Noc Muzeów 2024 – Białystok: program, lista muzeów

opublikowano: 2023-05-15 09:12
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zbliża się Noc Muzeów 2024! Białystok także szykuje się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały tutejsze instytucje kultury!
REKLAMA

Noc Muzeów 2024 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Zobacz także:

Noc Muzeów 2024: termin

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada w sobotę 18 maja, tego też dnia odbędzie się Noc Muzeów.

Noc Muzeów 2024 w Białymstoku: Program

NOC MUZEÓW 2024 W MUZEUM PODLASKIM W BIAŁYMSTOKU

RATUSZ w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

 • GODZ. 18.00-24.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH I CZASOWYCH

GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO

Przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII do 2 poł. XIX wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy fascynującego Stanisława Ignacego Witkiewicza.

LEON WYCZÓŁKOWSKI. WIECZNY ZACHWYT

Niezwykła ekspozycja prezentująca około 150 prac: obrazy, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

NA KRAŃCACH… TOŻSAMOŚĆ MIEJSCA

Wystawa Małgorzaty Wróbel-Kruczenkow

Niektóre obrazy artystki wywołują nostalgię, inne silne emocje. Technika impasto nadaje jej pracom dynamiki i ekspresji, a jednocześnie pozwala zachować pewną tajemniczość. Malarka nawiązuje do tradycji polskiej i światowej sztuki XX wieku, ale nie naśladuje jej bezkrytycznie. Znajdujemy tu echa Jana Cybisa czy Tatarczyka, ale także Pollocka, Rothko i de Kooninga.

 • GODZ. 18.00-24.00 – ŁĄKA WYCZÓŁA

Otwarte warsztaty dla wszystkich miłośników sztuki i twórców, podczas których stworzymy wspólne dzieło, inspirując się pracami Leona Wyczółkowskiego

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

 • GODZ. 18.00-22.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH I CZASOWYCH
 • GODZ. 18.00 – wernisaż wystawy „Baśnie Słowian” Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem „Wilczym Okiem”. 
 • Inspiracją artysty są słowiańskie baśnie oraz dawne wierzenia. Wernisaż otworzy gawęda Sławomira Wilczyńskiego o czasach wczesnego średniowiecza oraz pokaz bractwa historycznego Winland. Podczas prezentacji grupy rekonstrukcyjnej usłyszymy charakterystyczny słowiański śpiew opowiadający o tych czasach. Ponadto podczas wernisażu Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego odwiedzą postacie ze zdjęć prezentowanych na wystawie. 
 • GODZ. 20.00 – Oprowadzanie po wystawie stałej Alfons Karny. Opus vitaeWystawa stała Alfons Karny. Opus vitae przedstawia życie i dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Możemy tu podziwiać między innymi Galerię Wielkich Polaków, kolekcję masek pośmiertnych czy słynną rzeźbę Skakanka. Zobaczymy również meble, obrazy, monety i archiwalia ilustrujące biografię artysty. 
REKLAMA

MUZEUM HISTORYCZNE w Białymstoku, ul. Warszawska 37

 • GODZ. 18.00-24.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH I CZASOWYCH

Podczas Nocy Muzeów można będzie poznać Białystok w okresie jego największego rozkwitu. Obejrzymy widowisko multimedialne

Wersal Północy wśród dźwięków i światełna makiecie barokowego Białegostoku. Potem przeniesiemy się w czasie do XX wieku i zwiedzimy ekspozycję w białostockiej kamienicy, by zobaczyć, jak na początku tego stulecia mieszkali bogaci białostoczanie. Obejrzymy też makietę słynnego Hotelu „Ritz”, którego na próżno szukać na współczesnych planach miasta. 

W BIAŁOSTOCKIEJ KAMIENICY 

Ekspozycja odtwarzająca wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX/XX w.

ODZYSKANA HISTORIA. HOTEL RITZ 

Makieta legendarnego, niegdyś najświetniejszego hotelu w mieście.

BIAŁYSTOK – MAKIETA BAROKOWEGO MIASTA 

Widowisko multimedialne Wersal Północy wśród dźwięków i świateł. Prezentacje będą odbywać się co pół godziny od godz. 18.00.

OPÓR 1863. PODLASIE W POWSTANIU STYCZNIOWYM 

Wystawa powstała z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Prezentuje udział mieszkańców Podlasia w zrywie niepodległościowym.

GODZ. 18.00–19.00 – Spotkanie Klubu Młodego Historyka

Podczas Nocy Muzeów podsumujemy wszystkie spotkania Klubu Młodego Historyka. Obejrzymy pokaz zdjęć, by przypomnieć sobie nasze wspólne przygody i będziemy snuć plany na przyszłość. W uroczystej atmosferze uczestnicy Klubu Młodego Historyka otrzymają certyfikaty. Na spotkanie zapraszamy Klubowiczów oraz ich bliskich.

GODZ. 19.00-22.00 – Zagraj z Powstaniem!

Otwieramy drzwi do muzealnej sali gier! Odkryj wyjątkowe gry towarzyszące wystawie przygotowanej z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W naszej sali gier znajdziecie również łamigłówki dotyczące innych wstaw, które prezentowane są w Muzeum Historycznym. Kto podejmie to wyzwanie? Startujemy o 19.00. Czekamy na Was!

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, ul. Pałacowa 2

 • GODZ. 18.00–22.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH I CZASOWYCH
 • GODZ. 18.00 – wernisaż wystawy Mateusza Karolczuka Theatrum od maryonetków
 • Siedemnaste i osiemnaste stulecie to złoty okres w rozwoju sztuk scenicznych w ramach magnackiego i królewskiego mecenatu. Oprócz spektakularnych spektakli muzycznych czy występów baletowych ciekawym zjawiskiem były przedstawienia teatru marionetkowego. Autorski projekt Mateusza Karolczuka jest próbą twórczej reinterpretacji założeń salonowego teatru marionetkowego istniejącego w XVIII wieku w murach białostockiego pałacu Branickich. O lalkowych zamiłowaniach hetmanostwa wiemy niewiele, a wzmianki o jego istnieniu znamy jedynie z kart archiwalnych dokumentów. Inwentarz dóbr pałacowych z 1772 roku wskazuje na istnienie Theatrum od Maryonetków wraz z 22 lalkami w jednej z pałacowych garderób.
REKLAMA
 • GODZ. 20.00 – spacer z przewodnikiem po zabytkowym parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Grupa wyrusza spod budynku Muzeum.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1

 • GODZ. 18.00–24.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH

Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu należą do największych w Polsce kolekcji sztuki cerkiewnej datowanej od XVI do XX wieku. Tworzy je ponad tysiąc sześćset różnorodnych zabytków: fresków, ikon na desce oraz wizerunków i krzyży wykonanych w technikach metaloplastycznych. Tematem przewodnim Nocy Muzeów są najcenniejsze w zbiorach placówki relikty XVI-wiecznej polichromii z cerkwi Zwiastowania NMP w monasterze supraskim.

 • GODZ. 19.00 – rodzinne warsztaty Malarze fresków. Działania plastyczne na wielkim formacie inspirowane freskami supraskimi. Na zakończenie wspólnie ułożymy puzzle na ekspozycji Muzeum Ikon w Supraślu.
 • Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 509 336 829.
 • GODZ. 22.30 – Freski supraskie – konteksty historyczne i artystyczne – spotkanie na ekspozycji w nowo zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej.
 • Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 509 336 829.

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2

 • GODZ. 18.00-24.00 – ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE ORAZ ZWIEDZANIE GRUPOWE Z PRZEWODNIKIEM WIELKIEJ SYNAGOGI I WYSTAWY TYKOCIN W NURCIE HISTORII
 • GODZ. 19.00 – wernisaż wystawy Chasydzki szlak w obiektywie Joanny Sidorowicz

Wystawa eksponowana w babińcach Wielkiej Synagogi to ponad 60 fotografii Joanny Sidorowicz ukazujących pielgrzymki Chasydów do miejsc, gdzie zostali pochowani ich przodkowie, cadykowie, do miejsc ich korzeni, takich jak Lelów, Leżajsk, Radomsko, Nowy Sącz…

 • GODZ. 20.30 – koncert NIGUNIM
 • Podczas Nocy Muzeów w Wielkiej Synagodze odbędzie się koncert w ramach Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner. Wystąpią Maria Sławek – skrzypce oraz Łukasz Chrzęszczyk – fortepian. Wydarzeniem towarzyszącym będzie promocja płyty TIKTIN nagranej w październiku 2023 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.

MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

 • GODZ. 18.00–24.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH I CZASOWYCH
 • GODZ. 18.00 – wernisaż wystawy Maria, Matka Chrystusa w ikonach. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu
 • Polską kulturę religijną ukształtowała różnorodność form kultu maryjnego, przekraczająca granice etniczne, wyznaniowe i środowiskowe. Pierwsze objawienie Matki Bożej w Polsce datowane jest na 1198 rok. Od tego momentu przybywało cudownych bądź szczególnie czczonych wizerunków maryjnych. Ideą wystawy jest ukazanie ikonografii najbardziej znanych wizerunków maryjnych pochodzących ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu. Prezentowane w przestrzeni ekspozycyjnej bielskiego ratusza – z podziałem na rodzaj poszczególnych przedstawień, odniesieniem do nazewnictwa, historii oraz ikonografii – ukazują tradycję i duchowość nieodłącznie związane z żywym kultem maryjnym. Podczas wernisażu po wystawie oprowadzą nas kuratorki.
REKLAMA
 • GODZ. 19.30 – wernisaż wystawy Bielsk Podlaski i okolice w rysunkach, lata 80. XX wieku. Ekspozycja prac Krzysztofa i Jakuba Jezierskich.
 • GODZ. 20.30 – warsztaty pisania ikon dla dzieci Moja ikona. Zapisy do 16 maja, tel. 509 336 841.
 • GODZ. 21.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Maria, Matka Chrystusa w ikonach. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu
 • GODZ. 22.30 – oprowadzanie po wystawach Józef Charyton (1909–1975). Podlaskie pejzaże i sceny rodzajowe. W 115. rocznicę śmierci artysty oraz Przyszedł znachor do apteki. Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu

MUZEUM FOTOGRAFII WIKTORA WOŁKOWA W TUROŚNI KOŚCIELNEJ, ul. Lipowa 4

 • GODZ. 18.00–24.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH Z PRZEWODNIKIEM

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy w „podróż” do świata fotografii „z duszą” w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa. Siedzibą muzeum jest zabytkowy późnobarokowy pawilon – zwany dworem myśliwskim – pięknie położony w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.

CAŁY KOSMOS WOŁKOWA

W wydzielonej przestrzeni imitującej ciemnię fotograficzną widza otacza „cały kosmos Wołkowa”. Obejrzymy tu prezentację fotografii – nasyconych emocjami oraz dźwiękami muzyki i natury, niejako oddzielonych od świata zewnętrznego.

PEJZAŻ

Wokół ciemni rozmieszczona została ekspozycja 28 czarno-białych ujęć krajobrazu Podlasia z pierwszego okresu twórczości Wiktora Wołkowa.

SŁOŃCE

Przestrzeń Słońca przedstawia kolejny etapu twórczości Wiktora Wołkowa, czyli zdjęcia kolorowe. Prezentujemy oryginalne fotografie sygnowane podpisem artysty.

POTRAWKA Z ZAJĄCA

Archiwalna wystawa Wiktora Wołkowa zatytułowana Potrawka z zająca prezentowana jest w nowej aranżacji – w formie monumentalnego „obrazu”, w którym znalazło się 55 fotografii. Dynamiczna konstrukcja pozwala na obracanie zdjęć i tworzenie dowolnych sekwencji „ruchu” zająca.

WARSZTAT FOTOGRAFA NATURY

Na ekspozycji zobaczymy oryginalny sprzęt fotograficzny, na którym pracował Wiktor Wołkow oraz poświęconą artyście część biograficzną.

Dom Kultury Śródmieście w Białymstoku

Z okazji Nocy Muzeów Dom Kultury Śródmieście zaprasza do zwiedzania wystawy „ONA, SHE, ELLE” oraz spotkania z Barbarą Piekut i Edytą Uss-Mazewską! Projektantki chętnie porozmawiają o kreacjach prezentowanych na wystawie oraz odpowiedzą na Wasze pytania!

REKLAMA

Wystawa to między innymi fotografie autorstwa Macieja Giedrojć-Juraha, przedstawiające stylizacje modowe autorstwa białostockich projektantów, prezentowane przez modelkę Marlenę Szokę. Projekty modowe prezentowane są również na manekinach. Ten wyjątkowy projekt artystyczny ukazuje modę jako ważny aspekt współczesnego życia.Do działania zaproszono twórców związanych z Białymstokiem od wielu lat, m.in.: znane białostockie projektantki mody Barbarę Piekut i Edytę Uss-Mazewską, fotografa Macieja Giedrojć-Juraha, modelkę z międzynarodowym doświadczeniem Marlenę Szokę.

W Noc Muzeów (18 maja) DKŚ zaprasza do zwiedzania wystawy w godz. 16:00-23:00, a na spotkanie z projektantkami od godz. 20:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Wstęp wolny!

MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU

Zapraszamy na kolejną edycję „Nocy Muzeów”. W tym roku wydarzenie odbędzie się w sobotę, 18 maja. Pracujemy dla Was od godz. 17.00 do północy, w siedzibie głównej Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7), Parku Militarnym (ul. Węglowa 3A) oraz budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (ul. Lipowa 51).Program wydarzeń:

Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7)

 • 17.00-24.00 Zwiedzanie ekspozycji stałych i wystaw czasowych (ostatnie wejście o 23.30)
 • 17.00-18.30 Spacer rowerowy „Szlakiem historii”
 • 17.00-22.00 Prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
 • 20.00-21.00 Pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Batalista”, odtwarzającej sylwetki żołnierzy okresu międzywojennego
 • O godz. 18.00 i 20.00 z Placu im. Jana Pawła II odjeżdża bezpłatny transport autobusowy na ul. Węglową.

Park Militarny (ul. Węglowa 3A)

 • 17.00-24.00 Zwiedzanie ekspozycji stałej (ostatnie wejście o 23.30)
 • 17.00-24.00 Pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Batalista”, odtwarzającej sylwetki żołnierzy okresu międzywojennego
 • 17.00-24.00 Stoisko edukacyjne dla najmłodszych zwiedzających
 • 17.00-22.00 Prezentacja ciężkiego sprzętu Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
 • 17.00-22.00 stanowiska gastronomiczne
 • 17.00- 20.00 stanowiska Związku Harcerstwa Polskiego, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku, Państwowej Straży Pożarnej, Lasów Państwowych oraz Policji (z możliwością znakowania rowerów)
 • O godz. 18.30 i 20.30 z ulicy Węglowej 3A, odjeżdża bezpłatny transport autobusowy na ul. Kilińskiego.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (Lipowa 51)

 • 18.00 -24.000 „Noc w schronie” – wydarzenie towarzyszące, pracownicy RDLP i Muzeum Wojska w Białymstoku oprowadzają po schronie przeciwlotniczym w piwnicy budynku.

Partnerzy wydarzenia: 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, WZZ Podlasie, WCR w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

REKLAMA

NOC MUZEÓW W GALERII ARSENAŁ

 • 18.05.2024 (sobota), 
 • godz. 18:00–24:00
 • ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
 • wstęp bezpłatny
 • 18:00      Otwarcie
 • 18:00–00:00   „Aaaa…symetria. Stwórzmy razem mural” – otwarte działanie warsztatowe. Wspólnie wykonamy abstrakcyjny geometryczny mural zainspirowany pracą z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. Przyjdźcie i przekonajcie się którą. Zapraszamy wszystkich, bez ograniczeń wiekowych, do zabawy kształtem i kolorem! W działaniu można wziąć udział w dowolnym momencie. Sala edukacyjna Plac Zabaw Arsenał. Vez zapisów.
 • 18:00–21:00   „Wydrukujmy razem” – linoryt z artystkami z Ukrainy   Artystki z Ukrainy - Eva Alvor, Natalia Kurnosova, Viktoria Teletien - przebywające na rezydencji w Białymstoku w ramach programu „Strong Together” zaoferują przygotowane przez siebie matryce linorytnicze do druku na papierze – to propozycja dla tych widzów, którzy się spieszą, ale chcą mieć pamiątkę z Nocy Muzeów. Rezydentki przeprowadzą także warsztaty z szybkiego linorytu dla tych, którzy mają więcej czasu i chcą wykonać odbitkę z samodzielnie zaprojektowanej i własnoręcznie wykonanej matrycy.
 • 18:30–19:30   Oprowadzenie po aktualnych wystawach:„Gideon Horváth. The Whispering Hole” – Katarzyna Różniak-Szabelska„Ivan Svitlychnyi. Maybe We Can Have Fun Together” – Eliza Urwanowicz-Rojecka22:00–00:00   Dtekk DJ set                            
 • Projekt „Сильні Разом/Strong Together” (Silni razem) jest realizowany przez Galerię Arsenał w Białymstoku i Platformę Praktyk Interdyscyplinarnych Open Place w ramach programu „Culture Helps / Культура допомагає” (Kultura pomaga) – projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach specjalnego zaproszenia do składania wniosków w celu wspierania ukraińskich przesiedleńców oraz ukraińskiego sektora kultury i sektora kreatywnego, realizowanego przez Інша Освіта / Insha Osvita (UA) i zusa (DE)

CENTRUM IM. ZAMENHOFA W BIAŁYMSTOKU 

Program:

WYSTAWY:

 • 17:00–24:00 Będę robił zdjęcia, jak domy burzą, jak bloki budują
 • 17:00-24:00 warsztaty Ten pan tu nie stał – zabawa w kolaż
 • 18:00 spotkanie z bohaterem wystawy Cezarym Maksimowiczem
 • 17:00–24:00 nie-do-mówienia – Krzysztof Olszewski
 • 19:30 warsztaty rodzinne Abstra(c)howaćobowiązują zapisy tel. 856767367
 • 17:00–24:00 Obiekty wybrane – Jerzy Sadowski
 • 20:30 spotkanie z autorem poprowadzi Grzegorz Jarmocewicz
 • 17:00–24:00 Białystok młodego Zamenhofa
 • 19:00 zwiedzanie z przewodnikiem
 • 21:30 zwiedzanie z przewodnikiem
 • 17:00–24:00 Zamenhof, Kraków i esperantyści na szklanych płytkach sprzed wieku

DLA NAJMŁODSZYCH:

 • 17:00-24:00 Sala Gier i Zabaw – przestrzeń twórczej zabawy
 • 17:00-24:00 Bojary z domem pachnącym chlebem – działania z klockami Lego – strefa dziecka 4+

Udział bezpłatny. Więcej informacji: www.centrumzamenhofa.pl

Źródła:

www.dksrodmiescie.pl,

www.muzeum.bialystok.pl,

www.galeria-arsenal.pl,

www.mwb.com.pl

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast/ instytucji.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone