Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Newsy, Historia życia codziennego i obyczajowości, XIX wiek, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2011-01-21 00:11
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Najstarszy szampan marki Heidsieck

Pół roku po odnalezieniu na dnie Bałtyku 168 butelek luksusowego francuskiego szampana udało się ustalić, że cztery z nich to najstarsze znane egzemplarze Heidsiecka – jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek tego szlachetnego trunku.
REKLAMA
Któż nie chciałby skosztować 200-letniego szampana? (fot. Jon Sullivan)

W lipcu 2010 r. u wybrzeży Wysp Alandzkich nurkowie odkryli wrak statku (szkunera), który zatonął między 1825 a 1830 r. W jego wnętrzu dokonano niezwykłego znaleziska. Spoczywało w nim aż 168 butelek francuskiego szampana, które transportowano prawdopodobnie do Petersburga. Jesienią ubiegłego roku, po degustacji drogocennego trunku z początków XIX w., stwierdzono, że zdecydowana większość odnalezionych butelek pochodzi z dwóch domów szampańskich: Juglar i Veuve Cliquot.

We wraku znajdowały się również cztery butelki wina musującego, przy czym tylko jedna z nich przetrwała do czasów dzisiejszych w nienaruszonym stanie. Według najnowszych ustaleń jest to trunek wyprodukowany przez dom szampana Heidsieck & Co Monopole. W odróżnieniu od Veuve Cliquot Heidsieck, produkowany w 75% ze szczepu winogron pinot noir, cechuje się cieplejszą nutą zapachową o wyraźnie wyczuwalnym kwiatowym aromacie – podkreślił Richard Juhlin, jeden z największych znawców złocistego trunku.

Póki co eksperci zachowują ostrożność w kwestii wyceny unikalnego egzemplarza Heidsiecka. Niektóre szacunki mówią jednak o tym, że na aukcji jego cena może przekroczyć nawet 100 tys. euro.

Nazwa „Heidsieck” pochodzi od nazwiska Florensa-Louisa Heidsiecka (zm. w 1828 r.). W 1780 r. przeprowadził się on z Niemiec do Francji. Zamieszkał w Reims. Początkowo handlował ubraniami, następnie – zważywszy na dogodne warunki klimatyczne do uprawy winorośli w północno-wschodniej Francji – zajął się produkcją wina. W 1785 r. założył dom szampański Heidsieck & Co Monopole, który już w XIX w. uchodził za wiodący w branży winiarskiej. Szampany marki Heidsieck do dziś są symbolem luksusu i wyrafinowanego smaku.

Źródła: news.discovery.com ; wprost.pl ; piper-heidsieck-champagne.sparklingdirect.co.uk.

Zobacz też:

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy