Noc Muzeów 2024 – Warszawa: program, lista muzeów

opublikowano: 2023-06-04 21:44— aktualizowano: 2024-05-10 08:44
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zbliża się Noc Muzeów 2024! Warszawa także szykuje się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Zobaczcie, co przygotowały warszawskie instytucje!
REKLAMA

Noc Muzeów 2024 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Zobacz także:

Noc Muzeów 2024: termin

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada w sobotę 18 maja, tego też dnia odbędzie się Noc Muzeów.

Noc Muzeów 2024 w Warszawie: Komunikacja miejska

Szczegóły dotyczące komunikacji miejskiej podczas Nocy Muzeów w Warszawie znajdziecie TUTAJ!

Noc Muzeów 2024 w Warszawie: Program

W tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie bierze udział aż 312 placówek!

Pełny program wydarzeń organizowanych we wspomnianych instytucjach kultury można pobrać ze strony www.nocmuzeow.um.warszawa.pl.

Program Nocy Muzeów w wybranych muzeach w Warszawie

ZAMEK KRÓLEWSKI

Noc Muzeów w Zamku Królewskim w Warszawie 18/19 maja 2024 r.

 • godz. 19.00–2.00
 • ostatnie wejście o godz. 1.00)

W Zamku Królewskim przygotowano specjalne trasy zwiedzania i dodatkowe atrakcje.

W ramach akcji goście odwiedzający Zamek będą mogli zwiedzić Apartament Królewski – pomieszczenia mieszkalne króla – oraz Apartament Wielki – królewskie sale reprezentacyjne, w tym następujące pomieszczenia: Sala Wielka, Sala Rycerska, Pokój Marmurowy, Sala Tronowa, Gabinet Króla, Pokój Sypialny, Pokój Audiencjonalny Stary, Pokój Canaletta, nowo otwarta Galeria Porcelany, Sale Sejmowe z Salą Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3 maja, a także Pokój Królewiczowski Trzeci, w który można podziwiać wielkoformatowe obrazy Jana Matejki (Rejtan – Upadek PolskiKonstytucja 3 maja 1792 roku i Kazanie Skargi).

W Arkadach Kubickiego z kolei będzie zlokalizowana część muzyczna tej wyjątkowej nocy, a więc strefa jazzu, współorganizowana z Muzeum Jazzu. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie jubileusz 100-lecia powstania Polskiej YMCA.

REKLAMA

W programie:

 • Koncert galowy laureatów X Młodzieżowego Jazzowego Konkursu „Magnolia”
 • Koncert  warszawskiego zespołu jazzu tradycyjnego The Dixie Fellows Jerzego Więckowskiego
 • Film dokumentalny o Polskiej YMCA Bohdana Kezika
 • Film Jak to w YMCA bywało Wiktora Leyka, spotkanie z autorem
 • Wystawa o historii polskiej YMCA Jarosława Molskiego
 • Wystawa okładek płytowych Muzyczny Tyrmand Kamila Jaczyńskiego, spotkanie z autorem.
 • Wystawa Muzeum Jazzu oczami studentów Architektury Politechniki Warszawskiej

MUZEUM WARSZAWY

Rynek Starego Miasta 42czynna w godz. 18.00–1.00

W Noc Muzeów na fasadach muzealnych kamienic na Rynku Starego Miasta pojawi się wyjątkowa interwencja artystyczna autorstwa Jadwigi Sawickiej. Ta uznana malarka i twórczyni instalacji, która w pracy artystycznej bada emocje ukryte w słowach, uruchamia nowe konteksty i wydobywa zaskakujące znaczenia. Prace Sawickiej to nie tylko wielkoformatowe płótna z tekstem, ale także liczne działania site-specific w przestrzeni miejskiej, zrealizowane m.in. w Warszawie, Krakowie, Paryżu czy Berlinie. Zaproponowana przez artystkę interwencja w oknach Muzeum Warszawy wchodzi w dialog z wystawą główną Rzeczy warszawskie. Dodatkowo podczas Nocy Muzeów w towarzystwie edukatorki muzealnej będzie można zwiedzić liczące sobie kilkaset lat piwnice, zobaczyć najstarsze zachowane stropy i poznać historię ich ocalenia.

Oprowadzania przez edukatorów:

 • 19.00 i 22.00 – w języku polskim,
 • 20.00 – w języku angielskim.

MUZEUM WOLI

ul. Srebrna 12czynne w godz. 19.00–24.00

Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku. Wystawa przypomina istotne miejsca na klubowej mapie stolicy. Kluby i klubokawiarnie działały wówczas w szerszym kontekście kulturowym i społecznym, były nie tylko biznesami czy lokalizacjami koncertów i imprez. Na polską rzeczywistość między upadkiem komunizmu a wstąpieniem do Unii Europejskiej warto patrzeć z nieoczywistych perspektyw. Taką próbą jest Euforia. 

Istotą wystawy jest prześledzenie tego, jak dynamika powstawania klubów muzycznych i tanecznych generowała znaczące zmiany w obszarach kultury wizualnej, sztuk wizualnych, postaw społecznych i obywatelskich. Ważnym punktem wystawy jest określenie korelacji między zachodzącymi zmianami doby transformacji, a euforią, jaka towarzyszyła rodzącej się kulturze klubowej. 

Po oprowadzaniu odbędą się pokazy dwóch filmów dokumentalnych: Fugazi. Centrum wszechświata o fenomenie legendarnego klubu zlokalizowanego na warszawskiej Woli w dawnym kinie W-Z oraz Skandal. Ewenement Molesty o kultowej grupie hip-hopowej. 

IZBA PAMIĘCI PRZY CMENTARZU POWSTAŃCÓW WARSZAWY

ul. Wolska 168czynna w godz. 16.00–23.00

REKLAMA

Izba Pamięci to miejsce refleksji o konsekwencjach konfliktów zbrojnych, a organizowane tu wystawy i działania edukacyjne przywracają pamięć o ofiarach cywilnych Powstania Warszawskiego.

Noc Muzeów w Izbie Pamięci poświęcona będzie działaniom Szarych Szeregów w okupowanej stolicy. W programie: zwiedzanie wystawy autorstwa Krzysztofa Wodiczki Głosy pamięci, będącej zapisem wielogłosu pamięci ludności cywilnej o Powstaniu Warszawskim, a także wykład, pokaz filmu, spacer i oprowadzania kuratorskie.

 • 16.00 Historia Szarych Szeregów – wykład o strukturze Zawiszaków, Bojowych Szkół i Grup Szturmowych oraz ich ważniejszych akcjach kustosza Muzeum Warszawy Juliana Borkowskiego
 • 17.00 Oni szli Szarymi Szeregami – projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Mariusza Malca
 • 18.00–21.00 oprowadzanie z kuratorem Izby Pamięci (co godzinę)
 • 22.00 nocny spacer wokół Izby Pamięci śladami pomników w parku Powstańców Warszawy

MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI 

ul. Targowa 50/52czynne w godz. 18.00–24.00

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza do odwiedzenia wystawy stałej oraz wystawy czasowej Prawobrzeżne, opowiadającej o dziewięciu niezwykłych kobietach związanych z prawobrzeżną Warszawą. Nauczycielka, antropolożka, ceramiczka, aktorka-zakonnica, pływaczka, działaczka syjonistyczna, harcerka, lekarka, malarka i gospodyni salonu artystycznego – takie pola działalności prezentują bohaterki wystawy. Każda z nich miała inne cele i inną drogę życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. I wszystkie, na różnych etapach życia, były związane z warszawską Pragą. Ich biografie, choć jednostkowe i właściwe czasom, w których żyły, są uniwersalne i nadal inspirują do dokonywania odważnych wyborów.

Specjalnie z okazji Nocy Muzeów, zaraz po oprowadzaniach kuratorskich wystąpi Orkiestra Społeczna, zrzeszająca ludzi różnych zawodów, którzy spotykają się po pracy, żeby wspólnie grać i angażować się społecznie. Orkiestra koncertuje w takich miejscach jak szpitale, domy pomocy społecznej czy świetlice środowiskowe. 

 • 19.00 oraz 20.00 oprowadzania kuratorskie po wystawie Prawobrzeżne 
 • 21.00 koncert Orkiestry Społecznej na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi 

MUZEUM – MIEJSCE PAMIĘCI PALMIRY

ul. Droga Palmirska 1, CzosnówPamięć i przeszłość jako doświadczenie współczesnościczynne w godz. 12.00–19.00

Spacer Pamięć i przeszłość jako doświadczenie współczesności to główne wydarzenie Nocy Muzeów w Palmirach. Stanowi zaproszenie do refleksji na temat propagandy, nekropolityki i tanatoturystyki. Jak przyroda współtworzy krajobraz pamięci i jak rozumiemy dzisiaj, w kontekście współczesnych wydarzeń, rolę miejsca pamięci? Spacer opiera się na działaniach włączających zaangażowanie emocjonalne uczestników. Zapraszamy też na oprowadzania kuratorskie i projekcję filmu Miasto pamięci. Niemiecki terror w okupowanej Warszawie. Prowadzenie: Maria Kamińska, Dominika Jarzyńska-Pokojska.

REKLAMA
 • 12.00, 14.00 oprowadzania kuratorskie
 • 17.00 spacer Pamięć i przeszłość jako doświadczenie współczesności

CENTRUM INTERPRETACJI ZABYTKU

ul. Brzozowa 11/13czynne w godz. 18.00–1.00

Widzowie będą mogli wziąć udział w oprowadzaniach i zwiedzić wystawę stałą. Ekspozycja Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta przedstawia losy warszawskiej Starówki przed II wojną światową, w jej trakcie i po niej. Koncentruje się na odbudowie tego miejsca i wpisie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Centrum Interpretacji Zabytku jest miejscem spotkań i rozmów o odbudowanym Starym Mieście, to unikatowe muzeum wykorzystujące w pełni nowoczesne technologie.

Oprowadzania z edukatorami:

 • 19.00 i 20.00 – w języku polskim
 • 21.00 – w języku angielskim

BARBAKAN

ul. Nowomiejska 15/17czynne w godz. 18.00–1.00

Barbakan Warszawski wraz z systemem murów jest jednym z niewielu przykładów miejskiej architektury obronnej w Polsce. Jako współczesna rekonstrukcja ponownie pojawił się w przestrzeni miejskiej w 1954 roku, jednak w swej strukturze skrywa elementy budowli wzniesionej w połowie XVI wieku. Wystawa we wnętrzach Barbakanu – Barbakan i mury Starej Warszawy. Losy zabytku – opowiada pasjonującą historię, jak po wojnie odkrywano i rekonstruowano tę średniowieczną budowlę. To jedyne miejsce, gdzie można dowiedzieć się, jak wyglądały dawne bramy miejskie starej Warszawy. Wnętrze Barbakanu jest również częścią trasy spaceru po murach staromiejskich, dostępnej na stronie Muzeum.

MUZEUM FARMACJI

ul. Piwna 31/33czynna w godz. 19.00–24.00

Zwiedzający Muzeum Farmacji zaprasza do obejrzenia wystawy stałej Res Pharmaceuticae, na której dyżurować będzie zespół Muzeum Farmacji. Wystawa przedstawiająca zrekonstruowane wnętrze apteki z dwudziestolecia międzywojennego, kolekcję naczyń i utensyliów aptecznych, szkło i narzędzia stosowane w laboratoriach oraz zbiory leków japońskiej medycyny Kampo, tworzy atrakcyjny klimat do nocnego zwiedzania.

MUZEUM DRUKARSTWA

ul. Ząbkowska 23/25Z typografią na tyczynna w godz. 18.00–24.00

Książka, druk typograficzny oraz techniki graficzne będą tematami przewodnimi Nocy Muzeów 2024 w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć unikatowe wydawnictwa, oprawy artystyczne, grafiki, maszyny drukarskie oraz zabytki sztuki pisarskiej. Pokazowi eksponatów towarzyszyć będzie możliwość wydrukowania pamiątkowego druku, specjalnie przygotowanego na tę okazję.

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Bezpłatny wstęp do obiektów, koncerty, oprowadzania, spacery, a także pokazy teatralne i sztuki mincerskiej to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, na którą zapraszamy już 18 maja 2024 r. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nocna podróż do źródeł".

REKLAMA

Obiekty Łazienek Królewskich bezpłatnie można będzie zwiedzać w godz. 19.00-1.00 (ostatnie wejście o godz. 0.30). 

Udostępnione zostaną: 

 • Pałac na Wyspie (parter), 
 • Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim (wejście od strony teatru), 
 • Pałac Myślewicki (parter), 
 • Koszary Kantonistów,
 • Stajnie Kubickiego w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Obejrzeć można będzie też dwie wystawy czasowe: "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego" w Pałacu na Wyspie i Podchorążówce oraz "Przyroda i myślistwo w XX-wiecznej grafice – 95. rocznica powrotu żubra do Puszczy Białowieskiej" w Koszarach Kantonistów.

Bezpłatnemu zwiedzaniu towarzyszą darmowe wydarzenia w obiektach i ogrodach. Atrakcje dla rodzin z dziećmi rozpoczną się w godzinach popołudniowych.

 • OGRODY
 • 11.00, Przemarsz Orkiestry Wojskowej ze Szczecina

Trasa: Belweder - taras Pałacu na Wyspie - Belweder

"DOBRA-NOCKA" - WYDARZENIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI

 • 16.00-16.45 i 17.00-17.45, Koszary Kantonistów, "Co śpi, a co czuwa nocą?" - oprowadzanie po ekspozycjach przyrodniczych dla dzieci w wieku 6-11 lat i opiekunów

Obejrzymy różne eksponaty ze świata fauny. Dowiemy się, kiedy dane zwierzęta są aktywne, a kiedy śpią, jak są do tego przystosowane i dlaczego jest to dla nich optymalna strategia.

 • 17.00-18.30, Stara Kordegarda - Bajki dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 latZapisy:  [email protected]19.00-20.30, Stara Kordegarda - Bajki dla rodzin z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi w wieku od 7 latZapisy: [email protected]łuchamy opowieści o gwiazdozbiorze. Stworzymy własną mapę nocnego nieba, na którym zamieszkają świecące w ciemności niezwykłe obiekty.

PODCHORĄŻÓWKA - WYSTAWA "SZTUKA DOBREGO MYŚLENIA. DZIEDZICTWO STANISŁAWA HERAKLIUSZA LUBOMIRSKIEGO"

Oprowadzanie po wystawie

 • 18.00-18.30 - Oprowadzanie z tłumaczeniem na PJM
 • 19.00-24.00 - Oprowadzanie w j. polskim (wejście co 15 minut w grupach 20-osobowych, według kolejności przybycia)Poznamy początki Łazienek Królewskich i postać Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Obejrzymy eksponaty z krajowych i zagranicznych kolekcji, w tym znakomite obrazy, zagadkowe rysunki i starodruki, unikatowe naczynia, a także przedmioty wyciągnięte prosto z krypty.

Na dodatkowe pytania o wystawę odpowiedzą: dr Kamil Frejlich / dr Piotr Skowroński przy stanowisku "Zapytaj kuratora" w sali edukacyjnej w Podchorążówce.

STAJNIE KUBICKIEGO

 • 18.00-19.00, "Konie w Łazienkach Królewskich" - spacer tłumaczony na PJMSpotkanie rozpocznie się na dziedzińcu Stajni Kubickiego, skąd udamy się do miejsca, gdzie w okresie międzywojennym działał stołeczny hipodrom. Następnie spacerując w okolice Belwederu, Nowej Kordegardy i dawnej Oberży, posłuchamy opowieści o czasach, kiedy konie należały do codziennego krajobrazu Warszawy.
REKLAMA
 • 19.00-19.20, 19.30-19.50 i 20.00-20.20, "Konno przez Warszawę, w karecie i w powozie"Na wystawie "Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego" posłuchamy opowieści o koniach w Warszawie w okresie od XIX wieku do dwudziestolecia międzywojennego. Dowiemy się, jakimi pojazdami konnymi podróżowano, gdzie można było zobaczyć najpiękniejsze zaprzęgi i czym była kawalerska jazda dorożkarzy. Nie zabraknie też ciekawostek o tradycjach hipicznych Łazienek Królewskich.
 • 20.00-20.30, 20.30-21.00, 21.30-22.00 i 22.00-22.30, Pokaz tkania na krosnach żakardowych
 • Poznamy tajniki pracy warsztatu, który nawiązuje do tradycji królewskiej manufaktury. 
 • Zobaczymy, jak działa warsztat tkacki, a także jaką funkcję w procesie tworzenia niezwykłych tkanin pełnią czółenko, wątek, osnowa oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami materiałów. Pokaz poprowadzi Danuta Lech, doświadczona tkaczka, która w Zakładach Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie wykonała przez 17 lat setki tysięcy metrów tkanin żakardowych.

PAŁAC NA WYSPIE

Oprowadzania po pałacowych wnętrzach

 • 18.45-19.15 - Oprowadzanie z tłumaczeniem na PJM
 • 19.00-24.00 - Oprowadzania w j. polskim

Obejrzymy pomieszczenia dawnej Łaźni Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, reprezentacyjne wnętrza Sali Salomona i Rotundę. Dowiemy się, jakie królewskie przesłanie jest zawarte w dekoracjach i wystroju poszczególnych wnętrz.

STREFA MENNICY POLSKIEJ

 • 19.00-23.00, Strefa relaksu w ogrodach między Pałacem na Wyspie a kawiarnią Trou Madame
 • W strefie relaksu będziecie mogli poleżeć na wygodnych leżakach, posłuchać wieczornych śpiewów ptaków i popatrzeć jak nasz mincerz wybija dla Was pamiątkowe numizmaty.

STARA ORANŻERIA

 • 19.00-21.00, Kameralne koncerty Polskiej Opery Królewskiej
 • Czarująca przestrzeń Starej Oranżerii zostanie ożywiona brzmieniem muzyki mistrzów XVIII wieku. Soliści i zespół Capella Regia Polona wydobędą różnorodność emocji zaklętych w znakomitych utworach Georga Friedricha Haendla, Arcangella Corellego, Antonia Vivaldiego i Michaela Corrette'a.
 • 21.00-23.00, Oprowadzania po Królewskiej Galerii Rzeźby
 • Podziwiać będziemy iluzjonistyczne przedstawienia śródziemnomorskiej architektury i przyrody, które są tłem dla kolekcji marmurowych rzeźb i gipsowych kopii słynnych dzieł antycznych (wejście co 10 minut w grupach 25-osobowych, według kolejności przybycia).
REKLAMA
 • 24.00-1.00, "Noc w Łazienkach, czyli zwidy, mary, upiory w polskich tangach i walcach" prezentuje Jan Emil Młynarski & Brass Federacja
 • Bezpłatne wejściówki na koncert będą dostępne do pobrania na stronie internetowej Muzeum od 13 maja.

WODOZBIÓR

 • 19.00-19.30, 20.00-20.30 i 21.00-21.30, "Zaklęci w kamień" - pokazy teatru kamishibai dla rodzin z dziećmi od 5 lat
 • Zapisy:  [email protected]Opowiadanie o łazienkowskich satyrach w formie papierowych plansz do teatru kamishibai. Bogate ilustracje i trzymający w napięciu tekst poprowadzą nas od historycznego Zwierzyńca do dzisiejszych Łazienek Królewskich. A wszystko to w mrocznym wnętrzu Wodozbioru, przy dźwiękach poruszającej muzyki.

KOSZARY KANTONISTÓW

 • 22.00-22.20, 23.00-23.20, 23.30-23.50 - "Wilki, rysie, sowy i nietoperze, czyli nocne życie zwierząt"Posłuchamy o tym, jak nocne zwierzęta postrzegają świat. Dowiemy się, czym ich zmysły różnią się od naszych i dzięki czemu mogą poruszać się w ciemności, będąc jednocześnie niewidzialnymi dla dziennych drapieżników, takich jak my.

Muzeum Narodowe w Warszawie

W sobotę 18 maja aż do godziny 1.00 w nocy będzie można zwiedzić bezpłatnie całe Muzeum, a także zajrzeć z przewodnikiem do niedostępnych na co dzień zakamarków! W programie są liczne oprowadzania tematyczne po galeriach stałych i wystawie czasowej „Surrealizm. Inne mity”, oprowadzanie w PJM, warsztaty dla dzieci, seanse kina rodzinnego w Kinie Muz oraz kiermasz wydawnictw MNW. Przez cały dzień będzie też można stworzyć specjalne okolicznościowe przypinki.

NOC MUZEÓW, 18 maja 2024

 • Godziny otwarcia: 10.00-16.00  i 18.00 – 1.00; 
 • wstęp bezpłatny
 • Na oprowadzania i warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania od 14 maja on-line i w kasie MNW.
 • 18 i 19 maja w godzinach otwarcia Muzeum zapraszamy do Księgarni na kiermasz wydawnictw MNW. Wybrane katalogi i przewodniki dawnych wystaw będzie można zakupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

PROGRAM

 • 10.00 - otwarcie Muzeum
 • 10.00 - 16.00  - animacje w Holu Głównym
 • 10.30 -  film „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” (70 min)  4+ / Kino Muz
 • 12.00 - warsztaty dla dzieci w Galeriach Stałych
 • 14.00 - film „Szkoła Magicznych Zwierząt” (89 min) 6+ / Kino Muz
 • 16.00 - zamknięcie Muzeum
 • 16.00 -18.00 - przerwa techniczna  (Muzeum jest nieczynne)18.00 - otwarcie Muzeum
 • 18.00 - oprowadzania po Galeriach Stałych i wystawie czasowej "Surrealizm. Inne mity"
 • 18.15  - film „Dzika banda” (106 min) 10 + / Kino Muz
 • 18:30 - oprowadzanie po muzealnych zakamarkach oraz w Magazynie Zbiorów Sztuki Orientalnej
 • 19.00  - oprowadzania po Galeriach Stałych i wystawie czasowej "Surrealizm. Inne mity"  
REKLAMA
 • 19.15 - oprowadzanie w PJM
 • 19:30 - oprowadzanie po muzealnych zakamarkach oraz w Magazynie Zbiorów Sztuki Orientalnej
 • 20.00  - oprowadzania po Galeriach Stałych i wystawie czasowej "Surrealizm. Inne mity"
 • 20:30 - oprowadzanie po muzealnych zakamarkach oraz w Magazynie Zbiorów Sztuki Orientalnej
 • 21.00 - oprowadzania po Galeriach Stałych i wystawie czasowej "Surrealizm. Inne mity"
 • 1.00 -  zamknięcie MNW

Noc Muzeów w Kamienicy Krystalla, Al. Jerozolimskiej 59, II piętro

 • 18.00- 20.00 - oprowadzania w Pracowni Konserwacji Tkanin (3 grupy g. 18.00, 19.00, 20.00)

Szczegółowy opis wszystkich zajęć znajduje się TUTAJ.

MUZEUM HISTORII POLSKI

  Noc Muzeów, temat przewodni: „Wokół Villi Regii”Termin: 18 maja 2024 r., godz. 18:00-24:00

Miejsce: Muzeum Historii Polski, ul. Gwardii 1, 01-538 Warszawa (Cytadela Warszawska)

Wejściówki dostępne od 7.05.2024: TUTAJ

Program Nocy Muzeów

Opowieści kuratorskie o zaginionym pałacu

 • godz. 18:30, 20:30, 22:00, 23:00 Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji przedstawiającej fragmenty pałacu Villa Regia oraz złotą monetę o wartości 50 dukatów, wybitą w czasach Zygmunta III Wazy.  Kuratorzy zabiorą uczestników w podróż w czasie do Warszawy z połowy XVII w.,  uzupełniając narrację o wystawie, ciekawostkami z tego okresu. Zwiedzanie trwa ok. 1 godziny.  

Udział możliwy po pobraniu bezpłatnej WEJŚCIOWKI 

Taneczna Villa Regia

 • godz. 18:00, 19:30, 21:00, 22:00 
 • Jest to program w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza nawiązujący do form i stylów tańca praktykowanych w Polsce w I połowie XVII wieku. Układy taneczne prezentowane przez zawodowych tancerzy w strojach z epoki, wyróżniają się wysokim poziomem technicznym oraz wyjątkową dbałością o styl i charakter wykonywanych form tanecznych. Chętnych zapraszamy do nauki niezwykle modnych w czasach Wazów kontredansów. Mamy nadzieję, że publiczność zebrana w muzeum będzie się bawić tak dobrze, jak dworzanie w Villa Regia.

Oprowadzania po budynku Muzeum Historii Polski 

 • godz. 19:00, 20.00, 21:00, 22:00. Oprowadzania po budynku pozwolą na poznanie miejsc, do których na co dzień publiczność nie zagląda. Pracownicy Muzeum opowiedzą o ciekawostkach związanych z powstawaniem Muzeum oraz o funkcjach i roli poszczególnych pomieszczeń.

Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin.

Udział możliwy po pobraniu bezpłatnej WEJŚCIOWKI.

  Warszawa widziana z dachu Muzeum Historii Polski

 • zwiedzanie z przewodnikiem w godz. 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 
 • Z tarasu widokowego Muzeum Historii Polski widać cztery strony naszego miasta. O pełnej godzinie przewodnicy MHP opowiedzą o tym, jakie budynki i miejsca widać z muzealnego dachu. Swoją opowieść uzupełnią ciekawostkami i krótką historią omawianych obiektów.
 • Pokazy filmowe w kinie muzealnym: godz. 18.30, 20.30, 22.30 |Zapraszamy na salę kinową w dowolnym momencie trwania seansu.
 • Uratowane z Potopu (dok. 2017, 73’) Reż. Marcin Jamkowski, Konstanty Kulik. Film opowiada fascynującą historię ekspedycji naukowej, której celem było znalezienie na dnie Wisły skarbów zrabowanych w XVII wieku przez szwedzkich żołnierzy. Cztery lata zespołowej pracy archeologów, historyków, nurków i filmowców przyniosły nadzwyczajne efekty — z nurtu Wisły wyłoniły się zachwycające zabytki. Wśród nich były fragmenty pałacu Villa Regia, które możecie zobaczyć na aktualnej wystawie w  Muzeum Historii Polski.
REKLAMA

  Gra  Tropem królewskiego skarbu

 • godz. 18:00 -23:30 Gra edukacyjna po terenie muzeum. Uczestnicy gry wcielają się w rolę królewskich wysłanników u schyłku potopu szwedzkiego. Ich zadaniem jest odzyskanie zrabowanych dóbr lub odnalezienie informacji, gdzie zostały przewiezione. By tego dokonać, muszą zbadać miejsca, którymi transportowano zrabowane rzeczy z pałacu. Tymi miejscami są punkty gry.  

CENTRALNY PRZYSTANEK HISTORIA im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Warszawa 13–18 maja 2024 

  Europejska Noc Muzeów z immersyjnymi lekcjami historii – Centralny Przystanek Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Warszawa 13–18 maja 2024.

 • W tygodniu przed Europejską Nocą Muzeów od 13 do 18 maja w godzinach: 10.00–18.00 zapraszamy do Strefy Nowych Technologii Centralnego Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Warszawa, ul. Marszałkowska 107, wejście od ul. Świętokrzyskiej).
 • Odwiedź Strefę Nowych Technologii i poznaj wszystkie edukacyjne projekty Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. Przekonaj się, jak ciekawa i inspirująca jest nauka historii dzięki nowym technologiom. Weź udział w immersyjnej lekcji historii. 
 • Czekają na ciebie:  
 • nowoczesne kapsuły gamingowe Orb X, które podnoszą gamingowe    doświadczenia na zupełnie nowy poziom. Usiądź w ergonomicznym fotelu umieszczonym w kokpicie kapsuły, zamknij kopułę i ciesz się aż    trzema ekranami naraz. Rozpocznij gry oparte na autentycznych    wydarzeniach.
 • zestawy wirtualnej rzeczywistości (dostępne dla osób, które ukończyły 13 rok życia), dzięki którym przeniesiesz się wprost do realiów prezentowanego projektu.  

Podczas godzinnej immersyjnej lekcji historii poznasz wszystkie projekty Biura Nowych Technologii IPN:

REKLAMA
 • „Lotnicy – wojna w przestworzach” ,czyli gamingowy projekt edukacyjny, którego akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Misje są spektakularne i oparte na prawdziwych wydarzeniach. By ukończyć grę, musisz wykazać się sprytem, logicznym myśleniem i refleksem. Produkcja dostępna jest w wersji na PC i VR.
 • „Gra szyfrów” – ukazująca wciąż mało znane dokonania polskich kryptologów. Zadaniem gracza jest złamanie bolszewickiego szyfru i unieszkodliwienie pancernych pociągów wroga. Rzecz dzieje się podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Gra jest multiplatformowa – dostępna na PC, VR i urządzenia mobilne z systemem iOS i Android.
 • „Szybowcowa ‘87” – aplikacja, dzięki której masz możliwość zwiedzania peerelowskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowana była prasa podziemna. Mieszkanie jest w pełni interaktywne, możesz więc powielić kolejne kopie niepodległościowej prasy, podsłuchać przez radio rozmowy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa czy obejrzeć „Dziennik Telewizyjny”.
 • „Warsaw Rising - Miasto Bohaterów”, czyli gra, w której gracz wciela się w dowódcę drużyny, a jego zadaniem jest przeprowadzenie zespołu przez 63 dni Powstania Warszawskiego. To wymaga sprytu, umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania trudnych decyzji.
 • Świadectwo poMOCY” – filmowa etiuda zrealizowana w technologii VR opowiadająca o historii Błogosławionej rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom wbrew zakazom okupanta. Niestety, wskutek donosu cała rodzina, wraz z ukrywanymi Żydami została zamordowana. To wzruszająca opowieść, zrealizowana w poruszający sposób.

Biurowiec Central Point, ul. Marszałkowska 107, Warszawa (wejście od ul. Świętokrzyskiej).

Noc Muzeów Warszawa 2024: Spacery historyczne

 • Spacer wokół placu na Rozdrożu (ok. 3,1 km)
(mat. pras. nocmuzeow.um.warszawa.pl)
 • Spacer z SGH do Urzędu Patentowego RP (ok. 2,3 km)
(mat. pras. nocmuzeow.um.warszawa.pl)
 • Spacer Plac Defilad – gdzie historia łączy się z przyszłością (ok. 2,5 km)
(mat. pras. nocmuzeow.um.warszawa.pl)
 • Spacer z placu Bankowego do Polin (ok. 1,7 km)
(mat. pras. nocmuzeow.um.warszawa.pl)
 • Spacer z Powiśla mostem pieszo-rowerowym na Pragę - część I (ok. 2,4 km)
(mat. pras. nocmuzeow.um.warszawa.pl)
 • Spacer z Powiśla mostem pieszo-rowerowym na Pragę - część II (ok. 2,6 km)
(mat. pras. nocmuzeow.um.warszawa.pl)
 • Spacer śladami Powstania Warszawskiego
(mat. pras. nocmuzeow.um.warszawa.pl)

Szczegóły dotyczące Nocy Muzeów w Warszawie znajdują się także w mediach społecznościowych wydarzenia TU!

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast/ instytucji.

Źródło:

www.nocmuzeow.um.warszawa.pl,

www.kultura.um.warszawa.pl,

www.zamek-krolewski.pl

www.muzeumwarszawy.pl,

www.lazienki-krolewskie.pl,

www.mnw.art.pl,

www.1944.pl,

www.muzhp.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone