Autor: Redakcja
Tagi: Wydarzenia, Poznań, Wielkopolska, Muzea i instytucje kultury, Historia kultury i sztuki
Pierwsza publikacja: 2022-01-07 19:00, aktualizacja: 2022-05-12 08:00
Licencja: wolna licencja

Noc Muzeów 2022 – Poznań: program, lista muzeów

Zbliża się Noc Muzeów 2022! Poznań także szykuje się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały tutejsze instytucje kultury!
REKLAMA

Podstawowe informacje i główne atrakcje

Uwaga! Tegoroczna Noc Muzeów została zaplanowana na 14 i 15 maja.

Noc Muzeów 2022 – Poznań: lista muzeów, placówek, instytucji

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Narodowym w Poznaniu

GALERIA MALARSTWA I RZEŹBY

godz. 17.00

Muzealne podchody. Zabawa dla rodzin z dziećmi od 6 lat. Zbiórka przy kasie MNP.

Prowadzenie: Paulina Broniewska.

godz. 18:00

Spacer po Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w., z uwzględnieniem sali Staropolskiej Sztuki Funeralnej i najlepszej w Polsce kolekcji portretów trumiennych oraz wyjątkowych dzieł sakralnych.

Prowadzenie: Adriana Podmostko-Kłos

godz. 18.30

Spacery edukatorów MNP - Arcydzieła sztuki europejskiej XVI–XIX w.

Prowadzenie: Kinga Sibilska

godz. 19.00

Spacer po Galerii Sztuki Współczesnej tropem czterech artystów: Andrzeja Wróblewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Natalii LL i Magdaleny Abakanowicz.

Prowadzenie: dr Anna Borowiec

godz. 19.30 (English)

Walk through the Gallery of European Art will be an opportunity to explore the outstanding collection of Atanazy Raczyński as well as other masterpieces of Italian, Spanish or Flemish artists. We will discover stories of the most important paintings from the collection and talk about the meanings that cannot be noticed at first glance.

Prowadzenie: Martyna Łukasiewicz

godz. 19.30

Galeria Sztuki Polskiej od końca XVIII w. do 1945 r. - oprowadzanie po ekspozycji III piętra Nowego Gmachu, prezentujące zbiory malarstwa z kolekcji MNP z przełomu XIX i XX wieku.

Prowadzenie: dr Agnieszka Skalska

godz. 20.00

Kolekcja sztuki średniowiecznej Muzeum Narodowego w Poznaniu jest nieduża, ale za to różnorodna. Obejmuje zabytki sztuki sakralnej pochodzące z Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Pomorza Zachodniego oraz Dolnego Śląska, a także pojedyncze przykłady plastyki południowoniemieckiej i lotaryńskiej. Podczas spaceru wspólnie odkryjemy najciekawsze eksponaty z epoki średniowiecza.

Prowadzenie: dr Patrycja Łobodzińska

Zapraszamy na spacer w języku ukraińskim prezentujący najważniejsze obiekty z kolekcji poznańskiego Muzeum Narodowego.

20 00. Юлія Філь, PhD,  Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Київ

(dr Yulia Fil, Khanenko Museum, Kijów)

Запрошуємо на екскурсію, присвячену  найважливішим предметам мистецтва з колекції Національного музею в Познані.

Екскурсія проводитиметься українською мовою. 

godz. 20.30

Spacery edukatorów MNP - Sztuka polska w kolekcji MNP

Prowadzenie: Zuzanna Sokołowska

godz. 21.30

Gabinet Numizmatyczny - omówienie plakiet renesansowych znajdujących się na ekspozycji stałej w przestrzeniach Galerii Malarstwa Europejskiego.

REKLAMA

Prowadzenie: dr Witold Garbaczewski

godz. 22.00

Galeria Sztuki Starożytnej została pomyślana jako mała panorama starożytnych kultur śródziemnomorskich. Wśród naszych zbiorów znajdują się między innymi starożytności egipskie sięgające swoją chronologią kultury Nagada, popiersia rzymskich cesarzy, zabytki z Troi oraz przykłady greckiego malarstwa wazowego. Prowadzenie: dr Wojciech Jenerałek

godz. 22.30

Spacery edukatorów MNP - Top 10

Prowadzenie: Katarzyna Drozdowska-Sawińska

ODDZIAŁY:

Moc Muzeum Instrumentów Muzycznych

Zapraszamy na wykłady do Sali Groblicza:

godz. 18:00 Olga Olejniczak

Chopin i jego fortepiany 

godz. 20:00 Patryk Frankowski

Romantyczna „blacha” 

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Sztuk Użytkowych

Muzeum Sztuk Użytkowych czeka na Państwa, proponując odkrywanie naszych eksponatów – w tym skarbów ukrytych na ekspozycji w szufladach!

Czekają też kuratorzy i edukatorka, gotowi podzielić się najciekawszymi historiami o naszych obiektach, a także materiałami edukacyjnymi do oglądania, słuchania i … wąchania.

godz. 18.00 i godz. 20.00 Na dziedzińcu przed muzeum członkowie Bractwa Rycerskiego herbu Prus zaprezentują pokaz walk rycerskich na miecze i broń drzewcową. Po pokazie okazja do obejrzenia rycerskiego rynsztunku.

godz. 19:30

Spotkanie na wystawie czasowej "Rama do obrazu", prezentowanej w podziemiach Muzeum Sztuk Użytkowych. Jest to pierwsza ekspozycja w ramach nowego cyklu wystaw konserwatorskich pt.

"Z bliska. Spotkania z konserwacją", którą będzie można zwiedzać do 18.09.2022.

Prowadzenie: Agnieszka Kunicka-Goldfinger, Adriana Podmostko-Kłos, Marek Peda oraz Pracownicy Pracowni Ram i Pozłotnictwa MNP.

Noc Muzeów po dwóch latach przerwy powraca. Już 14 maja od godz. 17:00 do 1:00 zapraszamy na wydarzenia w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Instrumentów Muzycznych i w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.

21 maja Noc Muzeów odbędzie się w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Wstęp na Noc Muzeów za symboliczne 1 zł.

Noc Muzeów 2022 w Rogalowym Muzeum

W Muzeum zobaczymy pokazy na żywo prowadzone przez Rogalowego Mistrza oraz najprawdziwszego Poznaniaka – Wuja Binia.

W programie pokazu:

 • receptura i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich
 • legendy o powstaniu Rogali
 • degustacja Rogali
 • wspólny wypiek Rogali Świętomarcińskich przy użyciu tradycyjnych narzędzi
 • elementy poznańskiej gwary
 • multimedialna prezentacja o historii i dumach Poznania
 • zabytkowe wnętrza kamienicy

Pokazy w ramach Nocy Muzeów w godz. 19:00, 20:00, 21:00 i 22:00.

Bilety dostępne 15 min przed pokazem (obowiązuje kolejność przyjścia, brak możliwości rezerwacji). 

REKLAMA

Noc Muzeów w Teatrze Wielkim w Poznaniu

 • godz. 17:00, 17:30, 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 – wystawa w gmachu poznańskiej Opery 
 • Dodatkowo
 • godz. 11:00 oraz 19:00Spektakl baletowy „Ślady” w Auli Artis (ul. Kutrzeby 10) – Bilety za specjalną zniżką na hasło NOC MUZEÓW do kupienia w kasie Teatru (kasy czynne środa–sobota 13:00–18:00)

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Uzbrojenia

 • godz. 17:00 – Nowa wystawa czasowa w Muzeum Uzbrojenia pt. „Pod Zielonym Talizmanem: 80 lat polskich komandosów”(w budynku muzeum)Wystawa przygotowana razem z Grupą Rekonstrukcji Historycznych Commando przy KŻR LOK w Swarzędzu. Wśród eksponatów znajdą się nieprezentowane na co dzień walory znajdujące się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Całość ekspozycji ma przybliżyć trudną służbę w wojskach specjalnych.Kuratorzy: Krzysztof Jankowiak i Witold Rogowski
 • godz. 17:00 – 00:00 –  Piknik militarny na terenie ekspozycji plenerowej: grupy rekonstrukcji historycznej i pojazdy militarne z prywatnych kolekcjiZapraszamy do zobaczenia pojazdów znajdujących się w kolekcji muzeum oraz specjalnie sprowadzonych na tę okazję z kolekcji prywatnych. Podczas wydarzenia będzie można spotkać rekonstruktorów historycznych.
 • godz. 20:00 – 23:00 – dynamiczny pokaz wybranego pojazdu historycznego z kolekcji Muzeum Uzbrojenia o każdej pełnej godzinie (ekspozycja plenerowa Muzeum Uzbrojenia)Pokazy sprzętu są ukoronowaniem wielomiesięcznych prac wolontariuszy skupionych wokół MU, którzy zaprezentują przywrócone do sprawności pojazdy historyczne.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

 • godz. 18:00, 19:30, 21:00 – OprowadzanieGoście zostaną oprowadzeni po budynku Collegium Maius, mieszczącym się w centrum Poznania. Zostaną zaprowadzeni do miejsc, które na co dzień nie są dostępne szerokiej publiczności. Podczas Nocy Muzeów zajrzymy m.in. do gabinetu rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Gości oprowadzi dyrektor Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. UAM, dr hab. Andrzej Gulczyński.zbiórka: hol główny budynku Collegium Maius, ul. Fredry 10 / czas oprowadzania ok. 30 minut

Gra miejska „Przechadzka z Adasiem”

Gra do pobrania podczas Nocy Muzeów (Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań) (Upominki dla pierwszych 20 rodzin, które ukończą grę)

Prelekcje / Sala Śniadeckich, Collegium Maius, ul. Fredry 10

 •  godz. 20:00 –  dr Elzbieta Lijewska – Szlakiem Mickiewicza po Wielkopolsce (ok. 15 minut).Prelegentka jest znawczynią i popularyzatorką związków Mickiewicza z Wielkopolską, pracuje jako adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej (Laboratorium Dokumentacji Literackiej), jest m.in. współredaktorka książki Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce.
REKLAMA
 • godz. 20:30 – prof. UAM, dr hab. Andrzej Gulczyński – Jakie będzie Muzeum UAM?.Prelegent jest dyrektorem MUAM, badaczem europejskiej kultury prawnej, dziejów nauki i dziedzictwa Wielkopolski. Autor publikacji naukowych i redaktor serii „Dziedzictwo Wielkopolski”, „Wielkopolska dawniej i dziś. Studia, źródła i materiały”, „Magistri Nostri. Profesorowie Wydziału Prawa Poznańskiego Uniwersytetu”. W latach 2014–2020 był prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Dostępne wystawy

 • godz. 18:00–23:00„Dlaczego Mickiewicz, czyli o tym, jak Poeta został patronem Uniwersytetu”Wystawa planszowa ukazująca związki A. Mickiewicza z Wielkopolską, prowadzone tu badania nad jego twórczością, nadanie imienia uniwersytetowi oraz sposoby kultywowania osoby Patrona. (korytarze Collegium Maius, ul. Fredry 10).„Collegium Maius – Od Kolonizatorów do Polonistów”.Wystawa planszowa przedstawiająca historię jednego z najważniejszych budynków uniwersyteckiego w Poznaniu, będącego obecnie siedzibą Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Fotografie, dokumenty i cytaty przypomną dawne wydarzenia i pomieszczenia w miejscach.

Warsztaty dla dzieci (od 7 do 9 lat)

 • godz. 18:00, 19:30 – Lalka, miś, klocki… – dawne i współczesne zabawki dziecięce– zapisy 61 829 47 40Zabawki są najważniejszym przedmiotem dzieciństwa. Pełnią różne funkcje: ludyczną (zabawową), socjalizacyjną, wychowawczą, edukacyjną, terapeutyczną.Celem warsztatów będzie przedstawienie nie tylko zabawek, którymi bawiły się dzieci w dawnych czasach, ale także tych współczesnych. Dzieci nauczą się, jak można w prosty sposób przygotować najprostsze przedmioty służące zabawie.Warsztaty prowadzone przez zespół pod kierunkiem prof. Katarzyny Kabacińskiej-Łuczak i prof. Doroty Żołądź-Strzelczyk.Sala 226, Collegium Maius, ul. Fredry 10

Zagadkowe zwiedzanie rodzinne

 • godz. 17:00 – 21:00 – „W poszukiwaniu Mickiewicza”(rodzice z dziećmi) (hol Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań), wejście co 15 minut – zapisy 61 829 47 40.Ćwicz swoją spostrzegawczość, poszukując wizerunków Adama Mickiewicza na terenie budynku Collegium Maius. Rozwiązując zagadki na trasie, dowiedz się ciekawych rzeczy o naszym patronie. Nie obawiaj się zajrzeć w najciemniejsze zakamarki pomieszczeń, by móc trafić w miejsca, gdzie ukryte jest oblicze wieszcza.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

 • godz. 18:00 – 19:00 – Teleport do przeszłości – warsztaty dla dzieci(w j. polskim, tłumaczone na j. ukraiński), liczba miejsc ograniczona – zapisy od 4 maja przez formularz: https://forms.gle/bSxko6jUZ4mw7LuP6.
 • godz. 20.00 – 21.00 – Teleport do przeszłości – warsztaty dla dzieci(w j. polskim, tłumaczone na j. ukraiński), liczba miejsc ograniczona – zapisy od 4 maja przez formularz: https://forms.gle/bSxko6jUZ4mw7LuP6.
 • godz. 18:10, 20:00, 22:00 – Oprowadzanie po wystawach stałych w Pałacu Górków – w j. ukraińskim.
 • godz. 18:20 – Oprowadza oprowadzanie po wystawach – Nie świeci garnki lepią – o ceramice w archeologii – dr hab. A. Mączyńska, zapisy od 4 maja przez formularz: https://forms.gle/M48gM6wR6TkDRpT29.
 • godz. 20:15 – Oprowadzanie po wystawach stałych – Sztuka krain nad Nilem – kilka słów o wybranych zabytkach na wystawach afrykańskich – dr Polkowski; zapisy od 4 maja przez formularz: https://forms.gle/M48gM6wR6TkDRpT29.
 • godz. 21:00 – Niezwykła Historia Pałacu Górków – sala audiowizualna 2. piętro – wykład mgr Olgi Adamczyk.
 • godz. 23.00 – Oprowadzanie po wystawach stałych – Historie z zaświatów – zwiedzanie przed północą – mgr  M. Felis;  zapisy od 4 maja przez formularz: https://forms.gle/M48gM6wR6TkDRpT29
REKLAMA

Wystawy w Pałacu Górków w ramach Nocy Muzeów będą czynne od 17:00 do 1:00

Noc Muzeów 2022 w Przeciwatomowym Schronie dla Władz Miasta Poznania

 • godz. 16:00 – Oprowadzanie i warsztat – Barbara Kokot
 • godz. 16:00 – 24:00 – Wystawa plenerowa „Obrona Cywilna w PRL-u” oraz warsztaty „Ćwiczenia OC po kryptonimem Outfit” kurator Barbara Kokot
 • godz. 17:00 – 24:00 – Możliwość samodzielnego zwiedzenia Schronu

Noc Muzeów 2022 w Bramie Poznania

 • godz. 17:00 – 1:00 – Zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania (ostatnie wejście o godz. 00.00)Wstęp na ekspozycję główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2022. Bilety będą wydawane od godz. 17.00 w holu budynku głównego Bramy Poznania 14 maja.Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki. Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony ul. Gdańskiej. W trakcie trwania wydarzenia wejście do instytucji będzie otwarte od strony ul. Gdańskiej. Wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Katedralną, w kierunku Ostrowa Tumskiego.W sobotę standardowe zwiedzanie ekspozycji głównej będzie możliwe co 20 min. do godz. 15.00 (o godz. 15.00 ostatnie wejście przed rozpoczęciem Nocy Muzeów).

Galeria Śluza 

 • godz. 17:00 – 1.00 – Zwiedzanie wystawy czasowej w Galerii ŚluzaWstęp na wystawę czasową „Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle” jest bezpłatny, niebiletowany.
REKLAMA

Noc Muzeów 2022 w Rysunek Architektura

 • godz. 18:30 – 20:30 – warsztaty z ilustracji.Darmowe warsztaty z tworzenia ilustracji do książki dla dzieci i młodzieży (10–18 lat) prowadzone przez nauczycieli RA. Uczestnicy stworzą Ilustracje tematyczne, które będą wybiegać daleko poza standardowe ramy i płaszczyzny kartki. Niech wyobraźnia nie ma granic!Wszystkie materiały zapewnia Pracownia.Obowiązują zapisy mailowe: [email protected].Liczba miejsc ograniczona..
 • godz. 18:00 – 21:00 – Wystawa prac rysunkowych i malarskich będąca prezentacją osiągnięć uczniów, absolwentów oraz nauczycieli naszej szkoły rysunku..
 • godz. 18:00 –  21:00 – Drzwi otwarte

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Historii Ubioru

W tym roku pokażemy naszym gościom bieliznę historyczną. Będzie można przyjrzeć się detalom zabytkowych obiektów. Dla chętnych znajdą się rekonstrukcje do przymiarki.

Zwiedzanie w godz. 18:00 – 22:00

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Sztuk Użytkowych

 • godz. 18:00 i godz. 20:00 – Na dziedzińcu przed muzeum członkowie Bractwa Rycerskiego herbu Prus zaprezentują pokaz walk rycerskich na miecze i broń drzewcową. Po pokazie okazja do obejrzenia rycerskiego rynsztunku.
 • godz. 19:30 – Spotkanie na wystawie czasowej „Rama do obrazu”, prezentowanej w podziemiach Muzeum Sztuk Użytkowych. Jest to pierwsza ekspozycja w ramach nowego cyklu wystaw konserwatorskich pt. „Z bliska. Spotkania z konserwacją”, którą będzie można zwiedzać do 18.09.2022.Prowadzenie: Agnieszka Kunicka-Goldfinger, Adriana Podmostko-Kłos, Marek Peda oraz Pracownicy Pracowni Ram i Pozłotnictwa MNP.

Zwiedzanie Muzeów dostępne w godzinach 17:00 – 01:00

Noc Muzeów 2022 w Kino Muza

 • godz. 21:00 – Sala nr 1 – „Film, Żywy, zapisy naszej pamięci” – specjalny pokaz na Noc Muzeów w Poznaniu.( Festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity  )  / koszt 17 zł.
 • godz. 23:00 i 23:30 – Zwiedzanie Kina – 35 MM Historii Kina – Podróż do czasów zapisanych na CeluloidzieMiewała szerokość 8 mm, 16 mm, 35 mm, a nawet 70 mm – taśma filmowa. Z perspektywy czasu, czy można uznać ją za trwały nośnik zapisu kopii filmowej? Zapraszamy do zwiedzenia Kina Muza od kuchni. Zabierzemy Was w sentymentalną podróż, w jedynym kinie w Poznaniu, które do dzisiaj regularnie wyświetla filmy z taśmy filmowej 35 mm.Przewodnik: Seweryn Ptaszyński – wieloletni kinooperator i absolutny czarodziej techniki kinowej.Obowiązują zapisy: [email protected] (liczba miejsc ograniczona)

Noc Muzeów 2022 w Podziemiach Fortu Winiary

Tym razem z okazji Nocy Muzeów, wokół zachowanych reliktów XIX wiecznej Twierdzy, ze zwróceniem szczególnie uwagi na elementy podziemne, jak i wydarzenia z 1945-46 r.

REKLAMA

Zbiórka o godz. 19:00 przy schodach (skrzyżowanie Alei Niepodległości i Aleja Armii Poznań) , na miejscu do nabycia kilka mapek Fortyfikacji, i gadżetów do skarbonki.

Wydarzenie nie jest płatne, odbywa się w formie dowolnego datku do skarbonki Stowarzyszenia Pasjonaci Podziemi na wzbogacanie wystawy Schronu Pasjonatów Podziemi przy Kościelnej 50, otwartego w każdą niedzielę od 14:00 do 19:00.

Długość spaceru ok 5 km

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Farmacji w Poznaniu

Poznańska Noc Muzeów to dobra okazja, by odwiedzić Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Zwyczajowo muzeum otwarte jest trzy dni w tygodniu w godz. 9:00 – 15:00 z okazji Nocy Muzeów zwiedzać je będzie można od godz. 17:00 do 23:00..Do dyspozycji zwiedzających będzie wystawa stała. Zobaczymy na niej szereg naczyń aptecznych z drewna, białego i kolorowego szkła, kamionki oraz porcelany ulokowanych w XIXw. aptece. Zbiory obejmują również liczne moździerze żeliwne,  sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Unitry

 • godz. 17:00 – Otwarcie Nocy Muzeów
 • godz. 22:00 – Zakończenie wystawy

Noc Muzeów 2022 w Centrum Kultury Zamek

Program towarzyszący wystawie ANTONII GAUDÍ:

 • godz. 16:00 – „Natura (w) Zamku” – spacerProwadzenie: Agata Miatkowska-GołdynHol Balkonowy, obowiązują wejściówki dostępne od 4.05 w kasie CK ZAMEKSpacer pozwoli odkryć w kamiennych i drewnianych wnętrzach wątki żyjącej natury. Owady, rośliny, zwierzęta w formie realistycznej lub symbolicznej to odwołania do świata pól, lasów i łąk. Dlaczego znalazły się w Zamku i dlaczego przybrały właśnie takie formy? Oprowadza zamkowa przewodniczka.
 • godz. 17:00Wykład dr. hab. Bartłomieja Gołdyna (45’) – „Świat muszli i ich mieszkańców”Wykład odpowie między innymi na pytania: na ile „architektoniczne” wynalazki mięczaków porównywalne są do tego, co zobaczyć możemy w naszych budowlach?Wykład dr. Jacka Wendzonki (45’) „Architektura na sześciu nogach”Społeczeństwa owadów powstały w wyniku ewolucji kilkukrotnie i niezależnie. Każda z grup owadów społecznych ma inne patenty na tworzenie różnego rodzaju konstrukcji i budowli. Wykład m.in. o historii użycia wosku, papieru i organicznego cementu.Hol Balkonowy, obowiązują wejściówki dostępne od 4.05 w kasie CK ZAMEK.
 • godz. 18.00–22.00 – „Zapytaj mnie o Gaudiego”Przestrzenie CK ZAMEK, obowiązuje bilet na wystawę „Antoni Gaudí”
 • godz. 18.00–22.00W wybranych przestrzeniach wystawy dostępne będą zamkowe przewodniczki, z którymi będzie można porozmawiać o konkretnych obiektach, o Gaudím, Barcelonie lub wystawie jako całości.* Wystawie Antoni Gaudi towarzyszy mapka w jęz. ukraińskim. Zamek można zwiedzać również indywidualnie z ukraińską mapką.
REKLAMA

WYSTAWY

Wystawy czynne do północy.

ANTONI GAUDÍ

Kuratorka: Charo Sanjuán Gómez.Sala Wystaw, przestrzenie Zachodniego Skrzydła, bilety: 15 zł.

Partnerzy wystawy: Veolia, Hotel NH.

Antoni Gaudí to jedna z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych postaci w historii sztuki. Na wystawie prezentujemy ok. 150 eksponatów. Jest to pierwsza w Polsce, największa w Europie, tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta.

ISTOTA PIĘKNAHol Wielki, wstęp wolny

Kuratorka: Agata Miatkowska-Gołdyn.Fotografie: Bogusław Daraż.

Koncepcja, teksty i opieka merytoryczna: dr hab. prof. UAM Rafał Bernard (wątki przyrodnicze), dr Agata Miatkowska-Gołdyn, dr Dorota Żaglewska (wątki artystyczne).

Wystawa w ramach programu towarzyszącego wystawie Antoni Gaudí.

Wystawa ma na celu przedstawienie powiązań świata przyrody ze sztuką. Prezentowane zdjęcia owadów, zarówno z Polski, jak i świata, pozwalają w pełni docenić niezwykłe twory natury. Wystawa składa się z efektownych fotografii oraz rozbudowanych opisów.

LARYS LUBOWICKI „Corpus Hominis”Galeria Fotografii pf

Punktem wyjścia cyklu „Corpus Hominis” jest pytanie o współczesne postrzeganie cielesności i estetyki z nią związanej. W realizacji projektu wykorzystane zostały techniki używane w diagnostyce medycznej: rejestracja elektronów, pola magnetycznego, promieniowania X, światła widzialnego, czy dźwięku. Na fotografiach obok obrazów zdrowych tkanek funkcjonują choroby i tkanki pobierane z sekcji zwłok. Wszystkie przedstawiają to samo życie, nieidealne i śmiertelne.

ARTUR ROZEN „Dłuższy krajobraz”Laboratorium, wstęp wolny

Wystawa „Dłuższy krajobraz” jest efektem rezydencji Artura Rozena, podczas której badał historię Poznańskiego Okręgu Przemysłowego. Ikonografia manufaktur i architektura funkcjonalna czerpały swoje odniesienia w przemysłowej symbolice z przyrody. Rozen otwiera nową perspektywę ich odczytywania.

Noc Muzeów 2022 w Wydawnictwie Poznańskim

 • godz. 16:00 – 20:00 KIERMASZ KSIĄŻEK GRUPY WYDAWNICTWA POZNAŃSKIEGOPodczas kiermaszu w bramie Wydawnictwa #przyFredry8 będzie można kupić nasze książki w specjalnych cenach – zarówno te najnowsze, jak i nieco starsze. Wybór jest ogromy: powieści i non-fiction, książki obyczajowe i kryminały, literatura dziecięca i młodzieżowa.MEDYTACJA Z KSIĄŻKĄPrzygotowaliśmy dla Was przestrzeń do odpoczynku na muzealnym szlaku. W kameralnej atmosferze, na wygodnych pufach, możecie przysiąść na chwilę w naszym ogrodzie i zatopić się w lekturze. Redaktorzy i redaktorki Wydawnictwa będą doradzać w wyborze.WYDAWNICZA KANAPAChcecie dowiedzieć się, jak wydaje się książki? Skąd bierzemy papier? Jak dobieramy tytuły? Kim tak naprawdę jest redaktor/ka prowadzący? Zapraszamy Was na Wydawniczą Kanapę – nasi redakcyjni koledzy i koleżanki będą do dyspozycji i odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania!.
 • godz. 18:00 – 19:00 – Co rośnie i ćwierka w mieście? Spotkanie z Łukaszem Skopem i Jackiem Karczewskim.Spotkanie w wydawniczym ogrodzie z autorami książek o otaczającej nas naturze! Łukasz Skop, autor wyjątkowej książki „Zrób ten zielnik” i Jacek Karczewski, autor książek o ptasich sekretach – „Jej wysokość gęś”, „Noc sów” i „Zobacz ptaka” w rozmowie z Pauliną Surniak opowiedzą o fascynujących przyrodniczych ciekawostkach, które możemy obserwować codziennie w miejskiej dżungli.
REKLAMA

Noc Muzeów 2022 w Galerii Jerzego Piotrowicza

Dostępne wystawy:

nazwa wystawy: Jerzy Piotrowicz – ekspozycja stałaautor: Jerzy Piotrowicz

nazwa wystawy: Z Tatrautor: Grażyna Strykowska, Marcin Cyrulski

Zwiedzanie w godz. 17:00 – 24:00

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

 • godz. 17:00 – 01:00 – Zwiedzanie muzeum
 • godz. 18:00 – 19:00 – „Życie codzienne w PRL”.Specjalne oprowadzanie zwracające uwagę na przedmioty z życia codziennego w PRL. Podczas oprowadzania ważną kwestię zajmie także opowieść o zajęciach domowych i sposobach spędzania czasu wolnego..
 • godz. 20:00 – 20:45 oraz 22:00–22:45 – Oprowadzanie gwarą poznańską po ekspozycji stałej Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Noc Muzeów 2022 w Teatrze Polskim w Poznaniu

 • godz. 18.00, 20.00, 22.00 i 00.00Oprowadzanie po teatrze.Wejściówki bezpłatne dostępne w kasie teatru od 10 maja – nie prowadzimy rezerwacji miejsc!
 • godz. 18.00Oprowadzanie dla rodzin i dzieci – elementarna wiedza o teatrze.
 • godz. 20.00Oprowadzanie przeznaczone dla społeczności ukraińskiej, tłumaczenie na język ukraiński.
 • godz. 22.00 oraz 00.00Oprowadzanie z ograniczeniem wiekowym od 16 lat. Teatr w ciemno. Zwiedzanie z latarkami i duchem.Osoby pod wpływem alkoholu nie będą mogły wziąć udziału w spacerze teatralnym.

Noc Muzeów 2022 w Galerii Piec

godz. 19:00 – 23:00 – Wernisaż wystawy ,,Być jak Młodzi Zdolni Seksowni” z oprowadzaniem kuratorskim

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Ziemi

Wizyta w Muzeum Ziemi to niezapomniana okazja zobaczenia nieziemskiej materii.

Pracownie zwiedzać będzie można w godzinach 17:00 – 23:00

REKLAMA

Noc Muzeów 2022 w Bibliotece Raczyńskich

 • Odzyskany blask dawnych atlasówJakie tajemnice kryją dawne mapy? Dlaczego atlasy morskie są tak rzadko spotykane w bibliotekach? Wystawa w Bibliotece Raczyńskich odpowiada na te pytania i udowadnia, że dawne mapy są nie tylko świadkami historii, ale i dziełami sztuki.

Zwiedzanie w trakcie Nocy Muzeów od 10:00 – 22:00

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Feliksa Nowowiejskiego

 • godz. 17:00 – Zwiedzanie Salonu Muzycznego z Bogną Nowowiejską-Bielawską – wnuczką Feliksa..
 • godz. 19:00 – Koncert „W Salonie Mistrza”Koncert w wykonaniu pianistów: Marii Kierzkowskiej i Filipa Samóla (POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza, stypendyści Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego)..
 • godz. 21:00 – Projekcja filmu o Feliksie Nowowiejskim„Dom mojego dziadka” Kariny Wilhelmi-Tecław (II nagroda w kategorii: najlepszy program kulturalny na 26. Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP)..
 • godz. 21:30 – 23:30 – zwiedzanie muzeum, prezentacja nagrań muzyki Patrona

Noc Muzeów 2022 w Starym Browarze – Galerii na Dziedzińcu

Mieszkańcy Iranu w obiektywie Patryka Bułhaka: wystawa „Zamknięte” w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru

Zwiedzanie w godz. 12:00 – 22:00

Noc Muzeów 2022 w Fotoplastykonie Poznańskim

Fotoplastykon służy do prezentowania trójwymiarowych zdjęć – stereofotografii, czyli dwóch niemal identycznych wizerunków, które układ optyczny mechanizmu przetwarza w jeden przestrzenny obraz.

W ramach Nocy Muzeów Fotoplastykon zaprasza w godzinach 17:00 – 22:00.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Powstania Poznańskiego 1918-1919

 • godz. 17:00 – 24:00 – Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości”.
 • godz. 17:30 – 21:00 – Lekcje żywej historii – przygotowana przez stowarzyszenie: Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich (przed Odwachem).
 • godz. 18.00 – 21.00 – Projekcje filmu o tematyce Powstania Wielkopolskiego (sala kinowa Muzeum)

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu

Muzeum Archidiecezjalne zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej WYSZYŃSKI – PATER PATRIAE, która jest artystycznym świętowaniem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Na wystawie zgromadzonych zostało ponad sto prac w różnorodnych technikach artystycznych (malarstwo, grafika, rzeźba, rysunek, multimedia). W projekcie bierze udział 85. twórców z różnych regionów Polski.

W ramach wystawy na Dziedzińcu Akademii Lubrańskiego prezentowany będzie wideo-art Piotra Zaporowicza Pater Noster (2022).

O godzinie 20:00 wystąpi Chór Kameralny Akademii Lubrańskiego oraz muzycy Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 59
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-1-5
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy