Noc Muzeów 2023 – Tychy: program, lista muzeów

opublikowano: 2022-11-06 19:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zbliża się Noc Muzeów 2023! Tychy także szykują się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały tutejsze instytucje kultury!
REKLAMA

Zobacz także:

Noc Muzeów 2023 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Noc Muzeów Tychy 2023: termin

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów odbędzie się 13 maja.

Już w sobotę, 13 maja 2023 roku, wielkie święto muzealników i ich przyjaciół – wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Także i Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze swoim oddziałem, Tyską Galerią Sportu, przygotowało pięć propozycji, zapraszając na tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów.

Podróż do lat 1939–1945 przypominająca losy mieszkanek i mieszkańców Czułowa – najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów, wędrówka poświęcona początkom wznoszenia nowego miasta, a także pokaz unikatowych filmów i fotografii sportowych z lat 50., 60. i 70. XX wieku z Tychami w roli głównej oraz zwiedzanie wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu, a dla najmłodszych warsztaty z inspiracji czułowską Fabryką Celulozy i Papieru, to tematy tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów.

Jako wprowadzenie do tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów, proponujemy wędrówkę poświęconą początkom wznoszenia nowego miasta. Uczestniczki i uczestnicy spaceru architektonicznego „Unikatowe osiedle A – podróż w czasie do lat 50.” wraz z Mateuszem Miłoniem poznają historię, architekturę i akcenty plastyczne osiedla A w Tychach.

Tym, którzy chcą cofnąć się do lat 1939–1945 oraz przypomnieć losy mieszkanek i mieszkańców Czułowa – najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów – proponujemy oprowadzania z Gabrielem Pierończykiem podczas finisażu wystawy „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”. Pokazujemy ich życie codzienne podczas niełatwej wojennej rzeczywistości, której na każdym kroku towarzyszył znak orła ze swastyką. Prezentowane są też wątki związane z osobami, które spędziły tu moment swojego życia. Pojawiają się także kwestie dotyczące Fabryki Celulozy i Papieru, działań zbrojnych w styczniu 1945 roku i tych pofrontowych. Tytułowe „chacharskie mundury” dotyczą wszystkich żołnierzy służących w niemieckim wojsku, których losy w tamtym czasie były związane właśnie z Czułowem. Mimo upływu 78 lat od zakończenia II wojny światowej pamięć o tragicznych wydarzeniach z 1945 roku jest nadal żywa wśród lokalnej społeczności – do dziś można napotkać w Czułowie ślady działań wojennych. To wielka historia w skali mikro, bo II wojna światowa to nie tylko przełomowe bitwy, ale głównie drobne epizody o znacznym wpływie na życie zwyczajnych osób.

Wystawie towarzyszy warsztatowa propozycja z inspiracji czułowską Fabryką Celulozy i Papieru. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów dla dzieci i młodzieży „Na co komu papier?” znajdą odpowiedzi m. in. na pytania: Czym jest papier i jak powstaje? Jakie formy może przybrać? Po co nam wielkie maszyny do jego produkcji? I dlaczego do jego wytworzenia potrzebna jest woda? Natomiast w części warsztatowej wraz z Natalią Sitko i Agatą Berger-Połomską wytworzą swój własny dekoracyjny arkusz papieru i dowiedzą się o szczegółach jego powstawania.

REKLAMA

Coś dla siebie znajdą również miłośniczki i miłośnicy tyskiego sportu. Przed nimi „Ci wspaniali tyszanie w swych szalejących pojazdach”, czyli pokaz unikatowych filmów i fotografii sportowych z lat 50., 60. i 70. XX wieku z Tychami w roli głównej. To wyjątkowa szansa, aby obejrzeć nagrany amatorską kamerą filmowy zapis z rozegranych w 1963 roku na tyskich ulicach mistrzostw Polski w wyścigach samochodów i motocykli oraz zawodów kolarskich. A potem, żelazny punkt programu każdej Tyskiej Nocy Muzeów, czyli zwiedzanie z przewodnikiem multimedialnej wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”.

Zapowiada się więc Tyska Noc Muzeów pełna różnorodnych wrażeń!

Szczegółowy program Tyskiej Nocy Muzeów 2023:

  • Spacer architektoniczny „Unikatowe osiedle A – podróż w czasie do lat 50.”

13 maja 2023 (sobota), godz. 16.00–17.30 miejsce zbiórki: ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy

prowadzi: Mateusz Miłoń

zapisy: 887 450 212 (także SMSem)

wstęp wolny

więcej o wydarzeniu znajdziecie TU!

  • Oprowadzania z Gabrielem Pierończykiem podczas finisażu wystawy „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”

13 maja 2023 (sobota),

godz. 18.00–21.00

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy

zapisy: 887 450 212 (także SMSem), 

wstęp wolny

więcej o wydarzeniu znajdziecie TU!

  • Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Na co komu papier?”

 13 maja 2023 (sobota),

godz. 18.00–19.30,

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy

prowadzą: Natalia Sitko i Agata Berger-Połomska

zapisy: 887 450 212 (także SMSem),

wstęp wolny

Więcej o wydarzeniu znajdziecie TU!

  • „Ci wspaniali tyszanie w swych szalejących pojazdach” – pokaz multimedialny wyjątkowych filmów i fotografii sportowych z lat 50., 60. i 70. XX wieku

13 maja 2023 (sobota),

godz. 20.00–21.00

miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy

prowadzi: Piotr Zawadzki

zapisy: 515 717 430 (także SMSem),

wstęp wolny

więcej o wydarzeniu znajdziecie TU!

Więcej informacji o Tyskiej Nocy Muzeów 2023 znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

Opracowanie i kontakt: Agnieszka Woszczyńska kierownik Działu Edukacji i Promocji tel. 32 327 18 21 wew. 25 tel. kom. 880 756 789 mail: a.woszczynska @ muzeum.tychy.pl

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast/ instytucji.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone