewne jako argument wzmacniający izraelskie roszczenia do całej Jerozolimy, jako „odwiecznej i niepodzielnej stolicy” Izraela.

Chronologia i geografia Khirbet Qeiyafa w unikalny sposób pozwalają spotkać się w jednym punkcie mitologii, historii, historiografii i archeologii epoki króla Dawida – powiedział Yosef Garfinkel, kierownik wykopalisk prowadzonych na terenie dawnej fortecy.

Źródło: reuters.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone