Noc Muzeów 2025 – Gdańsk: program, lista muzeów

opublikowano: 2025-01-01, 10:39
wszelkie prawa zastrzeżone
Zbliża się Noc Muzeów 2025! Gdańsk także szykuje się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały tutejsze instytucje kultury!
reklama

Noc Muzeów 2025 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Zobacz także:

Noc Muzeów 2025: termin

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada w sobotę 17 maja, tego też dnia odbędzie się Noc Muzeów.

Noc Muzeów 2025 w Gdańsku: Program

Muzeum Narodowe w Gdański

Oddział Sztuki Dawnej

  • GDZIE: ul. Toruńska 1, Gdańsk
  • KIEDY: 19:00–1:00

Powrót do Gimnazjum

Zanim w budynku przy Toruńskiej 1 powstało muzeum, działało w nim Gdańskie Gimnazjum Akademickie – legendarna szkoła pełna ludzi nauki oraz uczniów skrupulatnie powtarzających zadania z retoryki.  W tegoroczną Noc Muzeów zapraszamy was ponownie w szkolne mury. Nie będziemy jednak siedzieć w ławkach i powtarzać łaciny! Przygotowaliśmy dla was Zajęcia Praktyczno-Techniczne, lekcje plastyki, gry i zabawy prosto z boiska oraz szkolną dyskotekę z tanecznymi hitami lat 90. i 00. Tego wieczora otworzymy także wystawę „Osiem i pół tygodnia. Albrecht Dürer”, inaugurującą nowy cykl prezentacji rysunków i rycin z kolekcji MNG.

  • 19.30-00:00 Dyskoteka szkolna ze SZPULA DISCOJeśli pamiętacie sytuacje, w których serce klęka, kupiliście prawie wszystko, ale wciąż nie macie nic, lecz żyjecie la vida loca i znacie every night, to znaczy, że będziecie bawić się świetnie na naszej dyskotece szkolnej. SZPULA DISCO i ich oldschoolowy sprzęt zaserwują nam tego wieczoru najlepsze hity z lat 90 i 00. Czekamy na was wszystkich na parkiecie!
  • 19:30-23:00 ZPT. Warsztaty sitodruku
  • W czym nosić książki, zeszyty i kanapki? W torbie! Najlepiej takiej samodzielnie ozdobionej. Odwiedźcie stoisko warsztatowe, przy którym będziecie mogli wykonać sitodruk nawiązujący do historii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
  • 19:30-23:00 Lekcja plastyki. Warsztaty dla dzieci
  • Rzućcie się w wir kreatywnej zabawy. Na naszej lekcji plastyki nie wystawiamy ocen, oferujemy za to: farbę bez ograniczeń, rysowanie poza liniami, klej na palcach, konfetti z resztek papieru i pełną swobodę twórczą. Nie ma tu “ładnie” ani “brzydko” – jest tylko “po swojemu”.
  • 19:00-00:00 Gra muzealna „Powrót do Gimnazjum”
  • Przenieśmy się do czasów, w których w budynku dzisiejszego muzeum działało Gdańskie Gimnazjum Akademickie. Sale wystawowe pełniły funkcje audytoriów, zamiast kasy i szafek stały biblioteczne regały, a krużgankiem biegali uczniowie karceni wzrokiem przez wykładowców. Program nauczania różnił się od współczesnego – oprócz matematyki, historii i nauk przyrodniczych uczono się także retoryki, teologii, greki i medycyny. Rozwiążcie zadania i sprawdźcie, czy odnaleźlibyście się w Gimnazjum.
reklama
  • 19:00-00:00 Muzealny elementarz – zadania dla młodych koneserów sztuki
  • Jaki jest wasz ulubiony przedmiot w szkole – gimnastyka, plastyka, biologia, a może matematyka? Każdy znajdzie coś dla siebie wśród zadań, jakie dla was przygotowaliśmy. Wybierzcie swój indywidualny zestaw kart i ruszajcie na odkrywanie muzeum!
  • 19:00-01:00 Gry i zabawy
  • Gra w klasy, hula hop i inne zabawy prosto ze szkolnego boiska będą na was czekać w przestrzeniach muzeum. Sprawdźcie swój refleks, równowagę i szybkość.
  • 19:00-01:00 Otwarcie wystawy „Osiem i pół tygodnia. Albrecht Dürer”
  • Zapraszamy na inaugurację nowego cyklu wystaw – „Osiem i pół tygodnia. Ryciny i rysunki z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku”. Zaprezentujemy na nim jedną z najcenniejszych, a zarazem najmniej znanych części zbiorów, czyli kolekcję rycin i rysunków. Pierwsza odsłona poświęcona jest artyście, który jako pierwszy w Północnej Europie wyniósł grafikę do rangi samodzielnego dzieła sztuki – Albrechtowi Dürerowi.
  • O godz. 20:00 i 21:00 kuratorki cyklu opowiedzą o cyklu oraz wybranych pracach Albrechta Dürera.
  • 19:00–00:30  Kiermasz książek
  • Sprawdźcie, co przygotowaliśmy na wyprzedaży muzealnych książek i katalogów i uzupełnijcie swoje biblioteczne zbiory. Malarstwo, rzeźba, teatr – mamy wszystko!
  • 19:00–00:30 Bufet „Red Light”Szkolny bufet u „Red Light” zaprasza. Serwujemy bezalkoholowe napoje i różne słodkości. 
  • 19:00-00:30 „Dzieła utracone”
  • Pokazy filmów opowiadających zawiłe historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w wyniku II wojny światowej. W programie: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts. Dyptyk”.

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki / Gdańska Galeria Fotografii

GDZIE: ul. Jaracza 14, Gdańsk

KIEDY: 19:00–1:00

  • 19:00 Otwarcie wystawy „Gościnności”
  • Wystawa „Gościnności” to zaproszenie do refleksji nad jednym z najważniejszych pojęć kształtujących współczesną Europę. W obliczu aktualnych wydarzeń związanych z migracją, mobilnością i tożsamością, stawiamy pytanie o prawo gościnności i jego rolę w dzisiejszym społeczeństwie – o to, jak przyjmujemy i traktujemy Innego w przestrzeni, którą uważamy za własną.

W trakcie wernisażu obecna będzie tłumaczka Polskiego Języka Migowego.

  • 19:30-01:00 „O wyjściu w Polskę”. Pokaz wideo Honoraty Martin „O wyjściu w Polskę” (2013) to projekt wideo autorstwa Honoraty Martin, dokumentujący samotną pieszą wędrówkę artystki przez Polskę. Praca stanowi zapis codziennych obserwacji oraz spotkań z napotkanymi ludźmi i miejscami. Projekt podejmuje temat relacji jednostki z przestrzenią społeczną i kulturową kraju. Wideo staje się nie tylko zapisem podróży, lecz także intymnym dialogiem z Polską i jej mitologią.
reklama
  • 21:00-21:45 Lament. Performens Aurory Lubos 
  • Od ponad roku obserwujemy w mediach najlepiej udokumentowane w historii świata ludobójstwo.  Cierpienie, śmierć i ludzkie tragedie palestyńskich dzieci, kobiet i mężczyzn wydarzają się codziennie w Stefie Gazy. „Lament” to miejsce żałoby nad domem, miejscem, znikającymi krajobrazami, życiem. To opłakiwanie pojedynczego człowieka, samotnego w bezsilności, bezradności, strachu i złości na małym skrawku piasku. To spektakl bez słów, które ciężko jest znaleźć.

Ze względu na kameralny charakter wydarzenia liczba miejsc jest ograniczona.

  • 22:00-23:00 Oprowadzanie po wystawie „Gościnności”
  • Razem z kuratorkami przyjrzymy się jak prezentowane na wystawie prace traktują temat gościnność jako namysł nad wymuszonymi i dowolnymi migracjami, tożsamością i przestrzenią, w której żyjemy i którą tworzymy dla innych. Sprawdzimy też, czy sztuka może być narzędziem diagnozy procesów społecznych i miejscem refleksji nad kondycją ludzką.

Oddział Sztuki Nowoczesnej

GDZIE: Pałac Opatów, ul. Cystersów 18, Gdańsk

KIEDY: 19:00–1:00

  • 19:30 – 20:00 Performens Miho Iwaty
  • Cień przenika w światło. Światło przenika w cień.  Cisza przenika w szelest. Szelest przenika w ciszę. Wieczność jest w mrugnięciu oczu. Tchnienie ciągnie nas daleko daleko… aż.

Miho Iwata to pochodząca z Japonii artystka. W swoich performensach odwołuje się do świata archetypów i kulturowych klisz, łącząc cywilizację Zachodu z pojęciami i figurami Wschodu. Za sprawą swoich choreografii tworzy transkulturowy i uniwersalny język wypowiedzi, balansujący między ruchem i gestem. Dużą rolę odgrywa w nich dialog z dziełami sztuki oraz napięcia i emocje wynikające z relacji między artystycznym podmiotem a otaczającą rzeczywistością. Artystka wykona improwizowany, organiczny taniec inspirowany wystawą „Masaaki Ohya. Tajemnice natury”. Podczas wydarzenia obowiązuje zasada cichej obecności – prosimy o unikanie głośnych dźwięków i rozmów.

  • 20:30-23:30 Latające karpie. Międzypokoleniowe warsztaty koinobori Koinobori to japońskie latawce w formie barwnych karpi. Powiewając na wietrze roznoszą dookoła aurę odwagi, siły, wytrwałości i ambicji. Wykonajcie razem z nami te tradycyjne latawce, jako własne amulety pomyślności, które będą wspierać was w realizacji celów i spełnianiu marzeń.

Oddział Etnografii

GDZIE: Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19, Gdańsk

KIEDY: 19:00–1:00

  • 19:00–20:00 Niesamowity Chełmowski. Aktywne odkrywanie wystawy czasowej „Chełmowskiego wszechświat wyobrażony” dla rodzin
reklama

Co znajdziemy w kosmicznej przestrzeni? Na pewno planety, galaktyki i komety. A… anioły? Właśnie tam umieścił je Józef Chełmowski, niesamowity artysta zgłębiający tajemnice wszechświata ze swojej kaszubskiej zagrody. Podczas naszej wędrówki po wystawie poznamy anioły różnych religii i inne istoty nadprzyrodzone. Odkryjemy czym jest Boży komputer oraz sprawdzimy jakie dźwięki wydaje kosmos i czy można schować je w obrazie. Wytropimy trójwymiarowe obrazy, „poduszkowce”, poliptyki i szafkowe rzeźby. Do aktywnego i uważnego odkrywania wystawy czasowej zapraszamy dzieci z opiekunami. Na ścieżce zwiedzania czekają Was specjalne zadania, przygotowane na ten wieczór. Prowadzenie: Małgorzata Dubasiewicz.

  • 21:00–22:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Chełmowskiego wszechświat wyobrażony”
  • Zapraszamy na niecodzienną podróż po wszechświecie wyobrażonym Józefa Chełmowskiego. Wystawa jest zaproszeniem do zgłębienia wielowymiarowej twórczości artysty – rzeźbiarza, malarza, komentatora wydarzeń społecznych i politycznych oraz autora kilkunastu niezwykłych filozoficznych ksiąg, w których badał tajemnice świata, człowieka, przyrody i Boga. Z labiryntu poruszanych tematów wyłaniają się wątki egzystencjalne, scalone religijną wizją świata, w której centralne miejsce zajmuje Istota Najwyższa pozostająca w relacji z człowiekiem. Posłuchajcie o wizji kosmosu i sacrum obecnych w twórczości artysty i sprawdźcie wyniki etnograficznych badań dotyczących odbioru jego dzieł. Prowadzenie: Ewa Gilewska

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

GDZIE: Będomin 16, 83-422 Nowy Barkoczyn

KIEDY: 18:00–24:00

  • 18:00-24:00 Od łokcia do metra.
  • Zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, podczas której odkryjecie, jak dawniej mierzono świat. Poznacie zapomniane jednostki miar – łokcie, łuty, garnce czy cetnary – i przekonacie się, jak wyglądało życie bez centymetrów i kilogramów. W trakcie gry terenowej będziecie samodzielnie mierzyć, ważyć i stosować rozmaite miary. A na zakończenie stworzycie współczesny przepis z użyciem historycznych jednostek objętości. Przekonacie się, jaką rewolucją było wprowadzenie metra.
  • W programie:
  • Gra terenowa „Stopa, łokieć czy metr?”
  • Gry i zabawy parkowo-dworskie
  • Pokazy rzemiosł dawnych
  • Kiermasz książek

Muzeum Tradycji Szlacheckiej

GDZIE: Waplewo Wielkie, 82-410 Stary Targ

KIEDY: 17:00–23:00

  • 17:00-23:00 Oprowadzania po Pałacu
  • Dołączcie do nas na wieczornych oprowadzaniach po pałacu i poznajcie tajemnice codziennego życia rodziny Sierakowskich. Zobaczycie pałacowe wnętrza i wypełniające je przedmioty służące dawnym mieszkańcom. Posłuchacie opowieści o ich losach – m.in. o Kajetanie Onufrym Sierakowskim, gorącym zwolenniku wprowadzenia konstytucji 3 maja oraz o ostatnich właścicielach pałacu: Helenie i Stanisławie Sierakowskich.

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast/ instytucji.

Źródła:

www.facebook.com,

www.nocmuzeow.ikm.gda.pl

Polecamy e-book Kacpra Walczaka pt. „Cywilizacja śmierci. Rosyjski kolonializm na Wschodzie”:

Kacper Walczak
„Cywilizacja śmierci. Rosyjski kolonializm na Wschodzie”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
100
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-75-4
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone