Autor: Redakcja
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Polska
Opublikowany: 2022-05-08 20:20
Licencja: wolna licencja

Będzie nowe święto państwowe. To Narodowy Dzień Powstań Śląskich

W polskim kalendarzu pojawi się nowe święto. Będzie to Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Projekt ustawy w tej sprawie został już podpisany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
REKLAMA
Pododdział powstańczy w Rybniku (fot. ze zbiorów NAC, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 1-H-440).
Domena publiczna

Zobacz także:

W ciągu ostatnich kilku lat do kalendarza polskich świąt wprowadzono wiele nowych. To między innymi Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodzony 27 grudnia, 24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 14 kwietnia obchodzone jest od kilku lat Święto Chrztu Polski, a 1 sierpnia jest Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Niebawem pojawi się nowe święto, czyli Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Będziemy je celebrować 20 czerwca.

Sprawą tą zajmowali się radni Sejmiku Województwa Śląskiego na początku 2022 roku. 24 stycznia wystosowali apel do prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Podobne działania podjęły też inne organizacje m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk.

Śląscy radni głosowali, aby święto to przypadało 16 lipca. Dlaczego? Tego dnia w 1922 roku w Katowicach doszło do podpisania dokument upamiętniający przejęcie części Śląska przez Rzeczpospolitą Polską.

- Sejmik Województwa Śląskiego zwraca się do Pana Prezydenta z apelem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ustanowienia w dniu 16 lipca nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Tego dnia, 16 lipca 1922 roku, został w Katowicach uroczyście podpisany Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Celem ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich jest upowszechnienie wiedzy o trzech powstaniach śląskich, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy II Rzeczpospolitej – zapisano w uchwale podjętej 24 stycznia 2022 roku przez radnych Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wyjaśniano też, że trzy powstania śląskie z lat 1919-1921 stanowią jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii odradzającego się po I wojnie światowej państwa polskiego, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski.

Jak potoczyły się losy apelu? Sprawą zajął się prezydent Duda. W ubiegły piątek, 6 maja, podpisał projekt ustawy wskazującej, że święto to powinno zostać wprowadzone do polskiego kalendarza, a ostateczną datą świętowania ma być nie 16 lipca, a 20 czerwca.

- Bardzo dziękuję za tę inicjatywę. Mam nadzieję, że ten dzień wkrótce zostanie ustanowiony Narodowym Dniem Powstań Śląskich – mówił Andrzej Duda, prezydent RP, - Powrót Śląska do Polski to ważny moment w naszej historii. 20 czerwca 1922 roku wojska polskie wkroczyły na Górny Śląsk, dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu Powstań Śląskich. To forma hołdu oddanego uczestnikom tych wydarzeń i wierzę, że to święto zaistnieje podobnie jak ustanowione niedawno święto związane z Powstaniem Wielkopolskim – dodał prezydent RP.
- Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnianie wiedzy o tych zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione – wskazano w projekcie ustawy, który podpisał Andrzej Duda.

Nowe święto, podobnie jak Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie będzie dniem wolnym od pracy, a w kalendarzu pojawi się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Źródła:

www.prezydent.pl, www.slaskie.pl, www.katowice.ipn.gov.pl

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 153
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-53-2
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy