New Europe Film Festival

opublikowano: 2007-03-18 12:46
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W dniach 24.03-01.04.2007 odbędzie się w Edynburgu New Europe Film Festival. Zostaną na nim wyświetlone cztery polskie filmy.
REKLAMA

Festiwal rozpocznie się w sobotę 24 marca w Filmhouse Cinema w Edynburgu. Łącznie wyświetlonych zostanie 13 filmów pochodzących m.in. z Polski, Czech, Węgier, Rumunii, Estonii. Celem festiwalu jest promocja kinematografii krajów UE, które swoje członkostwo uzyskały w maju 2004 roku i styczniu 2007 roku.

Głównym tematem festiwalu będzie pokolenie obecnych 20-30-latków, którzy choć żyją w państwie kapitalistycznym z pewnością pamiętają czasy socjalizmu. Rozdarci pomiędzy dwie epoki, przewartościowali świat swoich rodziców. Co dziś znaczy dla nich wolność, emigracja, niezależność? Do odpowiedzi na te i inne pytania mają skłonić uczestników imprezy wyświetlane filmy.

Na festiwalu pokazane zostaną 4 rodzime produkcje:

  • Oda do radości (Ode to Joy) – reż. Maciej Migas, Anna Kazejak-Dawid, 2006. Film pokazuje losy 3 młodych ludzi z różnych polskich regionów i środowisk (Śląsk, Pomorze, Warszawa). Ich losy, choć zupełnie odmienne, znajdą punkt wspólny – autobus jadący do Londynu.
  • Doskonale Popołudnie (Perfect Afternoon) – reż. Przemysław Wojcieszek, 2005. Wielokrotnie nagradzany film jednego z najbardziej obiecujących polskich reżyserów. Film przedstawia historię trojga młodych ludzi, którzy walczą o utrzymanie swojego wydawnictwa literackiego, a jednocześnie próbują znaleźć swoje miejsce na ziemi. Na drugim planie rozgrywa się historia rodziców jednego z chłopców, którzy po latach znów próbują się do siebie zbliżyć.
  • Jak to się robi (How it’s done) – reż. Marcel Łoziński, 2006. Film jest dokumentalnym obrazem polskiej polityki. Bohaterem jest Piotr Tymochowicz, znany polski doradca medialny i specjalista od wizerunku. Dokument pokazuje casting, którego głównym celem jest pokazanie, że z najzwyklejszego człowieka można stworzyć polityka.
  • Wszyscy jesteśmy Chrystusami (We are all Christs) – reż. Marek Koterski, 2006. Kolejna część cyklu opowiadającego historię Adasia Miauczyńskiego. Życie głównego bohatera nękanego przez alkoholizm zaczyna sięgać dna. Historię Adama poznajemy poprzez retrospekcje towarzyszące jego rozmowie z synem Sylwkiem. Wspomnienia chwil przesiąkniętych bólem, strachem i wstydem stają się rachunkiem sumienia. Czy pomoże on w przerwaniu rodzinnego dramatu?

Informacje o pozostałych filmach oraz program festiwalu można znaleźć na stronie New Europe Film Festival.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Renata Pernak
Studentka IV roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Poznańskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa. Współpracowała z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zajmującym się wspieraniem inicjatyw mających na celu utrzymanie tożsamości regionalnej. Z magazynem historyczno-społeczno-kulturalnym „Histmag.org” ściśle związana od sierpnia 2006 do końca 2007 roku. Obecnie zgłębia tajniki muzealnictwa, wystawiennictwa i historii sztuki, od lat utrzymując, że muzeum to jej drugi dom.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone