Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką [PROGRAM OBCHODÓW]

opublikowano: 2020-03-23 14:36
wolna licencja
poleć artykuł:
Jutro, 24 marca 2020 roku, po raz trzeci będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija dokładnie 76 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Jak będą przebiegały tegoroczne obchody?
REKLAMA

Przypomnijmy, że święto to ustanowiono „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Dzień przed Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zorganizowano konferencję prasową, w której wziął udział zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma. Z uwagi na wprowadzony w Polsce stan epidemii miała ona niecodzienną formę, ponieważ odbyła się za pośrednictwem Internetu. Dziennikarze mogli jednak przesyłać swoje pytania za pomocą czatu.

  • Jutro po raz trzeci będziemy oficjalnie obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – mówił dr Mateusz Szpytma. – Dzień ten został ustanowiony przez polski parlament na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Instytut Pamięci Narodowej od zawsze przywiązywał bardzo dużą wagę do badania i upowszechniania wiedzy o Polakach ratujących Żydów – podkreślił. Podczas swojego wystąpienia omówił najważniejsze przedsięwzięcia przygotowane przez IPN. - W tym roku przygotowaliśmy wiele inicjatyw, ale rzeczywistość jaka nas zastała, stan epidemii, spowodował że z wielu z nich musieliśmy zrezygnować – zapowiedział.

Całej konferencji można wysłuchać tu:

W związku z epidemią wszystkie uroczystości upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką oraz inne wydarzenia z udziałem większych grup uczestników zostały odwołane lub przesunięte na późniejsze terminy. IPN przygotował jednak bogatą ofertę multimedialną, z którą można się zapoznać odwiedzając strony internetowe, portale oraz media społecznościowe Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr Mateusz Szpytma zapowiedział m.in. internetową premierę filmu pt. „Paszporty Paragwaju”. - Od 24 marca film będzie można obejrzeć za pośrednictwem Internetu, a dostępny będzie w kilku wersjach językowych. Do tej pory był on prezentowany na 4 kontynentach, w 16 państwach, a niebawem zostanie zaprezentowany w kolejnych – mówił wiceprezes IPN. Wspomnianą premierę filmu „Paszporty Paragwaju” będzie można zobaczyć 24 marca o godz. 17.00.

REKLAMA

Będzie też pamiątkowy znaczek.

Dr Mateusz Szpytma przypomniał też, że Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek, kopertę FDC oraz datownik emisji „Polacy ratujący Żydów”. - Znaczek przygotowany został we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Jest to kontynuacja serii zapoczątkowanej w 2019 r. znaczkiem poświęconym rodzinie Ulmów. W tym roku emisja poświęcona została polskim dyplomatom, jako ich przedstawiciel wybrany został Edward Raczyński – podkreślił. Na znaczku przedstawiono postać Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na Uchodźstwie, Ministra Spraw Zagranicznych, na tle fragmentu Noty Raczyńskiego. Znaczek o nominale 3,30 zł, projektu Jarosława Ochendzana, zostanie wydany w nakładzie 120 000 sztuk. Z kolei kopertę FDC ozdobi pierwsza strona „Noty Raczyńskiego do rządów Narodów Zjednoczonych" z dnia 10 grudnia 1942 r., która dotyczy masowej eksterminacji Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. - Nota ta była szalenie ważna, bo informowała świat o zagładzie Żydów. Była też podstawą do tego, że narody sprzymierzone wydały kilka dni później deklarację dotyczącą odpowiedzialności za zagładę – dodał dr Mateusz Szpytma.

Co jeszcze w planach?

Będą m.in. wykłady online na temat Polaków ratujących Żydów, nowa wystawa IPN pt. „Polacy Ratujący Żydów”, która zostanie udostępniona w Internecie. Została przygotowana przez oddział IPN w Rzeszowie. W wielu miejscach na terenie całej Polski będą też prezentowane inne wystawy, które powstały w latach poprzednich.

24 marca planowane są dwie dyskusje (bez udziału publiczności) o upamiętnianiu Polaków ratujących Żydów:

  • w godz. 12.00–12.50 z udziałem Czesława Bieleckiego (architekt, publicysta, polityk) i Adama Siwka (dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa). Będzie ona prowadzona przez Mirosława Biełaszko (pracownik OBEN IPN w Warszawie, dziennikarz radiowej Trójki). Nagranie dyskusji zostanie udostępnione.
  • w godz. 13.00-13.50 z udziałem prof. Jana Żaryna, Tomasza Sudoła (IPN) i dr Marcina Urynowicza (IPN). Poprowadzi ją także Mirosław Biełaszko (IPN Warszawa), a transmisja odbędzie się na kanale IPNtv.

Szczegółowy plan obchodów można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone