Noc Muzeów 2025 – Łódź: program, lista muzeów
Noc Muzeów 2025 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Zobacz także:
Noc Muzeów 2025: termin
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada w sobotę 17 maja, tego też dnia odbędzie się Noc Muzeów.
Noc Muzeów 2025 w Łodzi: program
Informacje będą aktualizowane.
Noc Muzeów 2025 w Łodzi: lista muzeów
Informacje będą aktualizowane.
Noc Muzeów 2025 w Łodzi: lista pozostałych obiektów
"100 MANEKINÓW" – MUZEUM MUNDURÓW POLICYJNYCH ŚWIATA
- Ul. Włókiennicza 5
- 17 maja od 13 do 17 wstęp płatny normalnie, od 18:00 do północy w ramach Nocy Muzeów wstęp wolny
- Jednoczeście może wejść MAKSYMALNIE 15 OSÓB, osoby, chcące wejść później będą musiały poczekać chwilę, aż wyjdzie ktoś, kto już obejrzał wystawę.
- Telefon kontaktowy na czas wydarzenia: 603609782
AKADEMICKIE CENTRUM DESIGNU
- Ul. Księży Młyn 13/15
Noc Muzeów w Akademickim Centrum Designu:
- „Zamknięci w skorupie” wystawa Karoliny Zimnickiej, artystki i projektantki, która zaprezentowała swoje prace ceramiczne. Jej dzieła między innymi przez swój humanoidalny kształt kreują nowe surrealistyczne otoczenie. Nie wydaje się ono jednak zupełnie obce i niestworzone. Rzeźby sprawiają wrażenie jakby mówiły do nas językiem pradawnych, a my niespodziewanie ten język znamy i jest on dla nas bardzo kojący... „Taki widok niezmierzonych po krańce wzroku scalonych sylwetek, megalitów czy monumentalnych kontynentalnych płyt z przetartymi szlakami transferującymi uspokaja i wprawia w niesamowitą ekscytację, wyzwala uczucie radości, ponadczasowej więzi z własnym realnym ciałem”.
- „Percepcje”wystawa odbywająca się w ramach Eco Make 2025, prezentuje prace pedagogów oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. „Percepcje” to zbiór autorskich realizacji z różnych dziedzin sztuki i projektowania. Ekspozycja ukazuje potencjał twórczy obecny w sztuce projektowej, nowych technologiach, a przede wszystkim w samych twórcach. To opowieść o otwartości, empatii i poszukiwaniu rozwiązań, które uwzględniają potrzeby różnych grup społecznych. OPROWADZANIE PO WYSTAWIE.
- „Agenda 2030”wystawa odbywająca się w ramach Eco Make 2025. „Agenda 2030” to globalny plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie ONZ w 2015 roku. Wystawa prezentuje prace studentów z Uniwersytetu Lusófona w Porto oraz Instytutu Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Projekty podejmują tematy związane z odpowiedzialnością społeczną, środowiskową i ekonomiczną, ukazując, jak młodzi twórcy interpretują wyzwania współczesnego świata w duchu idei Agendy 2030. OPROWADZANIE PO WYSTAWIE.
- RENDER_PRESSwarsztaty, podczas których zapraszamy do zgłębienia sztuki tworzenia własnych publikacji w duchu trzeciego obiegu, prasy alternatywnej i założeń D.I.Y.. To przestrzeń, gdzie tradycyjne techniki wydawnicze łączą się z indywidualnym podejściem do treści – od zinów, broszur, notatek, książek artystycznych, pojedynczych book works, czy just booków, po undergroundowe komiksy, nagrania dźwiękowe na kasetach i płytach CD – w sposób niezależny od komercyjnych struktur.
- W erze cyfryzacji, powrót do tradycyjnych metod wydawniczych to nie tylko sposób na zachowanie unikalności, ale i forma krytyki wobec masowej produkcji treści.Składka na toner i papier: 50 zł (or pay as you can). Drukujemy nakład stworzonych w trakcie warsztatów zinów w liczbie 10 sztuk.
- Na warsztaty można trzeba zapisać się wcześniej. Zapisy u specjalistki ds. edukacji artystycznej w ACD, Patrycji Krzyczman: [email protected]; tel. +48 503 966 989
Wstęp na wszystkie wystawy jest wolny (wejście non stop).
CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA
- ul. Piotrkowska 282
Wystawy stałe:
- MIASTO-MODA-MASZYNA;
- Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie;
- Sala maszyn w ruchu
Wystawy czasowe:
- Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje;
- System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim;
- Tak pracuje tkanina. W zbiorach CMWŁ
- Wojciech Sadley. Sacrum i Profanum. Współczesny dyskurs
Telefon kontaktowy na czas wydarzenia: tel. kom. 572 087 469; tel.: 42 683 26 84 w. 0
EC1 ŁÓDŹ
- GODZ. 19.00 – 1.00
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 (wejście od skrzyżowania ul. Dowborczyków i Tuwima)Wystawa stała: strefa retro na parterze, strefa gier na Ip., strefa komiksu na I i IIp., wystawa czasowa Macintosh (IIp.)Kawiarnia Coffee on Board (w tym taras) i sklepik komiksowy
Narodowe Centrum Kultury Filmowej EC1 (wejście od ulicy Wojciecha Hasa)Wystawa "Kino Polonia" - zapierająca dech w piersiach opowieść o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej początków po dzień dzisiejszy;Profesjonalne studia filmowe: telewizyjne i dźwiękowe. Spróbuj swoich sił jako prezenter w studiu tv i zobacz siebie na ekranie. Poczuj się jak prawdziwy realizator dźwięku!
- Wystawa Kino Polonia – wejście IIIp. (ale wyjście na IIp.)
- Studio efektów specjalnych – IIp.
- Studio TV – IIp.
- Studio dźwiękowe – IVp.
- Kawiarnia – IIIp.
Centrum Nauki i Techniki EC1 (wejście od ulicy Wojciecha Hasa)Wystawa stała – wszystkie poziomyTaras widokowy na chłodni kominowej – o każdej godzinie wchodzi 30 osób, które ustawią się w kolejce na Vp. przed wejściem do strefy kosmosu.
Godziny wejść:
- 19:15, 19:45, 20:15, 20:45, 21:15, 21:45, 22:15, 22:45, 23:15, 23:45, 00:15
Bistro Dobra Energia – przy turbozespole
Bilety kosztują symboliczne 1 zł do każdego centrum z osobna.
W NCKF wszystkie atrakcje w ramach jednego biletu.
GALERIA ODLOT
Zapraszamy do świata sztuki tworzonej przez artystów Art Brut, do zapoznania się z gospodarzami prowadzącymi Galerię ODLOT - osobami z niepełnosprawnością intelektualną, którzy tworzą rzeczy z różnych dziedzin sztuki czystej i użytkowej. W programie wydarzeń m. in.
- Warsztaty czerpania papieru – Prosta technika na pozyskanie papieru ze ścinków, starych notatek i suchych roślin. Warsztaty zaczynają się od prezentacji techniki przygotowania pulpy papierowej a następnie czerpania.
- Odbijanie grafik w technice linorytu – możliwość odbicia oryginalnych grafik artystów Galerii Odlot na własnej koszulce, torbie, ect. lub na wcześniej przygotowanych przez nas zakładkach do książek.
- Kącik poetycki – Odczyty wierszy artystów Galerii Odlot z powstającego tomiku „Nie mów we własnej osobie” w specjalnie zaaranżowanej, kameralnej przestrzeni.
- Oprowadzanie kuratorskie po ciekawych wnętrzach galerii w towarzystwie artystów.
- Możliwość zakupu prac lub wykonania zmywalnych tatuaży z grafikami artystów.
Wejście dla gości otwarte cały czas.
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
Zwiedzanie Archiwum
- Oprowadzanie po archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
- Prezentacja dokumentów dotyczących II wojny światowej
- Pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów
- Przyjmowanie wniosków o udostępnienie dokumentów
- Pokaz filmów promujących program straty.pl
- Zajęcia plastyczne dla dzieci
- Wystawa roll-up połączona z konkursem:
- „Kalendarium Łodzi 1939–1989. Od czterech kultur do monokultury”
- „Kalendarium Łodzi 1939–1989. Od czterech kultur do monokultury”
Warsztaty edukacyjne:
- Puzzle z mapą Łodzi Układanki z archiwalnych zdjęć łódzkich ulic. Puzzle z mapą Łodzi
- Układanki z archiwalnych zdjęć łódzkich ulic
Krótkie wykłady tematyczne od godz. 18:30 (każdy ~20 minut + 10 minut dyskusji). Temat przewodni: Rok 1945
- Dr Justyna Karkus – Poszukiwania miejsc pochówku dzieci, ofiar obozu przy ul. Przemysłowej
- Dr Krzysztof Latocha – Kpt. „Warszyc” i żołnierze KWP – poszukiwania miejsc pochówku
- Dr Bartosz Janczak – 2. Korpus Polski w 1945 r. – wyzwania i pytania
- Dr Ewelina Ślązak – Losy kościołów mniejszościowych w powojennej Łodzi
- Dr Jakub Parol – Likwidacja niemieckich obozów i więzień w 1945 r.
- Dr Artur Kuprianis – Proces NSZ w Łodzi (wrzesień 1945 r.)
- Dr Tomasz Toborek – Powojenne wybory byłych żołnierzy AK
- Paweł Wąs – Działalność oddziału „Burza” w 1945 r.
Przystanek Historia im. ppłk. Wacława Lipińskiego IPN w Łodzi
Księgarnia IPN – sprzedaż publikacji
Strefa VR
- Wirtualna rzeczywistość z tematyką historyczną
Strefa puzzli i gier planszowych
- Gry strategiczne: „Dywizjon 303”, „Bitwa Warszawska”
- Gry dla dzieci: „Awans”, „Zwierzęca Brygada”, puzzle/memory
IZBA PAMIĘCI ADWOKATURY
Budynek Rady Adwokackiej, ul. Piotrkowska 63
- o godzinie 18.15 i 21 kuratorskie zwiedzanie wystawy,
- od godziny 19, prezentacja strojów adwokackich z różnych epok do godziny 23,
- pomiędzy zwiedzaniem kuratorskim, prezentacje multimedialne dotyczące adwokatów obrońców stanu wojennego, puszczanie krótkich filmów dotyczących historii adwokatury
Telefon kontaktowy na czas wydarzenia. ul Piotrkowska 63 w Łodzi telefon 503876387 - Kurator Izby Pamięci Adwokatury adw. Michał Wojtysiak
Więcej informacji na profilu fb Izby Pamięci adwokatury, oraz w informacji o wydarzeniach w trakcie Nocy Muzeów, posłuchaj o zbiorach
KAMIENICA HILAREGO MAJEWSKIEGO
- ul. Włókiennicza 11
- Rozpoczynamy o godz. 17:00 spotkaniem z Moniką Bohm – córką Dorothy Bohm, wybitnej fotografki, którego tematem będzie wystawa „Sześć rzeczy, które sprawiają, że człowiek jest szczęśliwy. Dorothy i Louis Bohm”. Wstęp na spotkanie jest wolny – każdy może dołączyć bez wcześniejszych zapisów. Spotkanie potrwa do godz. 18:30.
- Od godz. 18:30 możliwe będzie zwiedzanie kamienicy – wejścia odbywać się będą co pół godziny w grupach do 20 osób, z oprowadzaniem.
- Przez całą noc dostępna będzie również wystawa „Sześć rzeczy, które sprawiają, że człowiek jest szczęśliwy. Dorothy i Louis Bohm”.
- Dodatkowo, przez całą noc goście będą mogli skorzystać z wybranych atrakcji z "gry miejsca" związanej z historią budynku.
Wejścia w grupach co 30 minut, maksymalnie 20 osób. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy.
Telefon kontaktowy na czas wydarzenia: +48 534 180 876
KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W ŁODZI
- ul. Lutomierska 108/112,
- Od godziny 18 do północy uczestnicy będą mogli podziwiać wystawę zabytkowych i nowoczesnych pojazdów służbowych. Każdy odwiedzający będzie mógł zapoznać się z historią Policji.
- Nie zabraknie również sprzętu używanego na co dzień w służbie funkcjonariuszy.
- Wystawa będzie się składać z kilkuset eksponatów z lat 1919-2025, w tym fotografie, dokumenty, stary i nowy sprzęt Laboratorium Kryminalistycznego. Zwiedzający będą mogli także odwiedzić gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.
- Występ Nieetatowej Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi (przed wejściem do KWP w Łodzi). Każdy występ będzie trwał 15 minut, a rozpocznie się w godz. – 17:45, 19:00, 20:00, 21:00.
- Wykład multimedialny Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi. Każdy wykład potrwa 15 minut, a rozpocznie się w godz. – 18:30, 19:30, 20:30, 21:30, 22:30, 32:30.
- Dostęp do wystawy znajdującej się przed Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi jest otwarty dla każdego uczestnika i nie obowiązują tutaj żadne ograniczenia dotyczące limitów.
- Natomiast w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi może w jednym momencie przebywać maksymalnie 45 osób.
- Uczestnicy będą wpuszczani w grupach po 15 osób.
NIEZBĘDNY JEST DOWÓD OSOBISTY LUB INNY DOKUMENT POTWIERDZAJĄCY TOŻSAMOŚĆ.
Dzieci wchodzą pod opieką osoby dorosłej.
KOŚCIÓŁ EWANGELICZNYCH CHRZEŚCIJAN
- ul. Młynarska 64
- godz. 18.00-1.00
- Wystawa Historii Biblii z eksponatami, starymi Bibliami i oprowadzeniem przewodnika.
MIEJSKA GALERIA SZTUKI W ŁODZI
- Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wyjątkową Noc pełną odkryć, refleksji i spotkań z historią, architekturą i sztuką współczesną.
Wystawa: Dom dla kultury(Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Łódź Design Festival i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki)
W centrum wydarzeń podczas Nocy Muzeów w Ośrodku Propagandy Sztuki znajdzie się wystawa Dom dla kultury autorstwa Nicolasa Grospierre’a – fotografa architektury, ukazująca formalne podobieństwa między budynkami kibuców i kołchozów wzniesionych w miejscach oddalonych od siebie setki kilometrów.
W swojej działalności Artysta koncentruje się zarówno na projektach dokumentalnych, jak i na problematyce konceptualnej. W pracach o charakterze reportażowym często podejmuje wątek pamięci zbiorowej i nadziei wiązanych z modernistyczną architekturą – sięga po niego w czasie, gdy utopie towarzyszące temu stylowi straciły na sile i na znaczeniu.
W czasie trwania wystawy do kupienia dostępna będzie książka fotograficzna, photobook A House for Culture (Dom dla kultury) z esejami badaczy Yuvala Yaskiego, Marta Kalma i Pedro Gadanho, zawierająca 139 fotografii Nicolasa Grospierre’a powstałych na terenie Izraela, Litwy, Łotwy i Estonii.
Podczas Nocy Muzeów będzie można także zakupić wydawnictwa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Wiele z nich w promocyjnej cenie!
PROGRAM WYDARZEŃ
- 18:00 Warsztat międzypokoleniowy „Przestrzeń dla wspólnoty”
Artystyczny warsztat inspirowany wystawą, podczas którego zaprosimy uczestników do stworzenia wspólnej przestrzeni – od idei po makietę i jej elementy. Efektem warsztatu będzie wspólna koncepcja miejsca – przestrzeni bardziej przyjaznej, odpowiadającej na potrzeby i pragnienia różnych pokoleń.
Udział bezpłatny | bez zapisów | wszystkie materiały zapewnia Organizator
- 18:00-21:00 Obecność koordynatorki wystawy
W tych godzinach będzie można porozmawiać z koordynatorką wystawy Adrianą Usarek (MGSŁ), uzyskać dodatkowe informacje o pracach i Autorze projektu.
- Przez cały wieczór | Linoryt na torbie – zrób i zabierz!
Każda osoba uczestnicząca w wydarzeniu będzie mogła wykonać własnoręcznie prostą odbitkę linorytową na bawełnianej torbie i zabrać ją jako pamiątkę z Nocy Muzeów w Ośrodku Propagandy Sztuki.
Do wyczerpania materiałów.
TYLKO TEJ NOCY!
- Zwiedzanie magazynu zbiorów MGSŁ - Wymagane zapisy | Dostępne godziny: 19:00, 19:30, 20:00 | [email protected]">[email protected]">[email protected]
Po raz pierwszy w historii będzie można odwiedzić magazyn zbiorów malarstwa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – serce naszej kolekcji!
Galeria, która w 2024 roku świętowała swoje 100-lecie, zgromadziła przez lata ponad 18 000 obiektów. To unikatowa okazja, by zobaczyć z bliska, jak przechowywane są prace malarskie i poznać kulisy pracy instytucji wystawienniczej.
- 21:00 „Opowieść o Ośrodku Propagandy Sztuki”
Weź udział w wyjątkowym spacerze po głównej siedzibie Galerii z historyczką sztuki i kuratorką wystaw Małgorzatą Dzięgielewską.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi została powołana do życia 17 kwietnia 1924 roku, kiedy dawną pijalnię wód mineralnych oraz parkową cukiernię przekształcono w przestrzeń dedykowaną sztuce nowoczesnej. Od tego momentu Ośrodek Propagandy Sztuki przeszedł fascynującą drogę, będąc świadkiem zmian historycznych, artystycznych i społecznych.
Spacer będzie okazją do odkrycia historii tego szczególnego miejsca na artystycznej mapie Łodzi.
MONOPOLIS
- Muzeum w Monopolis, poświęcone historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego
Z okazji nocy muzeów 2025 zapraszamy do zwiedzenia muzeum poświęconego historii przemysłu spirytusowego w Łodzi oraz Kompleksu Monopolis. Podczas wycieczki przewodnik oprowadzi zwiedzających po muzeum oraz po terenie Monopolis opowiadając o historii miejsca od Łódzkiego monopolu spirytusowego do Monopolis.
- Zapraszamy od godziny 18:00. Wstęp wolny.
Wycieczki z przewodnikiem będą rozpoczynały się o każdej pełnej godzinie i będą trwały około 50 minut.
Wejście w grupach, każde zwiedzanie rozpoczyna się o równej godzinie:
- I – 18:00
- II – 19:00
- III – 20:00
- IV – 21:00
- V – 22:00
Zaczynamy przy Punkcie Informacyjnym w Pasażu.
MS1 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
- ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43
- 18:00 - 22:00 sala edukacyjna - Metropolia marzeń
W czasie Nocy Muzeów wzniesiemy wspólnie metropolię marzeń. Zainspirujemy się dziełami rzeźbiarki Katarzyny Kobro, która zrewolucjonizowała myślenie o przestrzeni. Stworzymy modele budynków, których brakuje nam w tkance miejskiej. W efekcie powstanie wspólna makieta miasta Kobro, odpowiadającego na nasze tęsknoty i pragnienia. Warsztat prezentowany będzie w Pawilonie Polskim podczas Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.
- 18.00 - 24.00 – dziedziniec POP UP FAVE
W czasie trwania Nocy Muzeów na muzealnym dziedzińcu znajdziecie stoisko z przepyszną kawą od Fave Coffe. Zróbcie przerwę na kawę i softy i odzyskajcie siły na dalsze zwiedzanie!
- 18:00 - 22:00 DIY Merch dla #bywalcasztuki!
Uważasz się za Bywalca Sztuki? Mamy coś dla Ciebie! Podczas nocy Muzeów będziecie mieli możliwość zrobienia limitowanego merchu. Metodą sitodruku wykonacie wyjątkowe koszulki.
Sztukajcie stoiska Blot! Grafika, która znajdzie się na koszulce, którą wykonacie, została zaprojektowana przez Cezarego Bodzianowskiego – artystę, który w 2013 roku został laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro.
MS2 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
- ul. Ogrodowa 19
- 19:00 19:20/20:00- 20:20/21:00 – 21:20
Relaks w otoczeniu sztuki na wystawie „St Ives i gdzie indziej”
Po podróżach w gąszczu atrakcji Nocy Muzeów zapraszamy do odpoczynku wśród niezwykłych pejzaży kornwalijskich wzgórz, klifów i mórz. O pełnych godzinach 19, 20 i 21 TJ Głupiec zaprezentuje eksperymentalny set DJ-ski oparty na plądrofonii i kolażu dźwiękowym.
- Od godziny 19.30 oraz o 20.30,21.30,22.30
Oprowadzanie edukacyjne po wystawie „St Ives i gdzie indziej” edukatorki i kustodii Małgorzaty Wiktorko.
- 18:00 -24.00
Interwencje artystyczne i edukacyjne studentów ASP (szczegóły zostaną podane na stronie Muzeum Sztuki w Łodzi)
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I ETNOGRAFICZNE W ŁODZI
Wystawy:
- Kolekcja w Drodze/ Afryka – ze zbiorów Krzysztofa Findzińskiegowystawa czasowa
- Prezentacja zabytków numizmatycznych związanych z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobregomini-ekspozycja
Koncert:
- Koncert muzyki Afrykańskiejgodz. 19:00 - 21:00 (dziedziniec muzealny)Noums Dembele - multiinstrumentalista z Burkina Faso grający na korze – typowej zachodnioafrykańskiej harfie, tj. instrumencie silnie związanym z tradycją Mandinka. Gra także na N’goni oraz balafonie. Pochodzi z rodziny Griotów („niosących tradycję”), z pokolenia na pokolenie przekazujących ustnie tradycyjną poezję i muzykę Afryki Zachodniej.
Warsztaty dla najmłodszych:
- Warsztaty archeologiczne, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak pracuje archeolog, jakie narzędzia wykorzystuje i co można znaleźć podczas wykopalisk, a przede wszystkim poznają tajniki tego fascynującego zawodu, co pomoże zrozumieć, jak ważna jest praca archeologa w odkrywaniu przeszłości.
- Warsztaty z tworzenia masek afrykańskich. Podczas warsztatów uczestnicy przeniosą się na daleki kontynent dzięki wykorzystaniu muzyki afrykańskiej i będą mieli okazję na bazie szablonów i różnych elementów dekoracyjnych stworzyć własną, niepowtarzalną maskę. Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej „Kolekcja w Drodze/ Afryka – ze zbiorów Krzysztofa Findzińskiego.
MUZEUM FABRYKI
Noc Muzeów w Muzeum Fabryki w Łódzkiej Manufakturze
- Otwarcie ekspozycji stałej – dostępna przez cały wieczór od 18:00 do 01:00
- Przewodnicy w strojach historycznych – uruchamianie krosien co 30 minut
Rozkład godzinowy:
- 18.00; 18:30; 19:00 – Pokazy pracy krosien tkackich z opowieścią naszych przewodników – co 30 minut
- 19.15 – Oprowadzanie autorskie po wystawie „kwARtet rodzinny” – opowieści o tworzeniu i warsztacie malarskim
- 19:30; 20:00 – Pokazy pracy krosien tkackich z opowieścią naszych przewodników – co 30 minut
- 20.30 – spotkanie z artystami przy sztalugach podczas pracy twórczej
- 21:00; 21:30… do 00:30 – Pokazy pracy krosien tkackich z opowieścią naszych przewodników – co 30 minut
Brak zapisów.
W niedzielę 18 maja Muzeum zaprasza na inaugurację bezpłatnych spacerów SPACERLOVE z przewodnikiem. Spacer o godz. 12:00 i 17:00
MUZEUM FARMACJI im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi
- Plac Wolności 2
Muzeum Farmacji mieści się w zrewitalizowanej kamienicy, w której od 1840 roku nieprzerwanie funkcjonuje najstarsza łódzka apteka. Zwiedzający zobaczą stałą wystawę pokazującą ciekawą historię aptekarstwa. Bogata ekspozycja, meble z epoki, naczynia, wagi, zabytkowe utensylia oraz pachnąca zielarnia przeniosą Państwa w świat XIX w. Łodzi. Przygotowaliśmy dla Państwa różne atrakcje, w tym dla chętnych udział w Quizie a dla dzieci w ciekawych doświadczeniach. Pracownicy Muzeum opowiadać będą o ciekawostkach związanych z XIX wieczną farmacją.
MUZEUM GEOLOGICZNE
Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Geologicznym odbędzie się pod hasłem: „Promieniotwórczość minerałów, skał i skamieniałości”. W tym celu, do pomocy w jej organizacji zaproszono naukowców na co dzień zajmujących się promieniotwórczością:
- Panią dr hab. Magdalenę Długosz - Lisiecką Kierownika Laboratorium Metod Izotopowych, Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej, Politechnika Łódzka
- Pana dr Łukasza Albiniaka Kierownika Pracowni Promieniowania Jądrowego i Dozymetrii w Katedrze Fizyki Jądrowej i Bezpieczeństwa Radiacyjnego, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Łódzki.
Podczas Nocy Muzeów będzie można sprawdzić przyniesione przez siebie okazy geologiczne, a także różne inne przedmioty, które podejrzewane są o promieniowanie, np. wazoniki wykonane ze szkła uranowego, stare busole/kompasy/zegarki ze świecącymi w ciemności wskazówkami, tarczami. Specjaliści nie tylko ujawnią promieniowanie za pomocą światła UV, ale także zmierzą, za pomocą liczników scyntylacyjnych, moc dawki oraz wskażą, na podstawie analizy spektralnej, konkretne izotopy promieniotwórcze, od których pochodzi promieniowanie. Właściciele tego typu przedmiotów zostaną poinstruowani jak bezpiecznie się z nimi obchodzić. Pomiary za pomocą liczników, spektrometru oraz konsultacje ze specjalistami będą realizowane w godzinach 19.00-21.30.
Dodatkowo, dr hab. Magdalena Długosz – Lisiecka wygłosi dwa wykłady:
- godz. 19.30 – 20.00 – Promieniotwórcze właściwości minerałów i skał.
- godz. 20.30 – 21.00 – Promieniotwórczość skamieniałości – przyczyny, zróżnicowanie, obawy i nadzieje.
Zwiedzanie muzeum, uczestnictwo w pomiarach i prelekcjach bez wcześniejszych zapisów. Muzeum udostępnione jest do zwiedzania w 18.00 – 1.00, bez podziału na tury.
Organizator: Muzeum Geologiczne im Jana Ziomka Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytet Łódzki. Współorganizatorzy:
- Laboratorium Metod Izotopowych, Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej, Politechnika Łódzka
- Pracownia Promieniowania Jądrowego i Dozymetrii, Katedra Fizyki Jądrowej i Bezpieczeństwa Radiacyjnego, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Łódzki
MUZEUM KINEMATOGRAFII
Dla zwiedzających dostępna będzie wystawa stała Łódź filmowa, na której można zobaczyć, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.
Dodatkową atrakcją będzie seans plenerowy łódzkich filmów krótkometrażowych.
Telefon kontaktowy na czas wydarzenia: 42 2032450
MUZEUM KOMPUTERÓW DOMOWYCH I KONSOL "WGRASIĘ?"
Zapraszamy na otwarcie Muzeum Komputerów Domowych i Konsol "Wgrasię?":
- prawie 50 komputerów i konsol do dyspozycji zwiedzających - wszystkie maszyny sprawne i gotowe do zabawy!
- masa literatury z epoki - kilkadziesiąt książek, magazynów i czasopism komputerowych z lat 80' i 90' - dostępne dla wszystkich gości.
- ponad setka innych eksponatów do obejrzenia - dyski twarde o pojemności 20MB, pierwsze myszki komputerowe, pierwsze karty graficzne, kasety, drukarki, dyskietki i inne mniej lub bardziej dziwaczne komputerowe artefakty, które przewinęły się przez rynek komputerów w ciągu ostatnich 40 lat.
Link do wydarzenia na Facebooku
MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK-ŁÓDŹ
Zapoznaj się z historią łódzkich tramwajów i autobusów. Skasuj bilet w starych kasownikach, zobacz jak działa nastawnik i pantograf!
MUZEUM MIASTA ŁODZI
Muzeum Kanału „Dętka” filia Muzeum Miasta Łodzi
Spacer po znajdującym się pod powierzchnią Placu Wolności w Łodzi owalny zbiornik na wodę deszczową, stanowiący zabytek hydrotechniki. Został wybudowany w 1926 r. i pierwotnie mieścił ok. 300 metrów sześciennych deszczówki, gromadzonej w celu płukania miejskiej sieci kanalizacyjnej. Zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya, zbiornik był jednym z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji. Nadzór nad całością prac konstrukcyjnych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów.
Co 15 minut do kanału schodzi grupa 20 osób. Brak zapisów. Ostatnie wejście o 12:30
Pałac Rodziny Poznańskich
Zwiedzanie Pałacu Rodziny Poznańskich. „Poznańscy: Pałac. Potęga. Pokolenia” to nowa odsłona aranżacji pierwszego piętra w Pałacu Rodziny Poznańskich – siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi. Wnętrza, niegdyś służące celom mieszkalnym oraz reprezentacyjnym, mieszczą dziś wystawę opowiadającą o fabrykanckiej rezydencji i historii rodziny Poznańskich. Ekspozycja została przygotowana w okresie jubileuszowym tak dla ikonicznego budynku Łodzi (120. rocznica wzniesienia pałacu w 2023 roku), jak i instytucji, której władze miasta powierzyły opiekę nad tym dziedzictwem (50-lecie powołania Muzeum Miasta Łodzi w 2025 roku).
Co 20 minut wchodzi 50-osobowa grupa. Ostatnie wejście o godzinie 12:15. Brak zapisów.
MUZEUM OŚWIATY ZIEMI ŁÓDZKIEJ
Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej w Łodzi zaprasza na NOC W STAREJ SZKOLE, gdzie na własnej skórze doświadczysz jak kiedyś wyglądało nauczanie. Tylko tutaj dostaniesz linijką po łapach, zrobisz selfie w oślich uszach, poklęczysz na grochu i zostaniesz w kozie. U nas spotkasz Plastusia i jego przyjaciół, którzy zabiorą Cię w sentymentalną podróż do szkolnej ławki z kałamarzem i piórem ze stalówką. Tylko w naszej szkole weźmiesz udział w lekcji kaligrafii, kleksografii i kalkowania. Podczas przerwy natomiast trafisz do pokoju zagadek, w którym będziesz poszukiwać ciekawostek na temat historii łódzkiego szkolnictwa.
Muzeum będzie otwarte 17 maja 2025 r. w godz. 18:00 - 24:00.
Brak zapisów i rejestracji uczestników.
MUZEUM PAŁAC HERBSTA - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
W trakcie Nocy Muzeów zapraszamy do zwiedzania wnętrz pałacu Herbsta oraz wystawy „Widziałem prawdziwe arcydzieło”. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi prezentowanej w Galerii Sztuki Dawnej w asyście edukatorów.
W Sali Balowej będzie można również obejrzeć krótkie projekcje filmów o pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz historii rodziny Herbstów.
Dla zwiedzających będzie otwarta kawiarnia „Alegoria” znajdująca się na terenie muzeum, a także strefa relaksu w przypałacowym ogrodzie.
Obowiązują limity osób zwiedzających przestrzenie Muzeum Pałac Herbsta. Zarówno w pałacu, jak I Galerii Sztuki Dawnej limit zwiedzających w jednym momencie wynosi 50 osób. Ostatnie wejście do MPH przewidziane jest o godzinie 23:30.
MUZEUM PRZYRODNICZE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO
W Muzeum Przyrodniczym można obejrzeć m.in. kolekcję ptaków, ssaków, owadów i muszli, a także różne skamieniałości. Posiadamy także bogatą kolekcję szkieletów, m.in. kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz kości mamuta, nosorożca włochatego czy nawet zauropoda oraz mozazaura.
W Muzeum znajdują są dioramy przedstawiające faunę Afryki, Palearktyki, Antarktyki i Antarktydy a także dioramy zawierające modele zwierząt z okresu kambryjskiego, dewońskiego i jurajskiego.
Będzie także możliwość obejrzenia wystawy czasowej pt. "Bestiariusz". Wystawa prezentuje prace studentów Pracowni Emalii Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Bogactwo zbiorów Muzeum Przyrodniczego stało się inspiracją do stworzenia kolekcji obiektów biżuteryjnych przez studentów, którzy interpretując istniejące okazy przenoszą je do świata swojej wyobraźni. Na ekspozycji, niczym w średniowiecznych bestiariuszach mieszają się iluzja i nauka, fantazja i rzeczywistość.
Telefon kontaktowy na czas wydarzenia: 42 665 54 89
Uwaga: 19 maja – Muzeum Przyrodnicze będzie nieczynne
MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
- Stacja Radegast, Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
W ramach Nocy Muzeów wystawy stałe oraz czasowe w Oddziale Stacja Radegast będą dostępne dla zwiedzających bezpłatnie.
Przy Makiecie getta łódzkiego będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających edukator.
Główna siedziba
W ramach Nocy Muzeów wystawy stałe i czasowe w Oddziale Gdańska oraz wewnętrzny dziedziniec i karcer będą dostępne dla zwiedzających bezpłatnie.
Przy wejściu do muzeum będzie dostępna do poprania bezpłatnie karta pracy z grą muzealną "Odszukaj Artefakt" dla dzieci i młodzieży. W oparciu o kartę będzie trzeba odnaleść 12 wskazanych eksponatów znajdujących sę na naszych wystawach i wpisać ich nazwy. Wytrwali, którzy znajdą wszystko otrzymają pieczątkę z napisem zadanie zaliczone.
Na wystawie czasowej "Ewolucja polskiego żołnierza..." będą czekały dodatkowe bezpłatne atrakcje dla najmlodszych zwiedzających w postaci megapuzzli, kolorowanek, interaktywnej tablic edukacyjnych i szafy z kopiami mundurów do przymierzania.
Oddział Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147
W ramach Nocy Muzeów dla zwiedzających dostępne będą bezpłatnie ekspozycje pt. "Zabrał ich ogień..." oraz "Pamięć ruin" opowiadające o niemieckiej okupacji Łodzi oraz Kraju Warty, przywołujące dramatyczne losy więźniów Rozszerzonego Więzienia Policyjnego Radogoszcz i szkoującą historię brutalnej likwidacji tej hitlerowskiej placówki w styczniu 1945r.
- 17.05.2025, godz. 17.00-20.00
Stanowisko edukacyjne: Dotknij historii. Młodszych zwiedzających zapraszamy do odwiedzenia stanowiska edukacyjnego, przy którym zgromadziliśmy artefakty ilustrujące życie codzienne w Łodzi sto lat temu. Przedmioty, którymi na co dzień posługiwali się nasi dziadkowie, pozwolą współczesnym dzieciom odkryć świat bez internetu i często bez elektryczności. Zgadywanie praktycznego zastosowania tajemniczych obiektów muzealnych będzie fantastyczną zabawą połączoną ze zdobywaniem wiedzy o codzienności dawnych łodzian.
- 17.05.2025, godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00
Oprowadzanie po wystawie pt. "Pamięć ruin". Wystawa prezentowana jest we wnętrzu, które wciąż nosi ślady dramatycznych wydarzeń z ostatnich dni wojny. Klatka schodowa jest jedynym ocalałam fragmentem budynku więziennego, który podczas likwidacji placówki przez niemiecką załogę w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. strawił pożar. Dramat, który rozegrał się w tych murach, kosztował życie ponad 1000 uwięzionych tu mężczyzn. Nowa ekspozycja za pomocą obrazu, dźwięku, światła przywołuje reminiscencje dawnego więzienia, przypomina o osadzonych tu ludziach wraz z ich emocjami – tęsknotą za rodziną, niepewnością jutra, nadzieją na wolność. Ludziach, o których pamięć pokonała ogień i czas, trwając wśród ruin spalonego więzienia.
- 17.05.2025, godz. 17.00-24.00
"Zwiedzanie to wyzwanie" - gra muzealna. Wyposażeni w kartę gry zwiedzający na ekspozycji muzeanej poszukują artefaktów i wskazówek pozwalających im rozwiązać zadania i łamigłówki historyczne, a przy okazji poznają dzieje okupowanej Łodzi i jej mieszkańców.
- 17.05.2025 godz. 17-21.00
W ramach Nocy Muzeów na dziedzińcu wewnętrznym Oddziału Martyrologii Radogoszcz zostaną bezpłatnie udostępnione zwiedzającym działa znajdujące się z Zbiorach Muzeum.
- 17.05.2025 godz. 18, 19, 29, 21- grupy max 7 osób, zapisy: 42 620 05 86
W ramach Nocy Muzeów w Pracowni Konserwatorskiej odbędzie się krótkie zwiedzanie połączone z pokazem czerpania papieru. Zachęcamy też do zadawania pytań, które pomogą zadbać o rodzinne zbiory i pamiątki.
Oddział Kuźnia Romów, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 84
- godz. 19:00 - 20:30 koncert
W ramach Nocy Muzeów na podwórzu przy Kuźni Romów odbędzie się koncert zespołu romskiego Perła i Bracia.
- 17.05.2025 godz. 20:30 - 21:30 spacer
W ramach Nocy Muzeów odbędzie się spacer po terenie dawnego obozu cygańskiego połączone z oprowadzaniem po wystawie stałej w Kuźni Romów.
RADIO ŁÓDŹ
SĄD OKRĘGOWY W ŁODZI
17 maja po raz kolejny Radio Łódź otworzy swoje drzwi do świata radiowców podczas Nocy Muzeów. Odwiedźcie nas z całą rodziną i zobaczcie radio od kuchni. Pokażemy Wam studia radiowe, które na co dzień są niedostępne dla słuchaczy. Spróbujecie swoich sił przed mikrofonem i będziecie mogli spotkać ulubionych dziennikarzy. Dzień Otwarty w Radiu Łódź 17 maja!
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: [email protected] do 14 maja. Wycieczki odbywają się co godzinę. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje pierwszeństwo zgłoszeń.
SĄD OKRĘGOWY W ŁODZI
Sąd Okręgowy w Łodzi mieści się w zabytkowej siedzibie przy pl. Dąbrowskiego 5. Reprezentacyjny gmach zaprojektował architekt powiatu łódzkiego Józef Kaban (później noszący nazwisko Korski), a wzniesiono go w latach 1928-1930.
W największej sali rozpraw zachowały się elementy oryginalnego wystroju. Walory budynku docenili filmowcy, m.in. w sali nr I nakręcono finałową scenę „Znachora” w reżyserii Jerzego Hoffmana (1981).
Zaplanowane atrakcje:
- zwiedzanie części zabytkowego gmachu przy placu Dąbrowskiego 5 wraz z gabinetem prezesa, największą salą rozpraw i pomieszczeniami aresztu;
- spotkania z sędziami, asystentami i urzędnikami, możliwość uzyskania informacji o zawodach związanych z pracą wymiaru sprawiedliwości;
- wystawa strojów urzędowych prawników, możliwość przymierzenia togi sędziowskiej;
- ekspozycja przedwojennych kodeksów oraz repertoriów z lat 50. i 70. XX wieku;
- pokaz archiwalnych zdjęć i wycinków z dawnej prasy przedstawiających Sąd Okręgowy w Łodzi;
- prezentacja samochodów Sekcji Konwojowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Wydarzenia:
- godz. 20:15 – 21.00, godz. 21:45 – 22.30 – inscenizacja historycznego procesu z 1930 roku – Menachem Bornsztajn „Ślepy Maks” oskarżony o zabójstwo (sala I w budynku przy pl. Dąbrowskiego 5).
- godz. 18:30 – 19:30 – spotkanie z Anną Marią Wesołowską, sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku (sala S w budynku przy ul. Narutowicza 64).
Dodatkowe uwagi:
- Udział w Nocy Muzeów nie wymaga zapisów. Liczba miejsc na inscenizacji historycznego procesu i wykładu sędzi Anny Marii Wesołowskiej jest ograniczona, a wejściówki będą wydawane przy wejściu na pół godziny przed rozpoczęciem wydarzeń.
- Podczas inscenizacji nie będzie możliwości zwiedzania sali numer I w budynku przy pl. Dąbrowskiego 5, a sala S w siedzibie przy ul. Narutowicza 64 będzie dostępna tylko podczas wykładu.
- Ze względów bezpieczeństwa, organizator dopuszcza możliwość regulowania liczby uczestników przebywających na terenie sądu.
Telefon do kontaktu na czas trwania wydarzenia: 42 67 78 995, 42 67 78 953.
Autorem zdjęcia: Michał Karasiński
TEATR POWSZECHNY W ŁODZI, UNIWERSYTET ŁÓDZKI
Zwiedzający będą mogli zobaczyć park, wnętrza pałacu łódzkiego przemysłowca Alfreda Biedermanna, w tym m.in. bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) i jadalnię (obecnie salę kolebkową), ekspozycje związane z historią Uniwersytetu Łódzkiego oraz wystawę w dawnej powozowni – obecnie uniwersyteckiej galerii Wozownia 1/5 oraz znajdującą się we wnętrzu pałacu bezcenną kolekcję Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera.
Dodatkowo tego wieczoru będzie można spotkać się z zespołem Teatru Powszechnego i posłuchać muzyki klasycznej.
Spotkanie z twórcami spektaklu “Biedermannowie” Teatru Powszechnego w Łodzigodz. 16.00 – 17.00
Teatr Powszechny w Łodzi wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim (partnerem prapremiery sztuki w reżyserii Adama Orzechowskiego) zaprasza na spotkanie wokół spektaklu „Biedermannowie”. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Teatru/twórcy przedstawienia. Uczestnicy poznają zarówno teatralną, jak i historyczną perspektywę opowieści o rodzinie Biedermannów, której dramatyczne losy z czasów II wojny światowej stały się inspiracją do stworzenia spektaklu. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa prezentująca fotosy ze spektaklu „Biedermannowie” oraz będzie można poznać krótką historię łódzkiej rodziny przemysłowców.
Wstęp na wydarzenie bezpłatny.
- Zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem godz. 17:00 – 22.30
Wejścia o pełnych godzinach (17.00; 18.00; 19.00; 21.30, 22.30) w grupach ok. 40 osób, (czas trwania ok. 40 minut). Podczas wycieczki z przewodnikiem będzie można usłyszeć wiele ciekawych opowieści o rodzinie Biedermannów i Uniwersytecie Łódzkim.
Wejścia tylko na zapisy poprzez formularz dostępny na stronie https://www.palac.uni.lodz.pl/ w zakładce "Noc Muzeów” (formularz będzie dostępny w terminie 10-16 maja br.)
- Zwiedzanie Pałacu - samodzielnie godz. 23:00 – 24:00
- Zwiedzanie z wykorzystaniem aplikacji mobilnych (z kodami QR): j. polski, j. angielski
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
“Klasycznie u Biedermannów” koncert młodych artystów (sala kominkowa w Pałacu)godz. 20.00– 21.00
W ramach wydarzenia zaprezentują się młodzi utalentowani artyści, którzy wykonają utwory znanych kompozytorów muzyki klasycznej. Współorganizatorem koncertu jest Fundacja FocusOn.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny (liczba miejsc ograniczona).
Wystawa “nie mam nic na zawsze” studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Wł. Strzemińskiego (wystawa w dawnej powozowni – obecnie Galeria UŁ Wozownia 1/5)godz. 16:00-24:00
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Wystawy „Archiwum Fotozoficzne Andrzeja Różyckiego”(pałac - wejście od fontanny)godz. 17:00-24:00
Wystawy w podziemiach Pałacu Biedermanna zaprezentują wcześniej niepokazywane obiekty z kolekcji ludowej i wernakularnej Andrzeja Różyckiego znajdujące się w zasobach Archiwum Fotozoficznego, a także wystawy artystów współpracujących z Archiwum. W swojej twórczości artystycznej Różycki od lat 60. współtworzył kluczowe nurty polskiej sztuki neoawangardowej związane z fotografią, medializmem i konceptualizmem. Równocześnie do pracy artystycznej przez przeszło pięć dekad rozbudowywał swoją wyjątkową kolekcję sztuki naiwnej, kultury wernakularnej, wiejskiej i religijnej. Na wystawie wydobyte zostaną wątki łączące te dwa, pozornie odległe od siebie, obszary działalności Różyckiego, a także wyjaśnione będzie pojęcie fotozoficzności, łączące filozofię, fotografię, ideę światła i mechaniki powstawania obrazu.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie wymaga zapisów.
Uwaga:
Ze względu na zabytkowe podłogi w pałacu nie ma możliwości zwiedzania z wózkami dziecięcymi.
W czasie zwiedzania można bezpłatnie wykonać zdjęcia wnętrz, wyłącznie dla celów prywatnych. Publikowanie zdjęć i nagrań prezentujących wnętrza pałacu wymaga zgody Uniwersytetu Łódzkiego.
TEATR POWSZECHNY W ŁODZI
Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza 17 maja w godzinach 21.00-24.00 na wystawę retrospektywną poświęconą Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, której kuratorem jest Krzysztof Kelm. Wystawa została otwarta podczas inauguracji jubileuszowego trzydziestego Międzynarodowego Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Pokazuje drogę i rolę, jaką w teatralnej historii odegrał Festiwal. Lista nazwisk wybitnych twórców, tytuły najważniejszych spektakli z Polski i zagranicy, niesamowici goście - dzięki Festiwalowi w Łodzi pisała się historia współczesnego teatru...
Na wystawie zobaczycie Państwo archiwalne zdjęcia, fotosy spektakli, materiały wideo, wywiady i rozmowy, galerię plakatów festiwalowych... Elementem scenografii są lustra, w których my, widzowie, przeglądamy się, stając się częścią festiwalowej historii...
wstęp wolny
WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
Gra biblioteczna „Śladem inkaustu” - będzie nawiązywać do powieści Umberto Eco „Imię róży". Goście biblioteki, chcąc dotrzeć do Finis Africea (ukrytego pokoju pilnie strzeżonego przez zwaśnionych mnichów) wezmą udział w grze bibliotecznej. Staną przed wyzwaniem pokonania labiryntu i rozwiązania bardzo trudnych zadań. Tylko prawdziwi czytelnicy i bibliofile zdołają dotrzeć do celu, ale wszystkich zachęcamy do podjęcia próby.
Średniowieczne skryptorium w Dziale Zbiorów Specjalnych
W średniowiecznym skryptorium zaprezentujemy najstarsze i najciekawsze obiekty z kolekcji rękopisów, starych druków, kartografii, grafiki i fotografii. W czytelni zaaranżowanej na skryptorium (pracownicy w strojach mnichów) na odwiedzających będzie czekał mnich skryptor przepisujący gęsim piórem rękopiśmienny kodeks.
Dla czytelników posiadających kartę biblioteczną mamy niespodziankę – skryptorka uwieczni wasze imiona Bastardą (pismem gotyckim) i opatrzy dokument lakową pieczęcią.
Na dzieci będzie czekała księżniczka, która pokaże najnowsze książeczki z Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej: przestrzenne, dźwiękowe, zapachowe, dotykowe i takie, które czytają się same. Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość upamiętnienia tej wizyty: fotościanki z podobizną mnicha skryptora, Królewny Śnieżki, Supermana i Wonder Woman czekają!
Gra biblioteczna „Śladem inkaustu” – Wejścia w grupach co 15 minut – ostatnie wejście godz. 22.45
Średniowieczne Skryptorium w Dziale Zbiorów Specjalnych – Wejście otwarte non stop
Wejście nietypowe - do Skryptorium w Dziale Zbiorów Specjalnych – wejście przez bramę (od ul. Gdańskiej) na wewnętrzny dziedziniec.
„BIBUŁA” – TAJNA DRUKARNIA Józefa i Marii Piłsudskich
Po raz pierwszy w Łodzi: Noc Muzeów w „BIBULE” - TAJNEJ DRUKARNI Józefa i Marii Piłsudskich
Nasi przewodnicy zabiorą Was w podróż w czasie, prezentując wybrane punkty drukarni w zupełnie nowym wymiarze dzięki rozszerzonej rzeczywistości (AR).
Po zwiedzeniu „BIBUŁY”, przy bramie, czekać będzie na Was przestrzeń zaaranżowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Ziemia obiecana”. Spotkacie tam służącą, która poczęstuje Was tradycyjną esencją herbacianą uzupełnioną wodą z oryginalnego samowara, a także ulubionymi sucharami Marszałka Piłsudskiego i łódzkim żulikiem.
Wychodząc, wypatrujcie także Kazimierza Rożnowskiego, zecera, który odpowiadał w tajnej drukarni za skład i druk „Robotnika”, i który będzie roznosił specjalnie przygotowany na tę okazję numer gazety.
Noc Muzeów 2025 Łódź – kto organizuje?
Noc Muzeów organizuje miasto.
Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast/ instytucji.
Źródło:
www.uml.lodz.pl,
Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”
Książka dostępna również jako audiobook!