Noc Muzeów 2024 – Tychy: program, lista muzeów

opublikowano: 2023-06-04 21:47
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zbliża się Noc Muzeów 2024! Tychy także szykują się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały tutejsze instytucje kultury!
REKLAMA

Noc Muzeów 2024 jest świetną okazją do tego, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Zobacz także:

Noc Muzeów 2024: termin

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada w sobotę 18 maja, tego też dnia odbędzie się Noc Muzeów.

Noc Muzeów 2024 w Tychach

Pełen program wydarzeń zostanie natomiast zamieszczony TUTAJ.

Już w sobotę, 18 maja 2024 roku, wielkie święto muzealników i ich przyjaciół – wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Także i Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze swoim oddziałem, Tyską Galerią Sportu, przygotowało osiem propozycji, zapraszając na tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów.

Jak zapowiada się tegoroczna tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów? To: odkrywanie tajemnic niezrealizowanego osiedla „Stella”; nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa „Zegrōdka w kastlikach”; wycieczka rowerowa między przysiółkami wsi Tychy śladem Szlaku Miejskiego Tychy w towarzystwie PTTK Gronie. To także zwiedzanie obiektów sportowych: Stadionu Zimowego z hokeistą Adrianem Parzyszkiem, czy Areny Lekkoatletycznej, Stadionu Miejskiego i Tyskiej Galerii Sportu z medalistką olimpijską, lekkoatletką Lucyną Kałek; wreszcie Wielki Test Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich (z atrakcyjnymi nagrodami) oraz zwiedzanie Stadionu Miejskiego i wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu w wyjątkowej, wieczornej scenerii. A dla najmłodszych „zielone” warsztaty.

Sportowa przedpołudniowa rozgrzewka

Rozpoczynamy sportową przedpołudniową rozgrzewką (godz. 11.00). Ten czas będzie należał do Adriana Parzyszka – wybitnego hokeisty GKS–u Tychy i reprezentacji Polski. Wspólnie z naszym gościem odkryjecie „Stadion Zimowy, jakiego nie znacie”, zwiedzając najciekawsze, zwykle niedostępne dla widzów, miejsca, gdzie mecze domowe rozgrywa pięciokrotny mistrz Polski GKS Tychy. Tu niestety limit miejsc został już wyczerpany.

REKLAMA

O tajemnicach niezrealizowanego tyskiego osiedla „Stella”.

Tym, którzy chcą poznać tajemnice niezrealizowanego tyskiego osiedla „Stella”, proponujemy oprowadzania po wystawie „Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości” z Mateuszem Miłoniem (godz. 16.00 i 20.00). Wystawa prezentuje założenia i losy koncepcji niezrealizowanego osiedla „Stella” w Tychach, które projektował zespół pod kierunkiem Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta. Osiedle-eksperyment „Stella” to wynik Programu Rządowego „PR-5” z 1974 roku – miał podnieść jakość budownictwa mieszkaniowego i wskazać kierunki rozwoju po 1990 roku. Jedno z czterech osiedli wzorcowych zlokalizowano w Tychach (Żwaków). Kryzys gospodarczy uniemożliwił realizację… Modelową „Stellę” przypominają plansze projektowe, opracowania badawcze, dokumenty i fotografie oraz makiety wykonane przez studentki i studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego.

Nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa

Z myślą o tych, którzy mają ochotę zostać miejskimi ogrodnikami, zainicjujemy nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich. Śląska nazwa „Zegrōdka w kastlikach” oznacza ogródek w drewnianych skrzynkach. Chcemy przygotować wspólnie i współprowadzić ogólnodostępny i otwarty ogród społeczny. Na dobry początek czeka spotkanie przy lemoniadzie i warsztaty dla najmłodszych (godz. 18.00). Wspólnie z Różą Jaros (Tyski Zakład Usług Komunalnych) i Natalią Zdrzałek (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie) porozmawiamy o współdziałaniu i zaplanujemy, jak chcemy, aby wyglądał nasz wspólny ogród przy Muzeum. Natomiast młodszych w świat miejskiego ogrodnictwa wprowadzą artystki z Fundacji Otwarta Przestrzeń Mysłowice: Marzena Paciej, Anita Rojek i Agata Szymanek, które przygotowały „zieloną” formę warsztatową. W trakcie kolejnych sobotnich spotkań, od maja do września 2024 roku, będziemy inspirować się ogródkowo z biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką, także artystkami. Wybierzemy się do Pszczyny, znanej z ogrodów księżnej Daisy, wejdziemy w głąb Puszczy Pszczyńskiej, ale zastanowimy się też nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem.

REKLAMA

Rowerowe atrakcje

Z pewnością wyjątkową atrakcją będzie przejazd rowerami Szlakiem Miejskim Tychy (godz. 17.00) w towarzystwie członkiń i członków Klubu Turystyki Kolarskiej Gronie przy PTTK w Tychach. Poruszając się „Między przysiółkami wsi Tychy” będzie okazja, aby dowiedzieć się więcej o osobnych wsiach, a dziś dzielnicach oraz dawnych przysiółkach, jak Stare Tychy, Czułów i Żwaków.

Co dla miłośniczek i miłośników tyskiego sportu?

Coś dla siebie znajdą również miłośniczki i miłośnicy tyskiego sportu. Przed nimi „Olimpijskie zwiedzanie stadionów i Tyskiej Galerii Sportu” (godz. 19.00). Podczas tego wyjątkowego spaceru będzie okazja zwiedzić aż trzy sportowe miejsca: Arenę Lekkoatletyczną, Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu. Mamy rok Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, dlatego roli przewodniczki podejmie się słynna tyska lekkoatletka Lucyna Kałek – brązowa medalistka olimpijska i mistrzyni Europy w biegu na 100 m przez płotki.

Tych, którym brakuje sportowej rywalizacji, zachęcamy do uczestnictwa w Wielkim Teście Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich (godz. 20.00). Liczymy, że jak zawsze, to nie tylko atrakcyjny egzamin z wiedzy, ale też okazja do dobrej zabawy. Podejmij wyjątkowe wyzwanie i sprawdź się z szeroko pojętej wiedzy olimpijskiej! Na najlepszych, którzy popiszą się największą sportową wiedzą, czekają atrakcyjne nagrody!

A na finał, żelazny punkt programu każdej Tyskiej Nocy Muzeów, czyli „Stadion Miejski i Tyska Galeria Sportu wieczorową porą” (godz. 21.00) – zwiedzanie najciekawszych, zwykle niedostępnych dla widzów, miejsc w wyjątkowej, wieczornej scenerii.

Dla tych, którzy chcą wzbogacić swoje domowe biblioteczki, będzie okazja do zakupu muzealnych publikacji. Zapowiada się więc Tyska Noc Muzeów pełna różnorodnych wrażeń!

REKLAMA

Noc Muzeów 2024 w Tychach: program

Godz. 11.00–12.00 – „Stadion Zimowy, jakiego nie znacie” – zwiedzanie z hokeistą Adrianem Parzyszkiem. Miejsce: Stadion Zimowy, ul. gen. Ch. de Gaulle’a 2, Tychy (zbiórka przed pubem sportowym Iglo, od ul. gen. Ch. de Gaulle’a). 

Zapisy: 515 717 430 (także przez sms), [email protected]

Godz. 16.00–18.00 i 20.00–22.00 – „Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości” – oprowadzanie po wystawie z Mateuszem Miłoniem.  Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy

Zapisy:  887 450 212 (także sms),  [email protected]

Godz. 17.00–20.00 – „Między przysiółkami wsi Tychy” – wycieczka rowerowa śladem Szlaku Miejskiego Tychy. Miejsce zbiórki: Rynek (przy fontannie z wydrami), Tychy

Zapisy: 887 450 212 (także sms), [email protected]

Godz. 18.00–20.00 – społeczny ogród „Zegrōdka w kastlikach” – spotkanie przy lemoniadzie i warsztaty dla najmłodszych. Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy 

Zapisy: 887 450 212 (także sms), [email protected]

Godz. 19.00–20.00 – Olimpijskie zwiedzanie stadionów i Tyskiej Galerii Sportu z lekkoatletką Lucyną Kałek. Miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy (zbiórka przed wejściem na parterze).

Zapisy: 515 717 430 (także sms), [email protected]

Godz. 20.00–21.00 – Wielki Test Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

Zapisy: 515 717 430 (także sms), [email protected] 

Godz. 21.00–22.00 – „Stadion Miejski i Tyska Galeria Sportu wieczorową porą” – zwiedzanie. Miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy (zbiórka przed wejściem głównym na Stadion Miejski Tychy, ul. Baziowa)

Zapisy: 515 717 430 (także sms, [email protected]

Noc Muzeów 2024 w Tychach – kto organizuje?

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Miejskie w Tychach.

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów.

Źródło:

www.muzeum.tychy.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone