Opublikowano
2019-01-14 16:09
Licencja
Wolna licencja

Nie żyje Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł dziś w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w wyniku obrażeń zadanych mu wczoraj przez nożownika.


adamowicz Paweł Adamowicz (fot. Rudolf H. Boettcher, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe). 13 stycznia miał miejsce finał tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W gdańskiej edycji tego wydarzenia brał udział prezydent miasta, Paweł Adamowicz. Podczas gdy trwało tzw. „światełko do nieba”, na scenę wtargnął mężczyzna z nożem, po czym kilkukrotnie ugodził Adamowicza. Następnie Stefan W. wyrwał mikrofon jednemu z prowadzących i zdążył powiedzieć, że atak jest odwetem za, jak stwierdził, swoją niewinną odsiadkę w więzieniu. Ochrona zareagowała dopiero po chwili, napastnika obezwładnili pierwotnie członkowie ekipy technicznej.

Paweł Adamowicz z ranami serca, przepony i jamy brzusznej był najpierw reanimowany na scenie, następnie został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie został operowany. Operacja trwała 5 godzin, w tym czasie prezydentowi przetoczono 41 jednostek krwi. Pawła Adamowicza nie udało się niestety uratować – mimo stałej opieki lekarskiej, zmarł 14 stycznia.

Paweł Bogdan Adamowicz urodził się w Gdańsku w roku 1965. Będąc jeszcze w liceum zaangażował się w konspiracyjną działalność solidarnościową. W latach 1984-1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W czasie ogólnopolskich strajków w 1988 r. był współorganizatorem protestu na swojej uczelni. W 1990 r. został po raz pierwszy wybrany radnym miejskim, w latach 1994-1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta Gdańska. Od 1998 r. nieprzerwanie pełnił funkcję prezydenta miasta – w listopadzie ubiegłego roku został wybrany w tej roli na kolejną kadencję. Paweł Adamowicz miał żonę oraz dwie córki.

Źródła: tvn24.pl, gazetakrakowska.pl

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: janek |

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł dziś w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w wyniku obrażeń zadanych mu wczoraj przez nożownika.
TO SIE NAZYWA MORDERSTWO NIEWINNEGO !!!Odpowiedz

Gość: KAUZYPERDA |

@ Gość: janek
ZASADA DOMNIEMANIA NIEWINNOŚCIOdpowiedz

@ Gość: janek

Wbrew wszystkim oszołomm wojny politycznej w katastrofie gdańskiej, widzę dwie rzeczy:
1) opieka nad niebezpiecznie chorymi psychicznie
1) bezpieczeństwo zgromadzeń publicznych w obliczu rozmaitych zagrożeń, zwłaszcza ze strony szaleńców.
Rezygnacja Jerzego Owsiaka jest jak najbardziej na miejscu, niezależnie od stopnia jego winy czy niewinności.Odpowiedz

Gość: czujny |

@ Gość: janek
Paweł A. był porażająco niewinnym człowiekiem.Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org