Noc Muzeów 2024 – Kielce: program, lista muzeów

opublikowano: 2023-05-01 09:23
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zbliża się Noc Muzeów 2024! Kielce także szykują się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały kieleckie instytucje kultury!
REKLAMA

Noc Muzeów 2024 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Zobacz także:

Noc Muzeów 2024: termin

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada w sobotę 18 maja, tego też dnia odbędzie się Noc Muzeów.

Noc Muzeów 2024 w Kielcach: Program

Informacje zostaną podane wiosną 2024 roku.

Muzeum Historii Kielc

Otwarte dla zwiedzających będą wszystkie aktualnie prezentowane wystawy muzealne: na piętrze stała wystawa historyczna „Z dziejów Kielc”, a w salach wystaw czasowych „Kielce i region w obiektywie Władysława Kosterskiego-Spalskiego” oraz ekspozycję związaną z konferencją "AI, fotografia przyszłości a fotografia przeszłości" w Małej Galerii. Wstęp bezpłatny.

Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających od godz. 19 do 24. Ostatnie wejście o godz. 23.30.

Muzeum Narodowe w Kielcach

W sobotnią noc 18 maja zapraszamy do oddziałów MNKi!

Dla zwiedzających darmowy wstęp na ekspozycje stałe w godzinach 19.00–24.00*ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

 • Wnętrza zabytkowe XVII–XVIII w.
 • Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

 • Wnętrza mieszkania pisarza: gabinet, salon, jadalnia, palarnia i sypialnia
 • Sienkiewicz – dopełnienie

Muzeum Dialogu Kultur

 • Od różnorodności do dialogu
 • Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy
 • Historia motoryzacji w miniaturze
 • Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach zaprasza na pokaz filmu „ANUBUMIN” (reż. Zanny Begg, Oliver Ressler, Austria, Australia 2017, 18′). Znajduje się on w programie 17. edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Odwiedzający będą mieli okazję także obejrzeć wystawę czasową Artur Ptak. Od alegorii do autorskiego znaku. Temat prac prezentowanych na ekspozycji zakorzeniony jest w symbolice chrześcijaństwa postrzeganego przez pryzmat znaku i jego szeroko rozumianej dominacji w kulturze chrześcijańskiej oraz przestrzeni publicznej. Dostępna będzie także wystaw fotograficzna Piotra Wójcika 30/100_PL. 30 lat Wolności, która ukazuje współczesny obraz Polski.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

 (zwiedzanie wystawy możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji)

 • Pawilon archeologiczny
 • Rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki
 • Podziemny korytarz

Dodatkowo podczas Nocy Muzeów w Muzeum Dialogu Kultur odbędzie się pokaz filmów z cyklu pt. Dzieła utracone, opowiadających historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w czasie II wojny światowej. Filmy, reżyserowane przez Agnieszkę Trzos, to: Gitara, Portret mężczyzny, Diana oraz Autoportret.

REKLAMA

Muzeum Wsi Kieleckiej

  Muzeum Wsi Kieleckiej w godz. 20.00-23.30 zaprasza do odwiedzin Dworku Laszczyków w Kielcach, gdzie zainaugurowana zostanie nowa wystawa zatytułowana „Ludowe obrazy religijne w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej”. 

Będzie okazja zobaczyć ponad 90 obrazów religijnych i dewocjonaliów pochodzących ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej z XIX i początków XX wieku. Będą to obrazy z maryjnych ośrodków kultowych, wizerunki świętych patronów chroniących od klęsk elementarnych, chorób i zarazy, jak i znane oraz cenione przedstawienia o charakterze pasyjnym, związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Pokazane zostaną także techniki ich wykonywania: malowanie na papierze, gipsatury produkowane w manufakturach oraz oleodruki barwnych, seryjnie wytwarzanych wizerunków świętych w dziewiętnastowiecznych drukarniach.Z okazji Nocy Muzeów na dziedzińcu Dworku Laszczyków uruchomione zostanie kino letnie, będzie można zobaczyć m.in. film “Muzeum Utracone”, “Ginące zawody” oraz spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni.  

Noc Muzeów w ECN Industria

W sobotę 18 maja Energetyczne Centrum Nauki Industria po raz kolejny zaprasza do darmowego zwiedzania po godzinach w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

Interaktywna wystawa „Energia” czeka na wszystkich dociekliwych gości, którzy będą poszukiwać odpowiedzi dotyczących nauki. Odwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Zwiedzając, sprawdzą czy słoneczne stwory da się wprowadzić w ruch jedynie światłem, co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg. Kto wygra wyścigi z prądem w tle? Czy komuś uda się zbudować obwód elektryczny, nie doprowadzając do zwarcia? Goście ECN nie tylko zmierzą się z naukowymi wyzwaniami, ale także będą musieli wykorzystać swoje mięśnie, aby uruchomić niektóre z edukacyjnych urządzeń.

Europejska Noc Muzeów w Energetycznym Centrum Nauki Industria rozpoczyna się 18 maja 2024 r. o godz. 18. Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 18:00, 19:00, 20:00 oraz 21:00. Czas zwiedzania wynosi 45 minut. Wstęp wolny. Każdy, kto chciałby zwiedzić ECN musi wcześniej dokonać rezerwacji przez stronę bilety.ecn.kielce.pl. Liczba miejsc ograniczona. Wkrótce ruszy rezerwacja! 

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego będzie okazja zobaczyć wystawę Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego, która ukazuje bogate zbiory ilustracji, jakie wykonali do utworów Żeromskiego – Popiołów, Wiernej rzeki, Przedwiośnia, Syzyfowych prac, Urody życia czy Dziejów grzechu znani rysownicy i malarze.

Co zobaczymy?

 • Eksponaty związane z okresem dzieciństwa Stefana Żeromskiego i osobami mu najbliższymi
 • Materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast/ instytucji.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone