Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Newsy, Historia państwa i prawa, II wojna światowa, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Włochy, Europa
Opublikowany: 2011-02-23 00:05
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Niemcy: trwa śledztwo w sprawie zabójstwa krewnych Einsteina

Prokuratura w Stuttgarcie bada okoliczności śmierci żony i dwóch córek Roberta Einsteina – kuzyna słynnego fizyka, Alberta Einsteina. Zostały one zastrzelone latem 1944 r. w pobliżu Florencji przez nieznanych bliżej niemieckich żołnierzy. Za pomoc w identyfikacji sprawców mordu wyznaczono nagrodę w wysokości 5 tys. euro.
REKLAMA
Albert Einstein w 1921 roku (fot. ze zbiorów Muzeum Historycznego Berna)

3 sierpnia 1944 r. w miejscowości Rignano sull’Arno w Toskanii grupa niemieckich żołnierzy w poszukiwaniu ukrywających się Żydów wtargnęła do domu zamieszkałego przez rodzinę spokrewnioną z Albertem Einsteinem. We wnętrzu domu znajdowały się dwie córki oraz żona Roberta Einsteina, kuzyna słynnego fizyka, który po dojściu Hitlera do władzy w 1933 r. na stałe zamieszkał w USA.

Roberto sam napisał do mnie list, w którym wyjaśnił, że 3 sierpnia, zaledwie w przeddzień wycofania się Niemców z okolicy, naziści zabili mu żonę Cici i córki: Ninę i Lucę, a potem spalili dom. Roberto zdążył ukryć się w pobliskim lesie. […] Rok później Roberto popełnił samobójstwo – pisał w swym pamiętniku laureat nagrody Nobla z 1921 r.

Prokuratura bada wspomnianą sprawę od 2007 r. Zdaniem śledczych, którzy przeprowadzili rekonstrukcję wydarzeń z 1944 r., w egzekucji krewnych Alberta Einsteina nie wziął udziału jeden z żołnierzy niemieckich, którzy weszli do domu. Jego ówczesny wiek ustalono na 18–20 lat, pojawiła się więc nadzieja, że świadek mordu wciąż żyje i uda się go odnaleźć w celu ustalenia personaliów oprawców rodziny Roberta Einsteina. Za przekazanie informacji, które okażą się pomocne w wyjaśnieniu tej zbrodni, przewidziano nagrodę w wysokości 5 tys. euro.

Źródła: thelocal.de ; earthtimes.org ; ynetnews.com.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy