Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2024 w Radzionkowie [program, atrakcje]

opublikowano: 2024-06-15 10:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie uroczyście wkroczyło do Katowic, zamykając okres zmagań polsko-niemieckich o Górny Śląsk. Wydarzenie to zostanie uczczone w Radzionkowie. Miasto przygotowało z tej okazji inscenizację, która odbędzie się 16 czerwca o godz. 18.00.
REKLAMA
Wojsko polskie na czele z gen. Szeptyckim wkracza do Katowic.

Zobacz także:

Narodowy Dzień Powstań Śląskich po raz pierwszy obchodzono w 2022 roku. Przypomnijmy, że 7 czerwca 2022 r. w Katowicach Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. W związku z powyższym w poniedziałek, 20 czerwca 2022 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. 

Należy zaznaczyć, że Sejmik Województwa Śląskiego zwrócił się do prezydenta RP z apelem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ustanowienia w dniu 16 lipca nowego święta państwowego, ponieważ wtedy Katowicach uroczyście podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Finalnie święto ustanowiono, ale wybrano datę 20 czerwca.

W uchwale radnych Sejmiku Województwa Śląskiego ze stycznia 2022 toku zapisano, że celem ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich jest upowszechnienie wiedzy o trzech powstaniach śląskich, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy II Rzeczpospolitej.

Nowe święto upamiętnia rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 roku. Wtedy to część Górnego Śląska wróciła w granice Polski nie po 123 latach, ale po prawie 600. 

Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2024 w Radzionkowie: program

16 czerwca o godz. 18.00 na Placu Letochów w Radzionkowie odbędzie się inscenizację z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Ma ona na celu upamiętnienie wkroczenia Wojska Polskiego na Górny Śląsk, co nastąpiło 20 czerwca 1922 roku. Na wydarzenie zaprasza 17. Radzionkowska Drużyna Piechoty Zmechanizowanej.

W programie:

  • inscenizacja w strojach z epoki,
  • wystawa pamiątek powstańczych,
  • możliwość obejrzenia proporca Oddziałów Młodzieży Powstańczej,
  • powstańcza grochówka.

Źródła:

www.radzionkow.pl,

www.prezydent.pl,

www.slaskie.pl

www.katowice.ipn.gov.pl,  

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone