Autor: Redakcja
Tagi: Wydarzenia, Zabytki, Polska, Kraków, Małopolska, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2019-01-03 04:31
Licencja: wolna licencja

Noc Muzeów 2019 – Kraków: program, lista muzeów

Zbliża się Noc Muzeów 2019 – Kraków! W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia w Krakowie. Artykuł będzie uzupełniany na bieżąco.
REKLAMA

Noc Muzeów 2019 – Kraków: Podstawowe informacje i główne atrakcje

W tym roku Noc Muzeów odbędzie się w Krakowie 17 maja (piątek) – impreza zaczyna się tradycyjnie nieco wcześniej niż w reszcie Polski. Uroczysta inauguracja odbędzie się o 18:00 na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Fabryki Emalia Oskara Schindlera – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Muzeum Krakowa zaprosi m.in. na Barbakan, gdzie rekonstruktorzy będą prezentować stroje i repliki uzbrojenia z wieków XVI i XVII, z murów wystrzelą salwy wiwatowe, a równo o północy nastąpi pokaz poloneza. W innym oddziale MK, Muzeum Nowej Huty, wejść będzie można do niedostępnych na co dzień pomieszczeń, a także wziąć udział w spacerze ornitologicznym i botanicznym po Łąkach Nowohuckich. Muzeum Narodowe na Noc Muzeów 2019 Kraków przygotuje w Kamienicy Szołayskich m.in. warsztaty taneczne w stylu Belle Epoque połączone z pokazem mody, w planach także pokaz filmowy. W Domu Matejki (oddziale MN) odbędzie się pokaz „Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki. Od realizmu do obrazu”. Wystąpią także uczniowie szkoły muzycznej.

W Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się oczywiście „Spotkanie przy samolocie”, w planach także wystawa broni i pokazy filmów lotniczych. Krakowska Noc Muzeów to także wydarzenia towarzyszące – Muzeum Czynu Zbrojnego przygotuje m.in. prezentacje grup rekonstrukcji historycznej, a na fasadzie Teatru Słowackiego zobaczymy multimedialny pokaz filmu „Muzeum Utracone – Pamięć jest kluczem”.

W Międzynarodowym Centrum Kultury nastąpi prezentacja najnowszej wystawy „Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928”, w planach także warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także degustacja win. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce na Zamku Żupnym pokaże m.in. walki rycerskie, w rycerskich konkurencjach różnego rodzaju będą mogli wykazać się także goście. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” prelekcje dotyczące Kraju Kwitnącej Wiśni i m.in. warsztaty origami oraz ikebany.

Noc Muzeów 2019 Kraków to wydarzenie, na którym obowiązują bilety w cenie 1 zł. Do każdego biletu, aż do wyczerpania nakładu, dodawana jest okolicznościowa moneta. Bilety nie obowiązują w instytucjach, gdzie codzienny wstęp jest darmowy. Opłaty nie uiszczają oczywiście także osoby ustawowo zwolnione z takiego obowiązku. W przypadku Muzeum Narodowego i Muzeum Krakowa bilet obowiązuje we wszystkich oddziałach tych instytucji.

Transport na Noc Muzeów 2019 – Kraków

W związku z Nocą Muzeów zostaną uruchomione dwie linie specjalne obsługiwane taborem zabytkowym:

Linia tramwajowa 60: Plac Centralny im. R. Reagana – al. Jana Pawła II – Mogilska – al. Powstania Warszawskiego – Kotlarska – Klimeckiego – Dworzec Płaszów Estakada – Wielicka – Na Zjeździe – Starowiślna – Franciszkańska – Piłsudskiego – Cichy Kącik. Powrót: Cichy Kącik – Piłsudskiego – Podwale – Basztowa – Lubicz – Mogilska – al. Jana Pawła II – Plac Centralny im. R. Reagana.

Linia autobusowa 600: Muzeum Armii Krajowej – Wita Stwosza – al. 29 Listopada – Warszawska – Plac Matejki – Basztowa (powrót: Pawia – Tunel Św. Rafała Kalinowskiego – Wita Stwosza) – Lubicz – al. Powstania Warszawskiego – Kotlarska – Klimeckiego – Powstańców Wielkopolskich – Podgórze SKA.

Linie będą kursować w godzinach ok. 19:00 – 02:30 z częstotliwością co 60 minut. Opłata za przejazd według obowiązującej taryfy.

Ponadto zostaną wprowadzone następujące zmiany:

Linie 62 i 69 – rozkłady jazdy pozostaną bez zmian. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Linia 64 – zostanie uruchomiona na trasie czasowo zmienionej: Os. Piastów – Teatr Bagatela bez zmian, następnie: Podwale – Piłsudskiego – al. 3 Maja – Cichy Kącik. Linia kursować będzie z częstotliwością co 30 minut przez całą noc (jak zwykle w noc z piątku na sobotę). Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Linie 601 i 611 – będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy z częstotliwością co 30 minut (łącznie co 15 minut). W związku z wysoką częstotliwością kursowania linie nie będą uczestniczyć w tzw. „zlotach” na przystanku „Teatr Słowackiego” (obsługa będzie odbywać w taki sposób, jak dla innych przystanków na trasie).

Linia 603 – dodatkowa linia nocna kursująca na trasie: Rondo Czyżyńskie – al. Pokoju – Centralna – Sołtysowska – Niepokalanej Marii Panny – Lesisko – Półłanki – Botewa – Surzyckiego – Lipska – Mały Płaszów. Linia wykona po 2 kursy w każdym kierunku. Linię będzie obsługiwać operator Mobilis Sp. z o.o..

Linia 618 – dodatkowa linia nocna kursująca na trasie: Czyżyny Dworzec – Dąbrowskiej – al. Andersa – Bora-Komorowskiego – Miechowity (powrót: Miechowity – Rondo Młyńskie – Młyńska) – Brogi – Wileńska – al. 29 Listopada – Pawia – Tunel św. Rafała Kalinowskiego – Rakowicka – Lubicz (powrót: Pawia) – Basztowa – Długa – al. Słowackiego – al. Mickiewicza – Dunin-Wąsowicza – Kałuży – Cracovia Stadion (powrót: Kałuży – al. Focha). Linia kursować będzie z częstotliwością co 60 minut i będzie skoordynowana z linią 608 (odjazdy z przystanku „Teatr Słowackiego” będą realizowane 30 minut po pełnej godzinie).

Linia 664 – będzie kursować po trasie czasowo skróconej: Bronowice Małe – Teatr Bagatela (trasa linii 704). Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

Noc Muzeów 2019 – Kraków: lista muzeów, placówek, instytucji

 • Centrum Edukacji Przyrodniczej
 • Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie
 • Centrum Szkła i Ceramiki
 • Fort 31 Św. Benedykt
 • Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora
 • Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”
 • HistoryLand
 • Międzynarodowe Centrum Kultury
 • Muzeum Akademii Sztuk Pięknych
 • Muzeum Archeologiczne
 • Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły
 • Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”
 • Muzeum Czynu Zbrojnego
 • Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
 • Muzeum Farmacji Collegium Medicum
 • Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych ING PAN w Krakowie
 • Muzeum Geologiczne Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH
 • Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego
 • Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET
 • Muzeum Inżynierii Miejskiej
 • Muzeum Krakowa, w tym:

– Apteka pod Orłem

– Barbakan

– Celestat

– Dom Zwierzyniecki

– Fabryka Emalia Oskara Schindlera

– Kamienica Hipolitów

– Mury Obronne

– Muzeum Nowej Huty

– Muzeum Podgórza

– Muzeum Teatralne

– Pałac Krzysztofory

– Podziemia Rynku

– Rydlówka

– Stara Synagoga

– Thesaurus Cracoviensis

– Trasa Obronności: Celestat – Barbakan – Mury Obronne

– Ulica Pomorska

– Wieża Ratuszowa

 • Muzeum Lotnictwa Polskiego
 • Muzeum Narodowe, w tym:

– Biblioteka Książąt Czartoryskich

– Dom Jana Matejki

– Dom Józefa Mechoffera

– Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

– Gmach Główny

– Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

– Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

– Ośrodek Kultury Europejskiej „EUROPEUM”

– Pałac Biskupa Erazma Ciołka

– Pawilon Józefa Czapskiego

 • Muzeum Niepołomickie – Zamek Królewski w Niepołomicach
 • Muzeum Politechniki Krakowskiej
 • Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie 51 ½ Swoszowice
 • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
 • Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
 • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
 • Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce – Zamek Żupny
 • Ogród Botaniczny – Muzeum Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”
 • Pracownia i Muzeum Witrażu
 • Teatr Słowackiego

Chcesz, by znalazła się tutaj informacja o propozycjach Twojej placówki na Noc Muzeów? Skontaktuj się w tej sprawie z [email protected]">[email protected]">[email protected]

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast.

POLECAMY

Kup koszulkę z królową Boną:

Cena koszulki (dostępna wyłącznie wersja damska) wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy