Noc Muzeów 2022 – Warszawa: program, lista muzeów

opublikowano: 2022-01-07 19:44— aktualizowano: 2022-05-06 18:44
wolna licencja
poleć artykuł:
Zbliża się Noc Muzeów 2022! Warszawa także szykuje się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Zobaczcie, co przygotowały warszawskie instytucje!
REKLAMA

Podstawowe informacje i główne atrakcje

Uwaga! Tegoroczna Noc Muzeów została zaplanowana na 14 i 15 maja.

Noc Muzeów 2022 – Warszawa: lista muzeów, placówek, instytucji

Noc Muzeów 2022 w Zamku Królewskim w Warszawie

W ramach tegorocznej edycji międzynarodowego święta wszystkich muzeów będzie można zwiedzić następujące ekspozycje:

W Zamku Królewskim: Apartamenty Wielki i Królewski, a więc m.in.: Sala Wielka, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Sypialny (króla), Sala Canaletta.Galerię Arcydzieł na parterze, z której najważniejszą część stanowi Galeria Lanckorońskich z obrazami Rembrandta Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicieNależą one do kilku najcenniejszych obrazów znajdujących się na stałe w Polsce.

W pomieszczeniach na parterze obejrzeć można  także zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej, a także cenne okazy historycznego uzbrojenia.Obecnie w Galerii prezentowany jest w ramach pokazu czasowego obraz Paola Uccella Madonna z Dzieciątkiem. Dzieło znajduje się w bliskim sąsiedztwie pięciu pochodzących z zamkowej kolekcji wizerunków Madonn autorstwa włoskich mistrzów z okresu średniowiecza i wczesnego renesansu.  

W pałacu Pod Blachą:

Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego 

W Arkadach Kubickiego:  

Wystawę pt. Pasje życiowe Andrzeja Dąbrowskiego (Muzeum Jazzu)

W Ogrodzie Dolnym (aleja przed Arkadami):

Pokaz rajdowych samochodów z lat 60. i 70. (Automobil Klub Polski)

Noc Muzeów 2022 w Łazienkach Królewskich

Spacer szlakiem łazienkowskiej architektury po oświetlonych ogrodach to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich.

Dodatkowo bezpłatny wstęp do obiektów:

 • Pałac na Wyspie,
 • Pałac Myślewicki,
 • Stara Oranżeria,
 • Biały Dom,
 • Wodozbiór,
 • Koszary Kantonistów
 • oraz Stajnie Kubickiego.

Wizyta w Pałacu będzie również okazją do obejrzenia w Pałacu na Wyspie obrazu Rembrandta „Jeździec polski” oraz wystawy czasowej „Opowieści węgierskie w malarstwie Győző Somogyiego" w Koszarach Kantonistów.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

W Noc Muzeów, 14 maja, wywołamy w Muzeum Chopina duchy z dzieł Adama Mickiewicza. Na korytarzach spotkamy zjawy z najsłynniejszych tekstów autora „Dziadów”. Co dzisiaj mają nam do powiedzenia Zosia, Józio i Rózia czy Zły Pan?W sali koncertowej, zamienionej w salę teatralną, usłyszymy recytowaną balladę „Romantyczność”, której rękopis sprowadzono specjalnie z Biblioteki Uniwersyteckiej KUL na szczególną okazję Roku Romantyzmu Polskiego.Nie zabraknie także muzyki Fryderyka Chopina. W zaaranżowanym na tarasie ogrodzie będzie można zagubić się wśród dźwięków kompozycji poety fortepianu. Recitale będą wykonywane co pół godziny od 18:30 przez młodych artystów: Aleksandrę Dąbek, Tomasza Maruta, Viet Trung Nguyena oraz Marcina Wieczorka. Szczegółowy harmonogram koncertów znajduje się na stronie www.muzeum.nifc.pl.

REKLAMA

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Jazzu

W programie koncert zespołu Anatola Wojdyny, Warsaw Dixielanders, wystawa fotografii Andrzeja Dąbrowskiego, wystawa pt.”Życiowe pasje Andrzeja Dąbrowskiego”, opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego na podstawie książki Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej pt.”Andrzej Dąbrowski, do zwariowania jeden krok” , którą promować będzie autorka i bohater książki.

Noc Muzeów 2022 w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego

Pokażemy wam jak wyglądałaby III wojna światowa. Korzystając z multimedialnych ekranów, umożliwimy zapoznanie się z planami Rosji podboju Europy w drugiej połowy XX wieku. Opowiemy o skutkach zimnej wojny, które mogły nastąpić, a na podstawie powiększonej rosyjskiej mapy z 1979 roku, będziemy mogli wskazać WAM przewidywane kierunki atomowych uderzeń na Europę, które skutkowałyby III wojną światową.

Historia jaką przekażemy pomoże zrozumieć zapędy imperialne ZSRR oraz Federacji Rosyjskiej. Po zapoznaniu się z naszą opowieścią dostrzeżecie jak bardzo aktualne są słowa generała Ryszarda Kuklińskiego:

„Armia Czerwona była najpotężniejszą, największą i najbardziej nieludzką machiną wojenną, jaką znała ludzkość".

Tylko na tę noc udostępnimy eksponaty niebędące częścią naszej wystawy stałej. Będzie można zobaczyć między innymi CIA Distinguished Intelligence Medal generała Ryszarda Kuklińskiego! Jest to wyjątkowe odznaczenie, którego nie można zobaczyć w żadnym innym polskim muzeum.

Zaplanowaliśmy także plenerowe kino, wykorzystując przestrzeń przed Muzeum. Wspólnie odkryjemy filmy o gen. Ryszardzie Kuklińskim, w tym również dokumentalne nagrania z jego udziałem.

W związku ze zbliżającym się otwarciem Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego przygotowaliśmy dużą ilość upominków!

Noc Muzeów  2022 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza 14 maja na wystawę do Muzeum nad Wisłą i na wirtualny spacer po placu budowy swojej nowej siedziby. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już po południu.

O godz. 14.00 zapraszamy na wirtualny spacer po budowie nowej siedziby na placu Defilad.

Od ostatniej wizyty (nomen omen z okazji Nocy Muzeów) minął rok. Tymczasem budynek osiągnął już swoją docelową wysokość. Trwają prace nad fasadą i konstrukcją dachu. Na przechadzkę po wnętrzach powstającej u stop Pałacu Kultury i Nauki przyszłej siedziby MSN-u zaproszą nas Joanna Mytkowska i Mikołaj Mundzik. Jaką trasę będą pokonywać dzieła z magazynów do sal wystawienniczych? Co to jest ścieżka sztuki? Jak wyglądają przestrzenie galeryjne i jakiego widoku możemy spodziewać się z ostatniego piętra muzeum? Na te oraz inne pytania otrzymamy odpowiedź podczas sobotniego spaceru online. Oglądajcie nas na oficjalnym profilu Muzeum na Facebooku.

REKLAMA

W Muzeum nad Wisłą odbędą się dwa oprowadzania specjalne oraz szereg oprowadzań punktowych po wystawie „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców”.

Plan wieczoru:

 • godz. 18:00 - oprowadzanie Magdy Lipskiej, kuratorki wystawy
 • godz. 19:00 - oprowadzanie opiekuna lub opiekunki publiczności
 • godz. 20:00-20:15 - performans chóru eksperymentalnego Refugees Welcome

Hymn kibiców drużyny z Liverpoolu, dziecięce wyliczanki i ludowe melodie. Czy mają coś wspólnego? Czy mogą, złączone w krótki performace, opowiedzieć o tym, czym są migracje i czym jest ocalenie? W przestrzeni wystawy Refugees Welcome wystąpi eksperymentalny wielonarodowy chór MSN wraz z dyrygentem Seanem Palmerem.

 • godz. 20:15-24:00 - punktowe oprowadzania i rozmowy

W ramach oprowadzań punktowych alumny i alumni MSN oraz pracowniczki i pracownicy Fundacji Ocalenie zaproszą do wspólnej rozmowy o pracach na wystawie. Każda z osób oprowadzających opowie o jednej lub kilku interesujących ją pracach. Zwiedzający będą mogli swobodnie porozmawiać o dziełach i zadać nurtujące ich pytania, zarówno dotyczące ekspozycji, jak i działalności Fundacji.

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

Noc Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki

Poza zwiedzaniem wystawy stałej prezentującej Dzieje Polskiego Sportu i Olimpizmu, będzie można zobaczyć wystawy czasowe, w tym specjalnie przygotowaną wystawę upamiętniająca postać Wandy Rutkiewicz – „Wanda w kadrze”. Zobaczycie pokazy szermierki, łucznictwa, kendo, judo i wiele innych, w których sami będziecie mogli uczestniczyć pod okiem najlepszych polskich sportowców i trenerów.

Noc Muzeów 2022 w Domu Spotkań z Historią

Dom Spotkań z Historią tej nocy będzie otwarty dla zwiedzających do 1:00!

20:00 Nocny spacer po modernistycznej Warszawie Na spacer po Warszawie z kadrów Czesława Olszewskiego zabierze Was przewodniczka Marta Grygoruk.

20:30 Oprowadzanie po wystawie „Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego”Po wystawie niezwykłych fotografii Witolda Marczewskiego oprowadzi Anna Brzezińska – jedna z kuratorek.  

REKLAMA

21:00 Premiera albumu „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego” Wyczekiwana premiera albumu „Miastowidzenie” będzie okazją, by dowiedzieć się więcej o tym fotografie od historyczki i krytyczki sztuki Marty Leśniakowskiej oraz fotografa Tomasz Kubaczyka, kuratorów wystawy i autorów wyboru zdjęć do albumu.  

22:00 Spotkanie z Tomaszem Kubaczykiem 

Tomasz Kubaczyk opowie o przedwojennych i powojennych zdjęciach Czesława Olszewskiego wykonanych w Warszawie, Gdyni, Ciechocinku czy Nowej Hucie i pokaże, jak te miejsca wyglądają współcześnie

Noc Muzeów 2022 w Państwowym Muzeum Etnograficznym

Głównym bohaterem tego wydarzenia będzie Niedźwiedź Zapustny z kolekcji PME. Bliźniaczy Miś, jak z filmu Stanisława Barei, będzie czekał na Was w przestrzeni Muzeum gotowy do zrobienia sobie z nim zdjęcia. 

14 maja zwiedzający to muzeum będą mogli zobaczyć:

 • wystawę stałą CZAS ŚWIĘTOWANIA, będącą opowieścią o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce i Europie, która toczy się na powierzchni ponad 850 m² przy pomocy tysięcy eksponatów..
 • wystawę stałą PORZĄDEK RZECZY, która pokazuje, jak wiele skarbów kryje muzealne zaplecze oraz w jaki przemyślany system jest zorganizowane. Po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa każdy z odwiedzających może wkroczyć w skatalogowany świat muzealnego magazynu zbiorów, na co dzień niewidocznego i skrytego za kulisami. Poczuj się etnografem!.
 • wystawę stałą BIBLIA PAUPERUM, ukazującą chłopską interpretację Biblii w połączeniu z ludowym pojmowaniem świata, co daje niezwykle kreatywne wyobrażenia. Na wystawie dowiecie się, dlaczego pada deszcz, gdy zabije się pająka, czemu jaskółka ma czerwone piórka na główce, a bocian zjada żaby. Odbiciem tych wierzeń, jak również praktyk religijnych jest barwna, ale prosta w formie sztuka nieprofesjonalna, ludowa i art-brut..
 • wystawę stałą AFRYKAŃSKIE WYPRAWY, AZJATYCKIE DROGI, przedstawiającą dwa rozległe kontynenty, bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej. Najnowsza wystawa stała ma charakter historyczny i prezentuje dziedzictwo kulturowe Afryki i Azji zgromadzone w zbiorach PME..
 • wystawę stałą GALERIA KOREAŃSKA, pokazującą jak wygląda tradycyjny koreański dom, czyli hanok, projektowany według idei „pożyczenia od natury jej piękna”. Galeria Koreańska przedstawia kameralną, domową przestrzeń wyrażającą filozofię życiową jej mieszkańców. Co ważne, ekspozycja łączy XIX-wieczne wzornictwo ze współczesnym koreańskim designem inspirowanym tradycją..
 • familijną wystawę czasową TO TU, TO TAM. OPOWIEŚCI O PODRÓŻOWANIU, PODRÓŻNIKACH I PODRÓŻNICZKACH, która jest zaproszeniem na wycieczkę, podczas której będzie można znaleźć przestrzeń do zrozumienia własnych podróży, poszukania nowych ścieżek, a także odkrycia na nowo tego, co bliskie i zwyczajne..
 • wystawę czasową NEW INUIT ART. WSPÓŁCZESNA SZTUKA INUITÓW Z KINNGAIT, której sercem są grafiki, rysunki i rzeźby stworzone w ostatniej dekadzie przez artystów, członków West Baffin Eskimo Cooperative. Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait to eksploracja współczesnych narracji z wyjątkowej perspektywy Inuitów, pokazująca, że ​​dzieło nadal odzwierciedla istotne aspekty ich kultury, takie jak silne poczucie historii, głęboki związek z ziemią oraz zwierzętami, które współdzielą z nimi arktyczne środowisko naturalne..
 • prezentację KODEKSU BOTURINI, ekspozycję prezentującą wysokiej jakości reprodukcję azteckiej księgi znanej jako Kodeks Boturini lub Wstęga o Peregrynacji oraz najobszerniejsze i najnowsze wyniki badań dotyczące tego meksykańskiego kodeksu.
REKLAMA

Noc Muzeów 2022 w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do swojej siedziby w Warszawie przy ul. Kłobuckiej 21 na Noc Muzeów, 14 maja 2022 r. Odbywa się pod hasłem "Okruchy pamięci … - archiwa osobiste w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej" i zaprezentuje dokumenty, pamiątki, archiwalia dotyczące konkretnych osób, których losy wplatają się w najnowszą historię Polski.

Po przerwie spowodowanej pandemią Archiwum IPN po raz kolejny otwiera swoje magazyny i pracownie dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów. W tym roku chcemy zaprezentować przechowywane w zbiorach Instytutu dokumenty dotyczące konkretnych osób, których losy wplatają się w najnowszą historię Polski. Na przygotowaną ekspozycję składają się bezcenne archiwalia pozyskane do zasobu Archiwum IPN w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci, a także, często bardzo osobiste, dokumenty i pamiątki zarekwirowane osobom skazywanym i represjonowanym przez komunistyczne organy represji, które trafiły do zbiorów Instytutu jako tzw. depozyty Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Wśród nich znajdują się m.in.: pamiątki po Agnieszce Wiśle, polonijnej działaczce niepodległościowej związanej ze Związkiem Sokolstwa Polskiego w Ameryce, i kpt. Tadeuszu Starzyńskim, przedwojennym oficerze Policji Państwowej i cichociemnym oraz depozyty Jana Rodowicza „Anody” i Karola Popiela, żołnierza Legionów, pisarza i polityka. W postacie bohaterów ekspozycji wcielą się zaproszeni przez Archiwum rekonstruktorzy. Ponadto tradycyjnie zapraszamy do odwiedzania magazynu archiwalnego oraz pracowni digitalizacji akt, w których pokażemy naszym gościom jak na co dzień pracujemy z dokumentami. Zainteresowani będą mogli poszukać informacji o wojennych losach swoich bliskich i dowiedzieć się więcej o działalności Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. Odwiedzający będą mogli także przenieść się w czasie do 1920 r. i wcielając się w bohaterów polskiej kryptologii, wpłynąć na przebieg wojny polsko-bolszewickiej, biorąc udział w multimedialnej „Grze szyfrów”, nowym projekcie gamingowym IPN! Natomiast dla wielbicieli planszówek pion edukacyjny przygotował przedpremierową prezentację najnowszej gry pt. „Cichociemni”. Dla najmłodszych kącik zabaw i gier historycznych! Dla wszystkich poczęstunek z kuchni polowej! Zapraszamy od godziny 17.00 do 23.00! Wejścia grup co pół godziny.

REKLAMA

Noc Muzeów na Strzeleckiej 8 – Warszawa

W tym roku po raz pierwszy w Noc Muzeów będzie można odwiedzić Strzelecką 8 – Izbę Pamięci prowadzoną przez warszawski Oddział IPN.

14 maja 2022 r. (sobota)

ul. Strzelecka 8, Warszawa (Praga-Północ)

 • 15.00–16.00

Zapraszamy osoby indywidualne i rodziny z dziećmi – najmłodszym  proponujemy zajęcia dostosowane do wieku,  dorosłym oprowadzanie po piwnicach

 • 16.00–17.00

Czy inskrypcje mogą być dowodem zbrodni?  – zajęcia edukacyjne dla młodzieży

 • 17.00–23.00

Oprowadzanie po piwnicach i wystawie stałej (wejście co 30 minut)

Wydarzenia towarzyszące:

 • diorama pt. Codzienność pod sowieckim  butem w wykonaniu członków Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii,
 • projekcja filmu pt. Katownie praskie (reż. Ewa Szakalicka),
 • quiz z nagrodami dla młodzieży.

Dla zwiedzających upominek-niespodzianka.

Dojazd:

 • metro M2 (stacja Szwedzka)
 • tramwaj 3, 4, 25 (przystanek Bródnowska)
 • tramwaj 23 (przystanek Konopacka)

Wstęp wolny.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Noc Muzeów 2022 w Archiwum Akt Nowych

"Wieczór z Paderewskim" w Archiwum Akt Nowych to niepowtarzalna okazja do zobaczenia wystawy bezcennych pamiątek po Mistrzu z zasobu AAN: archiwalnych zdjęć, dokumentów i rzeczy osobistych.

16:00 - 20:00

Premiera archiwalnego filmu:

PADEREWSKI W SWOJEJ POSIADŁOŚCI RIOND-BOSSON W SZWAJCARII

Zobaczycie zapierający dech w piersiach pejzaż z jeziorem i górami, wspaniały sad i winnicę należące do Mistrza i domowe zwierzęta. To właśnie w posiadłości Riond-Bosson Paderewski znalazł spokojną przystań do ukończeniem dzieła życia - opery "Manru", a Helena Paderewska stworzyła imponującą fermę drobiową, gdzie hodowała rasowe kury i rzadkie gatunki ptaków. Będzie też okazja do zrobienia sobie zdjęcia z Mistrzem Paderewskim.

REKLAMA

16:00, 17:00, 18:00, 19:00

TAJEMNICE MAGAZYNÓW I SEKRETY KONSERWACJI

Niepowtarzalna okazja do odwiedzenia magazynów archiwalnych i ukrytych tam skarbów z przeszłości. Poznacie także tajniki konserwacji papieru oraz specyfikę prac związanych z jego zabezpieczaniem. Umów się na zwiedzanie: [email protected].

16:00 - 20:00

ARCHIWALNY PUNKT KONSULTACYJNY

Uzyskacie poradę, jak tworzyć i dbać o archiwum rodzinne oraz jak przekazywać cenne dokumenty do archiwum państwowego, a także jak znaleźć w archiwum dokumentację pracową.  

Noc Muzeów 2022 w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie

Noc Muzeów 2022 już wkrótce. Zapraszamy na wystawy stałe, zapraszamy na niezwykły koncert jazzowy, malowanie światłem, na kuratorskie opowieści, techniczne niespodzianki i… więcej nie zdradzimy! To po prostu trzeba zobaczyć. Od godziny 18.00 do 24.00 czekamy na nocnych pasjonatów techniki, kultury i dobrej rozrywki.  

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Warszawy

Otwarte od 18:00 do 1:00 w nocy. Ostatnie wejście o 00:30.

Nocne zwiedzanie Muzeum WarszawyZwiedzanie wystawy „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Warszawskiej Pragi

Otwarte od 18:00 do 24:00. Ostatnie wejście o 23:30.

Zwiedzanie Muzeum Warszawskiej PragiOtwarcie wystawy „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”SPACER: Kultowe zakłady rzemieślnicze Saskiej Kępy (godz. 15:00)

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Woli

Otwarte od 18:00 do 24:00. Ostatnie wejście o 23:30.

Zwiedzanie wystawy „Niech płyną. Inne rzeki Warszawy”Warsztaty na wystawie „Niech płyną. Inne rzeki Warszawy”

Noc Muzeów 2022 w Centrum Interpretacji Zabytku

Otwarte od 18:00 do 24:00. Ostatnie wejście o 23:30.

REKLAMA

Historia odbudowy Starego Miasta

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Drukarstwa 

Otwarte od 18:00 do 24:00. Ostatnie wejście o 23:30.

Zwiedzanie dawnej Oficyny Drukarskiej

Noc Muzeów 2022 w Muzeum – MIEJSCE PAMIĘCI PALMIRY

Otwarte od 12:00 do 20:00. Ostatnie wejście o 19:30.

Zwiedzanie i pokazy filmów dokumentalnych

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

W sobotę, 14 maja, drzwi Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie będą otwarte dla zwiedzających od godz. 19.00 do 1.00. Wstęp wolny!

Nocne zwiedzanie domu urodzenia uczonej to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć to, co w świetle dziennym umyka. Tym razem hasłem przewodnim jest Radium Queen – Królowa Radu! W maju 1921 roku Maria Skłodowska-Curie rozpoczęła swoją pierwszą podróż do Stanów Zjednoczonych, gdzie podejmowana była po królewsku.

W Noc Muzeów rozpoczynamy podróż w czasie, śladem noblistki w Ameryce. Już niebawem powiemy więcej.

Ładujcie baterie, wysypiajcie się na zapas i kumulujcie siły na tę jedyną i wyjątkową Noc Muzeów!

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Pałacu w Wilanowie

Program Nocy Muzeów w Muzeum Pałacu w Wilanowie

 • godz. 18:00 – „ Between Mnemosyne and Terpsychore” – przedstawienie taneczne powstałe w ramach projektu łączącego miejsca dziedzictwa europejskiego, współczesny taniec oraz edukację młodzieży. Przygotowany w takcie warsztatów tanecznych pokaz wyraża refleksję na temat pojęć takich jak pamięć, ciało, zmysły. Inspiracją dla choreografii były wnętrza pałacu z XVII i XVIII w. W spektaklu wystąpią uczniowie L.O. im. Batalionu Zośka w Warszawie. Autorką choreografii jest Monika Pozek z organizacji Meet Share Dance – Ogród Różany.
 • godz. 18:00 – 23:00 (wejście do 22:30) – Zwiedzanie pałacu – Apartamenty Królewskie na parterze rezydencji wilanowskiej..
 • godz. 18:00 – 21.00 (wejście do 20:30) – Zwiedzanie parku.
 • godz. 21:00 – „Nie kochać w taką noc to grzech” – widowisko muzyczne w wykonaniu uczestniczek projektu edukacyjno-charytatywnego Debiutantki. Pokaz mody lat 20. XX w. z udziałem Stanisława Janickiego – dziedziniec główny.
 • godz. 21:30, 22:00, 22:30 i 23:00 – Pokazy mappingów – dziedziniec główny
REKLAMA

Noc Muzeów 2022 w Żydowskim Instytucie Historycznym

 • Wydarzenie jest bezpłatne, liczba miejsc ograniczona.
 • Obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez formularz na stronie https://www.jhi.pl/nocmuzeow
 • Wysłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z potwierdzeniem uczestnictwa.
 • Zwiedzanie w godz. 19:00 – 24:00

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Azji i Pacyfiku

 • godz. 18:10 – Oprowadzanie z przewodnikiem dla dzieci, wystawa „Muzeum? A po co?
 • godz. 18:30 – 19:30 – Spotkanie z podróżniczką Anitą Pogorzelską, temat: „Ludzie drzew, czyli ostatni kanibale z Papui Zachodniej”
 • godz. 19:30 – Oprowadzanie kuratorskie, wystawa „Muzeum? A po co?
 • godz. 20:00 – Oprowadzanie kuratorskie, wystawa „Strefa Dźwięków”
 • godz. 20:30 – Oprowadzanie w j. angielskim, wystawa „Muzeum? A po co?
 • godz. 21:00 – Pokaz sztuki Teakwondo (Akademia Taekwondo Jaguar)
 • godz. 22:00 – Oprowadzanie w j. ukraińskim, wystawa „Muzeum? A po co?
 • godz. 23:00 – 1:00 – Swobodne zwiedzanie.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Niepodległości w Warszawie

 • godz. 19:30. Warsztaty ,,Jak powstaje książka”, prowadzenie Piotr Maroński;
 • godz. 20.00. Dawna muzyka w młodym wykonaniu. Koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, opieka artystyczna dr. hab. Stanisław Halat, prowadzenie Michał Rybak;
 • godz. 21.00. „Z modą przez wieki, opowieść o historycznych strojach polskich od XVIII do XX w.” – prezentacja grupy rekonstrukcyjnej ,,Spacery Pań Warszawskich”, prowadzenie Gabriela Krysińska, Wanda Kułakowska i Zuzanna Grudzińska.

Noc Muzeów 2022 w Cytadeli

 • godz. 19:00 – 22:30 – Obozowisko Grupy Historycznej Niepodległość 1863 na dziedzińcu;
 • godz. 19:00 i 21:30 – Kuratorskie oprowadzanie po wystawach;
 • godz. 20:00 – Prezentacja nowych obiektów związanych z powstaniem 1863 roku na wystawie stałej Więźniowie X Pawilonu (sala audiowizualna im. Karola Beyera);
 • godz. 21:00 i 22:00. Pokaz filmu „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka zorganizowany we współpracy z Urzędem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Po filmie będzie można spotkać się z jego twórcami.  (sala audiowizualna im. Karola Beyera).

Noc Muzeów 2022 w Pałacu Kultury i Nauki

Wejściówki będą do odebrania w Biurze Marketingu Miasta na ul. Senatorskiej 36 (wejście od strony Ambasady Belgii) w dniach 6,9 i 12 maja w godz. 09:00 – 15:30 oraz 10 i 11 maja od 09:00 do 17:30.

REKLAMA

Na miejscu zadzwoń pod numer: 22 443 32 07; 22 44 33 205.

Bez Twojej pomocy nie będziemy mogli dalej popularyzować historii! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Więzienia Pawiak i Mauzoleum Walki i Męczeństwa 

 • godz. 19:00 – 1:00 (ostatnie wejście o godz. 00.30)Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Więzienia Pawiak i Mauzoleum Walki i Męczeństwa.
 • godz. 19:00 – Muzeum Więzienia Pawiak– Powitanie i przedstawienie programu „Nocy Muzeów”19.00 – Mauzoleum Walki i Męczeństwa– Inscenizacja rekonstruktorska 20.00 – 20.30 – Muzeum Więzienia Pawiak– Wprowadzenie historyczne– Muzyczna impresja artystyczna pt.: „TEMU, KTÓRY PRZYJDZIE – czyli NOC z dedykacją w 100 rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego”– Inscenizacja rekonstruktorska.
 • godz. 20:00 – 20:30 – Mauzoleum Walki i Męczeństwa – Inscenizacja rekonstruktorska.
 • godz. 21:00 – 21:30 – Muzeum Więzienia Pawiak– Wprowadzenie historyczne– Muzyczna impresja artystyczna pt.: „TEMU, KTÓRY PRZYJDZIE – czyli NOC z dedykacją w 100 rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego”.
 • godz. 21.00 – 21.30 – Mauzoleum Walki i Męczeństwa – Inscenizacja rekonstruktorska.
 • godz. 22:00 – 22:30 Muzeum Więzienia Pawiak– Wprowadzenie historyczne– Muzyczna impresja artystyczna pt.: „TEMU, KTÓRY PRZYJDZIE – czyli NOC z dedykacją w 100 rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego” – program udostępniony streamingowo na facebooku Muzeum Niepodległości w Warszawie.– Inscenizacja rekonstruktorska.
 • godz. 22:00 – 22:30 – Mauzoleum Walki i Męczeństwa – Inscenizacja rekonstruktorska.
 • godz. 23:00 – 23:30 Muzeum Więzienia Pawiak– Wprowadzenie historyczne– Muzyczna impresja artystyczna pt.: „TEMU, KTÓRY PRZYJDZIE – czyli NOC z dedykacją w 100 rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego”.
 • godz. 00:00 – 00:30 Muzeum Więzienia Pawiak– Wprowadzenie historyczne– Muzyczna impresja artystyczna pt.: „TEMU, KTÓRY PRZYJDZIE – czyli NOC z dedykacją w 100 rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego”– Inscenizacja rekonstruktorska.

Zwiedzanie w godz. 19:00 – 01:00 (ostatnie wejście o godz. 00.30)

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji będzie otwarte do 24:00. Ostatnie wejście o 23:30.

Liczba miejsc ograniczona, dlatego zarezerwuj miejsce.

Bilety do pobrania tydzień przed wydarzeniem.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Wojska Polskiego

Noc Muzeum w Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się w siedzibie głównej Muzeum Wojska Polskiego, kontynuacja od godz. 18:00 w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej - oddziale Muzeum Wojska Polskiego w Forcie "Czerniaków".

Program wydarzeń w Muzeum Wojska Polskiego

 • godz. 12:00 – 19:00 – Otwarcie wystaw stałych i okolicznościowych.Szczególnie polecamy najnowszą wystawę „Od wojny do pokoju. Rok 1921”Na salach pojawią się rekonstruktorzy w strojach historycznych z różnych epok.Zapraszamy do wspólnych fotografii!
 • godz. 12:00 – 19:00 – Otwarte dla zwiedzających zostaną eksponaty: samolot JAK-40, samolot transportowy AN-26
 • godz. 13:00 – 14:00 – Pokaz dynamiczny samochodu pancernego „Kubuś”
 • godz. 13:00 – 18:00– Układanie Puzzli o tematyce historycznej w namiocie na dziedzińcu.– Układanie klocków COBI o tematyce historycznej w namiocie na dziedzińcu.– Prezentacja najnowszych efektów prac konserwatorskich w namiocie na dziedzińcu.

Noc Muzeów 2022 w Instytucie Polonika

 • godz. 15:00–19:00 – Gry i zabawy z animatorami
 • godz. 15:00–16:00 – „Polo i Nika” – pokaz filmów animowanych
 • godz. 16:15–17:15 – „Polo i Nika” – pokaz filmów animowanych
 • godz. 17:45–18:45 – Poznajmy się… Instytut Polonika
 • godz. 19:00–20:00 – Polskie ślady na wschodnich ziemiach dawnej Rzeczypospolitej

Boc Muzeów 2022 - Radiostacja Babice

W godzinach 18:00, 19:00, 20:00 i 21:00 będziecie mogli wybrać się na krótką trasę (45 minut)W godzinach 18:00 i 20:00 będzie to trasa długa (2 godziny)

 • Zapraszamy młodzież oraz dorosłych.
 • Liczba miejsc w grupie: 15 osób (W uzasadnionych przypadkach Organizator może dopuścić do udziału w spacerze większą liczbę osób.)
 • Wydarzenie jest całkowicie darmowe.

Start zwiedzania ze skrzyżowania ulicy Leskiego z ulicą Radiową

Noc Muzeów 2022 w Stacja Muzeum

W programie Noc Muzeów 2022 w Stacja Muzeum:

 • 19:00 – 01:00 – prezentacja wystaw stałych i czasowych
 • 19:00 – 01:00 – udostępnienie do zwiedzania wnętrz wagonów: artyleryjskiego, pocztowego, motorowego, dwuosiowego wagonu pasażerskiego typu BCi-29 oraz pługa odśnieżnego
 • 19:00 – 01:00 – WARS wita Was – stoisko kulinarne zorganizowane przez firmę WARS.

Dodatkowe atrakcje:

 • Prezentacja pojazdów skansenu kolejowego. Specjalnie na tę noc skansen i znajdujące się w nim pojazdy „ożyją” dzięki wytwornicom dymu i specjalnemu oświetleniu.
 • Gry fabularne i planszowe inspirowane tematyką kolejowo-historyczną. (EW51)
 • Kryminalna kolej – opowieść o mrocznej stronie kolei. Zbrodniarze, przemytnicy, oszuści, kasiarze i zwykli złodzieje – nikogo nie pominiemy.
 • Polskie koleje – Slajdowisko poświęcone ciekawym miejscom związanym z koleją na ziemiach polskich.
 • Warszawskie Metro – prezentacja zorganizowana przez grupę „Zrobotyzowani”.
 • Spotkanie z maszynistą i konduktorem w SN52
 • Prezentacja spalinowego szynobusu Kolei Mazowieckich.
 • Konkursy i quizy z nagrodami.
 • Kino na Stacji.  Pokaz Kolejowych Kronik Filmowych.
 • Koncert zespołu Oranżada Once Upon a Train – instrumentalna podróż kolejowa po linii otwockiej.
 • Koncert orkiestry dętej OSP Karczew.

Noc Muzeów 2022 z Teatrem Lalek Guliwer

 • Start: 18:30
 • Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.(W celu uczestnictwa w spacerze wystarczy przyjść do Teatru, nie obowiązują zapisy.)
 • Czas trwania spaceru to ok 30 minut.
 • Każdy spacer po teatrze odbywa się dla max 30 osobowej grupy.
 • Spacery trwają od godziny 18:30 do 23:00.

Podwarszawskie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Czym jest Noc Muzeów zapewne nikomu wyjaśniać nie trzeba, ale i tak pokusimy się o streszczenie idei: to świetna okazja do spędzenia sobotniego wieczoru w nowoczesnym gmachu i rodzinnym domu Piłsudskich. Muzeum po raz kolejny dołącza do ogólnopolskiej akcji, oferując zwiedzającym bezpłatne atrakcje. A będzie z czego wybierać: zwykle niedostępny dla publiczności magazyn zbiorów, klimatyczny dworek „Milusin” pośród rozkwitającej wiosennie bujnej roślinności, wielokrotnie nagradza wystawa stała oraz uruchomienie pierwszego portalu o Bronisławie Piłsudskim i koncert!

W podziemnym „skarbcu” – zwiedzanie magazynu zbiorów

Z okazji Nocy Muzeów nadarza się wyjątkowa okazja do zajrzenia za muzealne kulisy, która nie prędko się powtórzy. Będzie można dołączyć do ekskluzywnego grona osób, które obejrzą to, co zwykle dla zwiedzających niedostępne – nowoczesny, umieszczony głęboko pod ziemią magazyn zbiorów muzealnych! O ukrytych w nim „skarbach” opowiedzą pracownicy Działu Zbiorów, dbający na co dzień o te bezcenne obiekty. Bezpłatne wejściówki są limitowane, a zwiedzanie odbywać się będzie z przewodnikiem (miejsce zbiórki grupy: hol główny obok windy, czas zwiedzania: ok. 45 minut, liczba miejsc w grupie ograniczona).

U Piłsudskich w „Milusinie” – zwiedzanie dworku i ogrodu historycznego

Zaczęliśmy od „skarbów” skrywanych pod ziemią, ale oczywiście zabytkiem o szczególnej wartości historycznej i najcenniejszą pamiątką materialną po Marszałku jest Dworek „Milusin”. Odtworzony z dbałością o najdrobniejsze detale, posadowiony pośród licznych drzew i majowo zieleniącej się roślinności, dom rodzinny Piłsudskich przybliży atmosferę i codzienne życie Marszałka i jego bliskich. Bezpłatne wejściówki są limitowane, a zwiedzanie odbywać się będzie z przewodnikiem (miejsce zbiórki grupy: hol główny przy szatni, czas zwiedzania: ok. 50 minut, liczba miejsc w grupie ograniczona).

„Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” – zwiedzanie wystawy stałej

Ekspozycja prezentuje nie tylko biografię jej głównego bohatera, ale także epokę, w której żył. Należy jednak zaznaczyć, że narracja sięga aż po czasy współczesne, co najlepiej pokazuje jak wciąż cenne jest dziedzictwo Marszałka. Doceniana jest również sama dwupoziomowa wystawa, w której nie brakuje wyjątkowych obiektów muzealnych i multimedialnych rozwiązań. Nowoczesna wystawa została wielokrotnie wyróżniona i nagrodzona w międzynarodowych konkursach. Podczas samodzielnego zwiedzania (bez przewodnika) i poznawania kolejnych losów Marszałka, będzie można skonfrontować oceny jury z własnym odczuciem (obowiązują bezpłatne wejściówki, liczba miejsc ograniczona, czas zwiedzania: ok. 120 minut).

POLECAMY

Jesteśmy darmowym portalem, którego utrzymanie dużo kosztuje. Jako medium niezależne pozyskujemy środki na nasze utrzymanie od reklamodawców lub Czytelników. Nie prosimy o wiele - gdyby każda czytająca nas Osoba podarowała nam 10 zł, to starczyłoby to nam na rok bardzo wytężonej działalności i nowych inicjatyw. Okazuje się jednak, że do tej pory wsparło nas zaledwie 0,0002% naszych Czytelników. Dowiedz się, jak możesz nam pomóc!

Uruchomienie portalu o Bronisławie Piłsudskim (g. 17.15)

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku można także odpocząć, do czego zachęcają wygodne fotele komfortowego Saloniku muzealnego. Właśnie w tej klimatycznej przestrzeni odbędą się dwie nie wymagające rezerwacji i wejściówek, towarzyszące Nocy Muzeów, atrakcje. Jedną z nich będzie symboliczne uruchomienie portalu o Bronisławie Piłsudskim. Choć życiorys i dokonania Bronisława były nie mniej fascynujące niż jego młodszego brata, to przez dekady pozostawał w cieniu Józefa. Dlaczego jeden z braci Piłsudskich żył na krańcach Dalekiego Wschodu, prowadził badania i próbował uchronić od zapomnienia kulturę i język plemion Ajnów i Nichwów? Dlaczego Bronisława nazwano „Królem Ajnów” i czy układano dla niego pieśni? A może do dziś w Japonii żyją przedstawiciele rodziny Józefa Piłsudskiego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz ciekawostki o tym niezwykłym człowieku znajdziecie na naszym nowym portalu. Oficjalna premiera o godzinie 17.15, a uświetni ją swoją obecnością Ambasador Cesarstwa Japonii w Polsce, JE Akio Miyajima.

Recital fortepianowy Łucji Wróblewskiej (g. 19.30)

Nieco później, w Saloniku, rozpocznie się druga z niebiletowanych niespodzianek, czyli recital fortepianowy Łucji Wróblewskiej. Muzealna strefa relaksu pełna miłych dla ucha dźwięków to propozycja idealna na odpoczynek pomiędzy zwiedzaniem kolejnych części kompleksu. Podczas czterdziestominutowego występu uczennicy Prywatnej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Sulejówku wybrzmi:

Preludium i fuga gis-moll t.I DWK, Jan Sebastian Bach

Sonata C-dur op. 53 cz. I „waldsteinowska”, Ludwig van Beethoven

Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 Etiuda cis-moll op. 10 nr 4 Ballada As-dur op. 47, Fryderyk Chopin

NOC MUZEÓW z Piłsudskim: 14 maja (sobota), g. 17.00 – 22.00, Aleja Piłsudskiego 29, Sulejówek.

Bezpłatne bilety wstępu dostępne internetowo i stacjonarnie. W obu pulach liczba biletów jest ograniczona - wyczerpanie wejściówek z jednej puli nie oznacza braku w drugiej. Dystrybucja internetowa od poniedziałku 9 maja godz. 10.00 na stronie www.muzeumpilsudski.pl. Bilety stacjonarne będą dostępne w kasach wyłącznie w dniu wydarzenia od g. 17:00 (brak możliwości wcześniejszej rezerwacji). Na każde wydarzenie obowiązuje osobna bezpłatna wejściówka (poza uruchomieniem portalu i koncert, na które wstęp jest wolny). W takcie wydarzenia będzie także czynna muzealna restauracja „Adelcia” (na parterze holu głównego).

We wcześniejszych godzinach (do 16.00) możliwe zwiedzanie muzeum w ramach regularnej oferty.

Propozycje dojazdu: SKM linii S2 z Warszawy Śródmieście (23 minuty) lub autobusem linii 173 z Dworca Wschodniego. Parking znajduje się u zbiegu alei Józefa Piłsudskiego i ulicy Jana Matejki.

Muzeum Getta Warszawskiego

Noc Muzeów z Muzeum Getta Warszawskiego: Spacer śladami getta warszawskiego – małe getto

Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na spacer miejski śladami małego getta organizowany w ramach Nocy Muzeów 2022.

Południowa część getta warszawskiego, tzw. małe getto, prawie w całości została wyłączona z dzielnicy zamkniętej latem 1942 roku po wielkiej akcji likwidacyjnej. Na tym terenie wciąż stoją ostańce – przedwojenne budynki, które stały się świadkami i uczestnikami życia getta. Te niszczejące budowle często pamiętają też przedwojenną żydowską Warszawę. Na terenie byłego małego getta znajdziemy również zachowane mury zamkniętej żydowskiej dzielnicy, stare ulice, których przebieg zmienił się nieco po wojnie.

W czasie spaceru po małym getcie odnajdziemy takie wyspy pamięci i wsłuchamy się w ich opowieści o czasach wojny i Zagłady, ale też o przedwojennej Warszawie. Niektóre z budynków, zachowanych na terenie dzielnicy, są w złym stanie, a ich dalsze losy są niepewne – teren po getcie jest prężnie modernizowany.

Co zobaczymy w trakcie spaceru?

 • kilka fragmentów zachowanych murów getta, w tym też taki, który nie jest oznakowany, ale przetrwał wojnę;
 • dawny Szpital dla Dzieci im. Bersohnów i Baumanów, który nieprzerwanie działał w getcie i do którego trafiały dzieci z zamkniętej dzielnicy;
 • nowe rozwiązania architektoniczne, w których używa się ostańców z terenu byłego getta;
 • fragment synagogi Icchaka Meira Altera, cadyka z Góry Kalwarii, która w czasie wojny znajdowała się na granicy getta;
 • słynną kamienicę pod Żaglowcem na Siennej;
 • budynek, w którym mieściła się jedyna legalnie działająca uczelnia w getcie;
 • kamienicę, w której urodził się i mieszkał przed wojną kompozytor Mieczysław Wajnberg;
 • jeden z najnowszych murali poświęconych żydowskiej Warszawie – na tyłach przedwojennej kamienicy;
 • i wiele innych ciekawych miejsc.

Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego. Jest historyczką i antropolożką, przewodniczką miejską. Pisze doktorat o emigracji żydowskiej do Birobidżanu, zajmuje się zagadnieniami pamięci i polityki historycznej. Prowadzi bloga „Warszawa na pamięć” (@warsaw.to.remember) na Instagramie.

Kiedy? – 14 maja (sobota), 18:00

Gdzie? – dziedziniec dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów (ul. Sienna 60/Śliska 51)

Spacer potrwa ok. 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatne  

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
59
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-1-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone