Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej (zapowiedź)

opublikowano: 2011-11-14 22:47
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Książka Dietera Schenka pt. „Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej” (tytuł oryginalny: „Der Lemberger Professorenmord und der Holocaust in Ostgalizien”) opisuje jedno z najbardziej tragicznych a zapomnianych wydarzeń z okresu II wojny światowej.
REKLAMA
Dieter Schenk
Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej
cena:
52,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Wysoki Zamek
Okładka:
twarda
Liczba stron:
440

2 lipca 1941 r., dwa dni po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa został aresztowany wielokrotny premier RP sprzed 1939 r. a także profesor Politechniki Lwowskiej - Kazimierz Bartel. Wieczorem następnego dnia zostało aresztowanych 25 profesorów wyższych uczelni a także kilkanaście przebywających w ich domach osób. Po krótkim przesłuchaniu nad ranem 4 lipca wszyscy zostali zamordowani. Wykonawcami tej zbrodni byli członkowie specjalnej jednostki policyjnej III Rzeszy - Einsatzkommando zur besonderen Verwendung. Do końca lipca 1941 r. dokonano kolejnych aresztowań i egzekucji. Jako ostatni, 26 lipca, zginał – Kazimierz Bartel. Dieter Schenk nie koncentruje się na samej zbrodni, porusza szereg dodatkowych zagadnień, nakreśla tło poprzedzające tragiczne wydarzenia, jak również opisuje w szerszym kontekście politykę eksterminacyjną na zajętych terenach. Niezwykle ciekawa dla polskiego czytelnika jest cześć poświęcona śledztwom jakie były prowadzone po 1945 r. zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Dieter Schenk dotarł do źródeł w niemieckich archiwach nieznanych dotychczas polskim historykom.

Przed 1989 r. władze ukraińskie i niemieckie niechętnie wspominały o mordzie dokonanym na polskich profesorach lwowskich uczelni. Pamiętały o nich ich rodziny, przyjaciele czy dawni uczniowie. Warto nadmienić, że do dnia dzisiejszego żyje córka prof. Bartla - Cecylia Bartel (Kraków) oraz trzej synowie zamordowanych osób – Jan Longchamps de Berier (Gliwice), Stanisław Grzędzielski (Warszawa), Zbigniew Kostecki (Krefeld, Niemcy).

W tym roku mija dokładnie 70 lat od dokonania tej zbrodni. Książka jest doskonałym pretekstem aby przypomnieć to wydarzenie.

Bardzo ważne w tym projekcie jest również postać autora. Dieter Schenk jest niezwykle zasłużonym historykiem, autorem książek o zbrodniach nazistowskich na terenie okupowanej Polski. Jego książka „Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego” (Wydawnictwo Oscar, Gdańsk 1999) o losach polskich pocztowców z Gdańska oraz o ich procesie i mordzie we wrześniu 1939 r. przyczyniła się do przeprowadzenia przez Sąd Krajowy w Lubece rewizji wyroku oraz do rehabilitacji i uniewinnienia skazanych obrońców poczty gdańskiej. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasług RP, od 2003 r. jest Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. W 2009 r. ukazała się w Polsce jego książka – „Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora” (Wydawnictwo Znak, Kraków).

Wierzymy, i taki jest też nasz cel, że książka Dietera Schenka może stać się pretekstem aby o zbrodni sprzed 70 lat na nowo w Polsce rozmawiano, aby pomordowanym profesorom oddać należną pamięć i cześć. Wierzymy, że wydając naszą książkę w pewnym sensie spełniamy dzieło podjęte przez Panią Profesor Karolinę Lanckorońską. Była ona bowiem jedną z osób które zaangażowały się w wyjaśnienie tej zbrodni i ukaranie winnych. Podczas procesu Hansa Krügera, jednego ze zbrodniarzy odpowiedzialnych za mord, przed sądem w Münster w 1967 r. Pani Profesor Karolina Lanckorońska występowała w charakterze świadka, ale sąd niemiecki nie skazał go ostatecznie za mord na polskich profesorach we Lwowie.

Zobacz pozostałe książki historyczne w ofercie Wydawnictwa Wysoki Zamek.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone