Autor: Redakcja
Tagi: Wydarzenia, Muzea i instytucje kultury, Polska, Śląsk
Pierwsza publikacja: 2022-05-06 07:43, aktualizacja: 2022-05-19 15:43
Licencja: wolna licencja

Noc Muzeów 2022 w Rybniku. Co w programie?

Tegoroczna Noc Muzeów w Rybniku odbędzie się 20 maja 2022 roku. Atrakcje zapewni Muzeum im. o. Emila Drobnego. Początek wydarzenia o godz. 17.45.
REKLAMA
mat. pras.

Podstawowe informacje i główne atrakcje

Uwaga! Tegoroczna Noc Muzeów została zaplanowana na 20 maja.

Noc Muzeów 2022 – Rybnik

Tegoroczny program inspirowany jest wystawą Kajko i Kokosz uczą archeologii – to porównanie dwóch światów: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych w kadrach komiksów Janusza Christy. Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał nas do świata słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki - kurator, marszand i znawca komiksu polskiego. Współpraca: Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy.

Dla młodszych i starszych warsztaty prowadzone przez członków Asocjacji Komiksu z Torunia- artystką prowadzącą będzie Kaja Zvyrke Jóźwińska- zabawa dla młodszych i starszych pt. Stwórz sobie wiedźmina. Zapraszamy również na spotkanie z Michałem Siromskim – opowie o tym skąd się wzięło pojęcie fantasy wraz z historią gatunku, ciekawostkami odnośnie postaci i ich twórców. Informacje o wydawnictwach komiksowych za granicą, adaptacjach filmowych.

Muzyczny aspekt tegorocznej Nocy zapewni zespół Daj ognia grając folkowo pod nogę i ku zadumie , przeplatając tradycje Polski i Skandynawii na własną anachroniczną modłę.

Polski Instytut Rekonstrukcji Historycznej zaprezentuje  rekonstrukcje średniowiecznych strojów oraz obóz wojów z epoki . Zapewnią również średniowieczne rozrywki m.in. kuglarzy.

W klimat epoki wprowadzi nas  pokaz filmowy, zapewnią też smaczny aczkolwiek nieco siermiężny posiłek epoki średniowiecza.

Późną nocą  wrócimy do XXI wieku oglądając występ Kabaretu FiFa RaFa czyli Oli i Mateusza Kwiatkowskich - w duecie na estradzie i w życiu, dlatego ich występy to mieszanka wybuchowa doświadczenia scenicznego i autentycznego uczucia. Kopalnią pomysłów jest dla nich codzienność, zatem w prezentowanym repertuarze pojawiają się nie tylko żarty słowne, ale również obyczajowe i sytuacyjne.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 59
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-1-5
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy