Narodowy Dzień Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, czyli nowe święto narodowe? Na razie to jedynie propozycja

opublikowano: 2023-12-17 20:23
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Każdego roku polski kalendarz wzbogaca się o kolejne święta czy dni poświęcone znanym osobom. W listopadzie grupa posłów zaproponowała, aby 16 grudnia uczcić pamięć o zamordowanym prezydencie Gabrielu Narutowiczu. Z kolei inni postulują ustanowienie Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny.
REKLAMA
Polscy rolnicy wysiedlani z Zamojszczyzny, zima 1942/1943.

Zobacz także:

Poselski projekt ustawy zaproponowanej przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny zakłada, że 27 listopada miałby zostać świętem państwowym upamiętniającym zryw z lat 1942-1944. Jak czytamy w projekcie ustawy, święto to ma zostać uchwalone „w hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu ziemi zamojskiej z lat 1942 - 1944 - oraz dzieciom, szczególnym ofiarom represji okupanta”. 28 listopada 2023 roku projekt wpłynął do Sejmu, a 1 grudnia 2023 roku propozycja ta została skierowana do konsultacji.

Powstanie Zamojskie było jednym z najważniejszych, największych i najdłużej trwających zbrojnych wystąpień antyhitlerowskich na terenie okupowanej Polski w okresie II wojny światowej. Rozpoczęło się ono w odpowiedzi na realizację polityki nazistowskich Niemiec, podjętej w celu osiedlenia na terenach Zamojszczyzny ludności niemieckiej z innych krajów Europy. Okupanci planowali przekształcić okoliczne ziemie w niemiecką kolonię, a Polaków masowo wysiedlić, poddać germanizacji lub eksterminacji. W wyniku realizacji zbrodniczych zamierzeń wysiedlono 110 000 ludzi, z czego ok. 30 000 stanowiły dzieci. Najmłodsi mieli zostać zamordowani, o ile nie zostali wcześniej przekazani niemieckim rodzinom celem zgermanizowania - zaznaczyli pomysłodawcy w projekcie ustawy.

W uzasadnieniu opisano też rolę Powstania Zamojskiego dla regionu i całej Polski.

 Stanowi ono wyraz heroizmu i determinacji Polaków, a także jest dobitnym dowodem, że walka o wolność i niezależność Rzeczypospolitej przeciw opresji totalitaryzmu nie ustała z momentem klęski kampanii wrześniowej, ale kontynuowana była dalej po rozpoczęciu okupacji ziem polskich. Powstanie Zamojskie jest najdobitniejszym znakiem walki o zachowanie tożsamości narodowej na objętych starciami terenach, a jego dziedzictwo stanowi istotny element kształtujący poczucie dumy z polskiej historii - podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy.
REKLAMA

Posłowie promujący pamięć o zamojskich powstańcach zwrócili uwagę również na fakt, że pamięć o wydarzeniach z lat 1942-1944 stanowi element kształtujący regionalną tożsamość.

Upamiętnione projektem ustawy Powstanie Zamojskie na kartach polskiej historii zapisało się jako przełomowy zryw. Pamięć o nim stała się niezbywalnym elementem regionalnej tożsamości. Zasługi jego bohaterskich uczestników, ogromnie ważne dla dziejów najnowszych naszej Ojczyzny, zasługują wciąż na najwyższe uznanie. Omawiana insurekcja, chociaż mocno zakorzeniona w lokalnej pamięci historycznej, w świadomości ogólnopolskiej funkcjonuje w stopniu nieadekwatnym do swojego żywotnego znaczenia i doniosłego wpływu na dalsze losy państwowości Rzeczypospolitej. Tak znaczący dla Polski czyn zbrojny w sposób szczególny zasługuje, aby nadać mu należną rangę ogólnopolskiego święta państwowego, by na trwałe zagościł w świadomości następnych pokoleń Polaków - zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Co wydarzyło się 27 listopada?

27 listopada 1942 roku miał miejsce początek Aktion Zamość, realizowanej w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Tego dnia w nocy Niemcy zainaugurowali akcje wysiedleńcze i pacyfikacyjne na Zamojszczyźnie, położonej na terenie okupowanego przez III Rzeszę Generalnego Gubernatorstwa. Pierwsze wysiedlenia objęły mieszkańców wsi Skierbieszów i okolic. Co ciekawe, początkowo było to prywatne miasto duchowne, należące zgodnie z wolą króla Władysława Jagiełły do biskupów chełmskich, które lokowano w 1510 roku, a prawa miejskie miejscowość ta utraciła w 1822 roku i nigdy ich później nie odzyskała.

Wspomniane działania na Zamojszczyźnie były prowadzone do sierpnia 1943 roku. W sumie wysiedlono łącznie 100–110 tysięcy Polaków, w tym 30 tys. dzieci.

Źródła:

www.orka.sejm.gov.pl,

www.muzeum1939.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone