Niemcy badają wpływ nazistów na powojenną politykę

opublikowano: 2016-11-28 18:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Celem projektu badawczego jest ocena, w jakim stopniu dawni zwolennicy Hitlera kształtowali politykę Niemiec w latach 50. i 60.
REKLAMA

Niemieckie ministerstwo kultury rozpoczyna specyficzne badania. Trwające do 2020 r. śledztwo ma wykazać w jakim stopniu byli naziści wpływali na niemiecką politykę po II wojnie światowej. Chodzi głównie o osoby, należące za rządów Hitlera do elity władzy, które po 1945 r. otrzymały stanowiska w urzędzie kanclerskim, ministerstwach federalnych czy administracji regionalnej.

Bojówkarze SA podczas puczu monachijskiego. Obok aresztowany przez nich radny socjalistyczny (fot. Bundesarchiv, Bild 146-2007-0003 / CC-BY-SA 3.0, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy)

Jako przykład tego typu kariery historycy przywołują Hansa Globkego. W 1935 r. współtworzył on tzw. ustawy norymberskie, dyskryminujące Żydów. W latach kanclerstwa Konrada Adenauera (1949-1963) Globke pozostawał jednak czynny politycznie. W 1953 r. został szefem urzędu kanclerskiego.

W komisji badającej wpływ nazistów na niemiecką politykę powojenną pracuje aktualnie 11 historyków. Budżet projektu wynosi 4 mln euro.

Źródło: wprost.pl, independent.co.uk

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone