Noc Muzeów 2019 – Kraków: program, lista muzeów

opublikowano: 2019-01-03 04:31
wolna licencja
poleć artykuł:
Zbliża się Noc Muzeów 2019 – Kraków! W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia w Krakowie. Artykuł będzie uzupełniany na bieżąco.
REKLAMA

Noc Muzeów 2019 – Kraków: Podstawowe informacje i główne atrakcje

W tym roku Noc Muzeów odbędzie się w Krakowie 17 maja (piątek) – impreza zaczyna się tradycyjnie nieco wcześniej niż w reszcie Polski. Uroczysta inauguracja odbędzie się o 18:00 na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Fabryki Emalia Oskara Schindlera – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Muzeum Krakowa zaprosi m.in. na Barbakan, gdzie rekonstruktorzy będą prezentować stroje i repliki uzbrojenia z wieków XVI i XVII, z murów wystrzelą salwy wiwatowe, a równo o północy nastąpi pokaz poloneza. W innym oddziale MK, Muzeum Nowej Huty, wejść będzie można do niedostępnych na co dzień pomieszczeń, a także wziąć udział w spacerze ornitologicznym i botanicznym po Łąkach Nowohuckich. Muzeum Narodowe na Noc Muzeów 2019 Kraków przygotuje w Kamienicy Szołayskich m.in. warsztaty taneczne w stylu Belle Epoque połączone z pokazem mody, w planach także pokaz filmowy. W Domu Matejki (oddziale MN) odbędzie się pokaz „Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki. Od realizmu do obrazu”. Wystąpią także uczniowie szkoły muzycznej.

W Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się oczywiście „Spotkanie przy samolocie”, w planach także wystawa broni i pokazy filmów lotniczych. Krakowska Noc Muzeów to także wydarzenia towarzyszące – Muzeum Czynu Zbrojnego przygotuje m.in. prezentacje grup rekonstrukcji historycznej, a na fasadzie Teatru Słowackiego zobaczymy multimedialny pokaz filmu „Muzeum Utracone – Pamięć jest kluczem”.

W Międzynarodowym Centrum Kultury nastąpi prezentacja najnowszej wystawy „Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928”, w planach także warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także degustacja win. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce na Zamku Żupnym pokaże m.in. walki rycerskie, w rycerskich konkurencjach różnego rodzaju będą mogli wykazać się także goście. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” prelekcje dotyczące Kraju Kwitnącej Wiśni i m.in. warsztaty origami oraz ikebany.

Noc Muzeów 2019 Kraków to wydarzenie, na którym obowiązują bilety w cenie 1 zł. Do każdego biletu, aż do wyczerpania nakładu, dodawana jest okolicznościowa moneta. Bilety nie obowiązują w instytucjach, gdzie codzienny wstęp jest darmowy. Opłaty nie uiszczają oczywiście także osoby ustawowo zwolnione z takiego obowiązku. W przypadku Muzeum Narodowego i Muzeum Krakowa bilet obowiązuje we wszystkich oddziałach tych instytucji.

Transport na Noc Muzeów 2019 – Kraków

W związku z Nocą Muzeów zostaną uruchomione dwie linie specjalne obsługiwane taborem zabytkowym:

Linia tramwajowa 60: Plac Centralny im. R. Reagana – al. Jana Pawła II – Mogilska – al. Powstania Warszawskiego – Kotlarska – Klimeckiego – Dworzec Płaszów Estakada – Wielicka – Na Zjeździe – Starowiślna – Franciszkańska – Piłsudskiego – Cichy Kącik. Powrót: Cichy Kącik – Piłsudskiego – Podwale – Basztowa – Lubicz – Mogilska – al. Jana Pawła II – Plac Centralny im. R. Reagana.

Linia autobusowa 600: Muzeum Armii Krajowej – Wita Stwosza – al. 29 Listopada – Warszawska – Plac Matejki – Basztowa (powrót: Pawia – Tunel Św. Rafała Kalinowskiego – Wita Stwosza) – Lubicz – al. Powstania Warszawskiego – Kotlarska – Klimeckiego – Powstańców Wielkopolskich – Podgórze SKA.

Linie będą kursować w godzinach ok. 19:00 – 02:30 z częstotliwością co 60 minut. Opłata za przejazd według obowiązującej taryfy.

Ponadto zostaną wprowadzone następujące zmiany:

Linie 62 i 69 – rozkłady jazdy pozostaną bez zmian. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Linia 64 – zostanie uruchomiona na trasie czasowo zmienionej: Os. Piastów – Teatr Bagatela bez zmian, następnie: Podwale – Piłsudskiego – al. 3 Maja – Cichy Kącik. Linia kursować będzie z częstotliwością co 30 minut przez całą noc (jak zwykle w noc z piątku na sobotę). Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

REKLAMA

Linie 601 i 611 – będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy z częstotliwością co 30 minut (łącznie co 15 minut). W związku z wysoką częstotliwością kursowania linie nie będą uczestniczyć w tzw. „zlotach” na przystanku „Teatr Słowackiego” (obsługa będzie odbywać w taki sposób, jak dla innych przystanków na trasie).

Linia 603 – dodatkowa linia nocna kursująca na trasie: Rondo Czyżyńskie – al. Pokoju – Centralna – Sołtysowska – Niepokalanej Marii Panny – Lesisko – Półłanki – Botewa – Surzyckiego – Lipska – Mały Płaszów. Linia wykona po 2 kursy w każdym kierunku. Linię będzie obsługiwać operator Mobilis Sp. z o.o..

Linia 618 – dodatkowa linia nocna kursująca na trasie: Czyżyny Dworzec – Dąbrowskiej – al. Andersa – Bora-Komorowskiego – Miechowity (powrót: Miechowity – Rondo Młyńskie – Młyńska) – Brogi – Wileńska – al. 29 Listopada – Pawia – Tunel św. Rafała Kalinowskiego – Rakowicka – Lubicz (powrót: Pawia) – Basztowa – Długa – al. Słowackiego – al. Mickiewicza – Dunin-Wąsowicza – Kałuży – Cracovia Stadion (powrót: Kałuży – al. Focha). Linia kursować będzie z częstotliwością co 60 minut i będzie skoordynowana z linią 608 (odjazdy z przystanku „Teatr Słowackiego” będą realizowane 30 minut po pełnej godzinie).

Linia 664 – będzie kursować po trasie czasowo skróconej: Bronowice Małe – Teatr Bagatela (trasa linii 704). Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

Noc Muzeów 2019 – Kraków: lista muzeów, placówek, instytucji

  • Centrum Edukacji Przyrodniczej
  • Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie
  • Centrum Szkła i Ceramiki
  • Fort 31 Św. Benedykt
  • Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora
  • Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”
  • HistoryLand
  • Międzynarodowe Centrum Kultury
  • Muzeum Akademii Sztuk Pięknych
  • Muzeum Archeologiczne
  • Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły
  • Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”
  • Muzeum Czynu Zbrojnego
  • Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
  • Muzeum Farmacji Collegium Medicum
  • Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych ING PAN w Krakowie
  • Muzeum Geologiczne Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH
  • Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego
  • Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej
  • Muzeum Krakowa, w tym:

– Apteka pod Orłem

– Barbakan

– Celestat

– Dom Zwierzyniecki

– Fabryka Emalia Oskara Schindlera

– Kamienica Hipolitów

– Mury Obronne

– Muzeum Nowej Huty

– Muzeum Podgórza

– Muzeum Teatralne

– Pałac Krzysztofory

– Podziemia Rynku

– Rydlówka

– Stara Synagoga

– Thesaurus Cracoviensis

– Trasa Obronności: Celestat – Barbakan – Mury Obronne

– Ulica Pomorska

– Wieża Ratuszowa

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego
  • Muzeum Narodowe, w tym:

– Biblioteka Książąt Czartoryskich

– Dom Jana Matejki

– Dom Józefa Mechoffera

– Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

– Gmach Główny

– Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

– Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

– Ośrodek Kultury Europejskiej „EUROPEUM”

– Pałac Biskupa Erazma Ciołka

– Pawilon Józefa Czapskiego

  • Muzeum Niepołomickie – Zamek Królewski w Niepołomicach
  • Muzeum Politechniki Krakowskiej
  • Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie 51 ½ Swoszowice
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
  • Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
  • Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce – Zamek Żupny
  • Ogród Botaniczny – Muzeum Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”
  • Pracownia i Muzeum Witrażu
  • Teatr Słowackiego

Chcesz, by znalazła się tutaj informacja o propozycjach Twojej placówki na Noc Muzeów? Skontaktuj się w tej sprawie z [email protected]">[email protected]">[email protected]

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast.

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone