Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia polityczna, II wojna światowa, Warszawa
Opublikowany: 2019-03-22 23:01
Licencja: wolna licencja

Nie ma żadnego nowego śledztwa w sprawie „Burego”. IPN wystosował kolejny komunikat

Śledztwo w sprawie „Burego” zostało zamknięte 14 lat temu. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nie prowadzi żadnego nowego postępowania w tej sprawie – poinformował wczoraj IPN, odnosząc się do medialnej burzy, jaką rozpętał komunikat wydany 11 marca.

Romuald Rajs w 1943 (domana publiczna)
Przypomnijmy, że IPN w komunikacie wydanym 11 marca tego roku podważył wyniki własnego śledztwa w sprawie zbrodni Romualda Rajsa „Burego”. Sprawa ta była szeroko komentowana w mediach. Również na naszym portalu podjęliśmy ten temat przedstawiając opinię dra Kazimierza Krajewskiego, pracownika oddziału warszawskiego IPN i znawcy dziejów podziemia niepodległościowego oraz Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski.

W czwartek, 21 marca, pojawiło się kolejne oświadczenie IPNu. Czytamy w nim, że:

Funkcjonujące w ramach Instytutu Pamięci Narodowej Biuro Badań Historycznych oraz Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu działają niezależnie od siebie w ramach swoich kompetencji i obowiązków. Wspierają się wzajemnie i wymieniają informacjami w zakresie, jaki wynika z bieżących potrzeb. Przy tym specyfika i cele postępowań prokuratorskich, realizowanych w ramach obowiązujących przepisów prawa, różnią się od zasad i celów pracy badawczej naukowców, ukierunkowanych na przygotowanie komplementarnych publikacji naukowych.

IPN zaznaczył, że historycy – naukowcy, którzy są zatrudnieni w Instytucie Pamięci Narodowej, prowadzą swoje badania w zgodzie z prawidłami warsztatu naukowego.

Podkreślono także, że Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nie prowadzi nowego postępowania w odniesieniu do śledztwa S 28/02/Zi, zamkniętego w 2005 roku. W komunikacie wyjaśniono, że autorzy publikacji co prawda polemizują z ustaleniami śledztwa, to ich badania nie posiadają żadnej mocy prawnej. Nie mogą też wpłynąć na wynik dochodzenia.

W komunikacie zaznaczono także, że:

Wolność badań naukowych pozwala historykom na odnoszenie się do ustaleń śledztwa, a nawet ich kwestionowanie. Jednocześnie żadne interpretacje naukowe, nawet dalece rozmijające się z sentencją umorzenia śledztwa, nie mogą zmieniać decyzji prokuratora. Takiej ewentualnej zmiany dokonać może wyłącznie niezależny w swoich decyzjach od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prokurator, jedynie po ewentualnym wznowieniu śledztwa. Zawarte w poprzednim komunikacie sformułowania nie wyrażają intencji wznowienia śledztwa.

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch
„Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 113
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-24-2

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy