Opublikowano
2019-03-22 23:01
Licencja
Wolna licencja

Nie ma żadnego nowego śledztwa w sprawie „Burego”. IPN wystosował kolejny komunikat

Śledztwo w sprawie „Burego” zostało zamknięte 14 lat temu. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nie prowadzi żadnego nowego postępowania w tej sprawie – poinformował wczoraj IPN, odnosząc się do medialnej burzy, jaką rozpętał komunikat wydany 11 marca.


Romuald Rajs w 1943 (domana publiczna) Przypomnijmy, że IPN w komunikacie wydanym 11 marca tego roku podważył wyniki własnego śledztwa w sprawie zbrodni Romualda Rajsa „Burego”. Sprawa ta była szeroko komentowana w mediach. Również na naszym portalu podjęliśmy ten temat przedstawiając opinię dra Kazimierza Krajewskiego, pracownika oddziału warszawskiego IPN i znawcy dziejów podziemia niepodległościowego oraz Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski.

W czwartek, 21 marca, pojawiło się kolejne oświadczenie IPNu. Czytamy w nim, że:

Funkcjonujące w ramach Instytutu Pamięci Narodowej Biuro Badań Historycznych oraz Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu działają niezależnie od siebie w ramach swoich kompetencji i obowiązków. Wspierają się wzajemnie i wymieniają informacjami w zakresie, jaki wynika z bieżących potrzeb. Przy tym specyfika i cele postępowań prokuratorskich, realizowanych w ramach obowiązujących przepisów prawa, różnią się od zasad i celów pracy badawczej naukowców, ukierunkowanych na przygotowanie komplementarnych publikacji naukowych.

Romuald Rajs nie dopuścił się ludobójstwa - tak głosi najnowszy komunikat IPN

Czytaj dalej...

IPN zaznaczył, że historycy – naukowcy, którzy są zatrudnieni w Instytucie Pamięci Narodowej, prowadzą swoje badania w zgodzie z prawidłami warsztatu naukowego.

Podkreślono także, że Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nie prowadzi nowego postępowania w odniesieniu do śledztwa S 28/02/Zi, zamkniętego w 2005 roku. W komunikacie wyjaśniono, że autorzy publikacji co prawda polemizują z ustaleniami śledztwa, to ich badania nie posiadają żadnej mocy prawnej. Nie mogą też wpłynąć na wynik dochodzenia.

Komunikat IPN w sprawie „Burego” budzi szereg wątpliwości

Czytaj dalej...

W komunikacie zaznaczono także, że:

Wolność badań naukowych pozwala historykom na odnoszenie się do ustaleń śledztwa, a nawet ich kwestionowanie. Jednocześnie żadne interpretacje naukowe, nawet dalece rozmijające się z sentencją umorzenia śledztwa, nie mogą zmieniać decyzji prokuratora. Takiej ewentualnej zmiany dokonać może wyłącznie niezależny w swoich decyzjach od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prokurator, jedynie po ewentualnym wznowieniu śledztwa. Zawarte w poprzednim komunikacie sformułowania nie wyrażają intencji wznowienia śledztwa.

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch - Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza okładka Autorka: Agnieszka Woch
Tytuł: „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-24-2

Stron: 113

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: mac ap |

Czyli, podsumowując, IPN zaczął nie zgadzać się w wynikami własnego śledztwa sprzed kilkunastu lat- ale nie chce, aby przeprowadzić je na nowo czy skorygować. I nie będzie do tego dążył. Ma pozostać jak jest, to znaczy IPN ma obecnie dwie zupełnie sprzeczne ze sobą, oficjalne stanowiska w sprawie Burego i nie widzi w tym niczego nienormalnego.
Na kilometr śmierdzi to wszystko tak zwaną polityką historyczną.Odpowiedz

Gość: Marek Baran |

@ Gość: mac ap
E tam! Wielkie słowo polityka. Rzecz w tym, iż była to tylko "разведка боем" (tamte metody to oni, czyli IPN dobrze przyswoili) przed przejściem do dalszych działań wybielających, napotkano na opór i trzeba się było szybko wycofywać. Wycofać tym bardziej, iż nieco później zaproszono prez. Łukaszenkę na obchody wybuchu II wojny.Odpowiedz
Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org