Autorzy: Mat. pras. , Redakcja
Tagi: Newsy, Śląsk, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna
Opublikowany: 2022-06-19 20:19
Licencja: wolna licencja

Narodowy Dzień Pamięci Powstań Śląskich 2022. Obchody w Katowicach rozłożono na kilka dni

W 2022 roku po raz pierwszy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstań Śląskich. Przypada 20 czerwca, czyli w dniu kiedy miało miejsce wkroczenie do Katowic oddziałów Wojska Polskiego dowodzonych przez gen. Stanisława Szeptyckiego. Z tej okazji w niedzielę, 19 czerwca, na katowickim Rynku odbyła się inscenizacja tego wydarzenia.
REKLAMA
Wojsko polskie na czele z gen. Szeptyckim wkracza do Katowic
Domena publiczna

Zobacz także:

Przypomnijmy, że 7 czerwca 2022 r. w Katowicach Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. O sprawie pisaliśmy w maju na łamach Histmaga (TU!). W związku z powyższym w poniedziałek, 20 czerwca 2022 roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich. 

Należy zaznaczyć, że Sejmik Województwa Śląskiego zwrócił się do prezydenta RP z apelem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ustanowienia w dniu 16 lipca nowego święta państwowego, ponieważ wtedy Katowicach uroczyście podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Finalnie święto ustanowiono, ale wybrano datę 20 czerwca.

W uchwale radnych Sejmiku Województwa Śląskiego ze stycznia 2022 toku zapisano, że celem ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich jest upowszechnienie wiedzy o trzech powstaniach śląskich, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy II Rzeczpospolitej.

Nowe święto upamiętnia rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 roku. Wtedy to część Górnego Śląska wróciła w granice Polski nie po 123 latach, ale po prawie 600. 

W województwie śląskim obchody 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski trwają już od kilku dni. Uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, kościelnych, instytucji kultury, środowisk naukowych oraz społecznych miały miejsce w niedzielę 19 czerwca 2022 roku. Rozpoczęły się od mszy świętej w Archikatedrze Chrystusa Króla. Natomiast w samo południe na katowicki rynek na czele wojska wjechał gen. Stanisław Szeptycki. Na Rynku, tuż przy Teatrze Śląskim, odbyła się inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic, która była częścią oficjalnych, samorządowych obchodów tego wydarzenia.

REKLAMA

Tego samego dnia miało też miejsce otwarcie Panteonu Górnośląskiego w Katowicach.

Co więcej, z okazji Dnia Powstań Śląskich Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz parafią Niepokalanego Poczęcia NMP zorganizowali uroczystość odsłonięcia Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich. Pomnik stanął na placu ks. Emila Szramka 1 w Katowicach. Jak zapowiada IPN, wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00 mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Tuż po jej zakończeniu nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Uroczystość zwieńczy zasadzenie dębu papieskiego, który na okazję 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Polski, został specjalnie poświęcony przez Ojca Świętego Franciszka. Pomnik został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Teatr Śląski opublikował zdjęcia z tego wydarzenia. Zobaczcie!

Źródła:

www.prezydent.pl, www.slaskie.pl, www.katowice.ipn.gov.pl, www.ipn.gov.pl

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 153
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-53-2
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy